Rak dojke

Rak dojke kod muškarca

slavek

03.01.06. godine operirana mi je kvržica na desnoj dojci,
Dg. CDI G1 Tm 18, Ly. nod. 1/10 , ER +++ PR +++,
Her 2 neu - T1 N1 M0, MRM cum ev. axille .

Nakon toga slijedila je kemoterapija FAC 6 ciklusa,
I to 5 Fu. 986. / 500 ml 5% G, andriamycin 98,6 mg/200 ml F. O.
Endoxan 986 mg. IV. Reglan 2 ampule, setronon 2x8 mg. Tbl.

Nakon toga slijedila je radijacija u 25 frakcija elektronskim snopom e 10MeV-a
Linearnog akceleratora,a reg. 1. drenaža prednjim elek. snop. E 14 MeV-a i
Aplicirana je TD 50 Gy u 25 frakcija po 200 cGy.
Nakon toga slijedi terapija Nolvadex tbl 2x1.

Kontrolom i pretragom markera utvrđeno je da od 21.08.06. od 29,9 U/ml rastu i to
35,2 U/ml, 25,1Uml, 33,4Uml, 46,7Uml, 51 Uml, 44,4Uml, 58,6Uml, i zadnji 22.10.08. 61,9 U/ml.

Upućen sam 14.11.06. na scintigrafiju skeleta gdje je pronađeno da se vidi patološko nakupljanje u četvrtom desnom rebru, dok su UZV abdomena, prsišta i aksila, te RTG srca i pluća granicama normale.

Dana 07.05.08. scintigrafijom cijelog skeleta ne vidi se patološko nakupljanje.
Na snimci desnog hemitoraksa u području četvrtog rebra s desne strane uz stražnjoj aksilarnoj liniji u dužini oko 4 cm vidi se pregradnja koštane strukture u smislu sklerozacije kosti.

Pošto su markeri konstanto rasli upućen sam na pretragu PET/CT 27.06.08. gdje je u području ožiljka desne aksile veličine 8 mm vidi pojačano nakupljanje aktivnosti, SUV max=1,9. CT-om se u istoj aksili vidi nekoliko uvećanih limfnih čvorova koji su FDG negativni.
U želucu je vidljivo manje područje pojačane akumulacije FDG-a, SUV max=4.2
Jetra je u cijelosti nehomogeno prikazana, a u VII segmentu nešto se više ističe mali fokus pojačanog nakupljanja radiofarmaka, SUV max=4.0.
Pojačano nakupljanje FDG-a registrira se u području CT-om vidljivih sklerotičnih lezija u četvrtom desnom rebru sprijeda, SUV max=2.4, te u trupu petog lumbalnog kralješka, SUV max=5.2, u ostalim dijelovima tijela se ne vidi patološko nakupljanje FDG-a.
Th: Nolvadex ex. Arimidex 1x1 i Bonefos 2x2.

Pretragom opet na scintigrafiji cijelog uz predočenje nalaza PET/CT, te prijašnjih scintigrafija vidi se u IV desnom rebru posterolateralno i bez promjene u odnosu na prethodni scintigram iz 2006. god. Patološko nakupljanje radiofarmaka vidi se i u 5. lumbalnom kralješku (novonastala promjena koja se nije vidjela na prethodnom scintigramu skeleta).

Nakon tih nalaza liječnik me uputio 30.10.08. na RTG snimanje cijele kralježnice u dva smjera gdje se vidi da su trupovi kralježaka uredne visine, oštrih kontura. U projekciji L5 kralješka u stražnjem dijelu i artikularnom nastavku na užem arealu vidi se bljedilo zgusnuće koštane strukture koje bi po priloženim rtg nalazima upućivalo na početno zgusnuće koštane strukture-osteoplastične metastatske promjene.U projekciji ostalog dijela trupa L5 kao i u trupovima svih kralješaka vidi se uredna struktura bez vidljivih meta promjena. Svi prikazani IVP su uredne širine.
Th: Arimidex ex, Bonefos 2x2 tbl. 400.

Pitanja:
1.Zbog čega markeri rastu?
2.Dali se karcinom proširio na kosti?
3.Dali je potrebna kemoterapija, ponovno i jačeg intenziteta?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Rak se proširio na kosti i zbog toga rastu markeri. Za sada kemoterapija nije potrebna, Metastaze na kostima najbolje se liječe hormonoterapijom(Arimidex) i zračenjem mjesta na kojima se metastaze nalaze.