Rak dojke

Molim vas za pojasnjenje PHD,,,zbunjena,,u strahu

kimberli

Pozdrav,,,jako sam preplasena,,,zbunjena,,i u isto vrijeme imam mnogo pitanja,,pa bih vas zamolila da mi bar neke stvari pojasnite,,iako jos nemam patohistoloski nalaz,,ali ako mozete da mi bar nesto odgovorite...Moja mama je imala operaciju dojke prije tri sedmicejer je UZ dojke ukazivao na jako sumnjiv tumefakt lijeve dojke,,BIRADS5..U prilogu vam pisem izvjestaj operacije..Dijagnoza Tm mammae I.sin...quadrantectomio,lymphadenectomio axillae I.sin drainage redonx2,Phx3...Ph nalaz br.1 ex tempore maligno,,uradi se kvadrantektomija Ph nalaz br.2,,te se odstrane limfni cvorovi lijeve pazusne jame Ph nalaz br.3..U prilogu nalaz ALP 44,,CA 15-3 19,2...u prilogu mamografije se opise spikularni tumefakt velicine 18mm,,,ne vide se patoloski mikrokalcifikati,,zatim uvecani limfonodi u aksili 9x5mm..,,ne palpiraju se uvecani limfonodi.U toku operacije na ex tempore Ph analizu patolog odgovori Ph nalaz br 1041/14 karcinom promjera 14x10mm od bocnih rubova udaljen17 i 10 mm,,te od baze 10mm.Nakon pristizanja ex tempore Ph nalaza uradi se kvadrantektomija i evakuacija limfonoda iz aksile...Postovana,,zanima me koliko je to sve opasno,,,zasto su joj odstranili limfne cvorove i zasto je uradjena kvadrantektomija a ne segmentektomija i da li je patolog obradio samo taj tumefakt promjera 18mm a sve ostalo treba da saznamo iz patohistoloskog nalaza..Da li se ovaj karcinom vec prosirio izvan kapsule i da li postoji mogucnost da se vec siri dok mi cekamo nalaz...Zanima me daljnji tok njenog zivota,,prognoza,,vase misljenje,,moja mama ima 63 godine..Molim vas da mi odgovorite ...Stigao je PHD pa vas molim da mi pojasnite nalaz,,jer ja mama dobila tako sturo i nejasno objasnjenje da sam ja sad jos vise preplasena...Ovako-Vrsta materijala1omgdstranjeni Tm lijeve dojke sa okolnim zdravim tkivom,,a PHD glasi : Carcinoma ductale invasium mammae lateris sinistri gradus I,pT1 NO MX RO...Makroskopski opis: Na ex tempore biopsiju upucen okruglast uzorak tkiva dojke promjera 54x50x50mm,na cijoj se povrsini nalazi koza promjera 42x34mm.Na prerezu se uocava tumorska masa promjera 14x10mm,neostro ogranicena od okolnog tkiva,cvrste konzistencije,sive boje,od bocnih rubovaudaljena 17mm i 10mm,a od baze preparata udaljena 10mm.Na ex tempore nalazu se odgovori KARCINOM..Mikroskopski opis: Tumorski cvor je gradjen od atipicnih epitelnih stanica koje su okruzene dezmoplasticnom stromom,a koje infiltriraju okolno tkivo dojke formirajuci tubularne tvorbe(score 1),pokazuju umjeren nuklearni pleomorfizam(score 2), a na 10hpf uvecanja 40x0,65 izbroji se 6 patoloskih mitoza(score 1).Po modifikovanoj Nottingham klasifikaciji ukupan score 4-gradus I.Limfovaskularna invazija nije uocena.Prisutan oskudan sitnostanicni upalni odgovor.U perifernim dijelovima tumorskog tkiva prisutni sitni fokusi DCIS NG1.Potrebno uraditi hormonske receptore(Er,PgR i Her 2/neu)-za sto je potrebno obezbjediti uputnicu i odobrenje za Institut za patologiju KCUS...Vrsta materijala2: uklonjeno zljezdano i masno tkivo oko predhodno uklonjenog tumefakta kao ex tempore,,a PHD glasi: Morbus fibrocysticus mammae lateris sinistri....Makroskopski opis: Primljeni materijal je uzorak tkiva promjera 110x89x44mm,sa kozom na povrsini u promjeru 71x62mm.U centralnom dijelu uzorka vidi se defekt tkiva u promjeru 62x49mm.Defekt dopire do baze preparata..Mikroskopski opis: U svim pregledanim uzorcima vidi se histoloska slika fibrocisticne bolesti dojke,proliferacija intralobularnog vezivnog tkiva,,te brojni dilatirani duktusi i epitelna hiperplazija bez atipija..Tumorsko tkivo nije prisutno.Koza intaktna....Vrsta materijala3:uklonjeni masni limfni cvorovi sa masnim pa nikulusom iz lijeve pazusne jame,, a PHD glasi: Lymphadenitis chronica reactiva (10/10)...Makroskopski opis :Primljeni materijal je uzorak masnog tkiva promjera 106x81mm zutosmedje boje,,iz koga se ispreparira 11 limfnih cvorova..Mikroskopski opis: U svih 10 isprepariranih aksilarnih limfnih cvorova vide se znaci reaktivne folikularne hiperplazije i sinushistiocitoze..Tumorsko tkivo nije prisutno.....Jos da napomenem da su joj svi nalazi koje je izvadila prije operacije uredu,,,snimala je srce,,pluca,,abdomen,,radila krvne pretrage,,alkalna fosfataza je 44,,,sve je uredu hvala Bogu...Tako da vam se izvinjavam na opsirnosti i uz to vas molim,,da mi pojasnite sve ovo jer ocitanje ovog nalaza mi nismo dobile,,,sve nejasno,,sturo...I znam da bi jos trebale sacekati da vidimo je li hormonski ovisan ali ja stvarno vise ne mogu cekati..Znam da bi bilo bolje da je hormonski ovisan i HER neg,,,ali vas molim i bez tih nalaza da mi kazete njenu prognozu na osnovu ovih nalaza,,da li je ovo brzorastuci tumor,,probio je bazalnu membranu pa me zanima da li je moguce da on nije u cjelosti odstranjen tj. da je nesto ostalo i da li je bila dovoljna kvadrantektomija...i molim vas za vase savjete i preporuke za daljnje lijecenje,,Ja sam ocekivala da cu dobiti ocitanje nalaza od maminog doktora,,medjutim totalno sam se razocarala,,uzeo je nalaz i odmah poceo nesto kucati,,te sam ga ja morala ispitivati a to je sve bilo na brzinu,,,pa sam se odlucila i ovaj put da se obrati vama jer ste me prvi put odusevila i puno vam se zahvaljujem na tome i svako dobro vam zelim od srca.......

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
kod Vase majke se radi o malom tumoru (14mm, dakle T1), niskog stupnja malignosti: gradus 1 koji je u potounosti odstranjen ucinjenom operacijom te se nije prosirio na limfne cvorove pazuha. Malo je zbunjujuce sto se opisuje 11 izvadjenih limfnih cvorova a pregledano ih je 10? Prethodna obrada nije pokazala znakova sirenja tumora izvan dojke.
Za konacnu odluku o dodatnoj (adjuvantnoj) terapiji potreban je nalaz receptora i Her2, kad ce se odluciti o eventualnoj kemoterapiji, hormonskoj terapiji te anti Her2 terapiji. Kod donosenja odluke o daljnjem lijecenju ulogu svakako ima i opce stanje bolesnice te druge bolesti od kojih eventualno boluje. Ukoliko je majka mladja od 70 godina bit ce potrebno provesti zracenje dojke.
Za sada znamo da je tumor mali, niskog stupnja malignosti, u potpunosti je odstranjen te se nije prosirio izvan dojke. To su sve dobri prognosticki pokazatelji, a za konacnu odluku o daljnjem lijecenju cekamo nalaz receptora i Her2.