Rak dojke

moze li herceptin pomoći

tunjic

Štovatni Doktore!
Najljepše Vas molim da mi odgovorite i pomognete svojim savjetom.
Radi se o mojoj majci (1945.g.) kojoj je u veljači 2006.g. učinjena lijevostrana mastektomija zbog invazivnog duktalnog karcinoma lijeve dojke. Učinjena je i resekcija aksile u kojoj nije bilo pozitivnih limf.čvorova, PHD: CDI,G3,pT2,HRneg, HER 2/neu+++, Ax =/15. Po tome primila 6 ciklusa adjuvantne kemoterapije prema CMF protokolu. Početkom 2008.g. progresija bolesti u pluća i jetra. UZV abdomena jetra hiperehogenija s difuzno smještenim nodularnim hipoehogenim strukturama do 37,5 mm (sek. depoziti). RTG pluća perihilarno desno te u gornjem plućnom polju lijevo okrugle mekotkivne sjene promjera do 10 mm. Započeta je kemoterapija prema protokolu FEC, nakon tri ciklusa provedena kontrolna obrada. RTG pluća multiple nodozne sjene obostrano do 1 cm, a na UZV jetre su oba režnja jetre prožeta brojnim sekundarnim promjenama od 1 do 6 mm što je predstavljalo progresiju u odnosu na nalaze iz siječnja 2008.g. Po odobrenju Povjerenstva za lijekove KBC Zagreb 23. srpnja 2008.g primila prvi ciklus kemoterapije paklitakselom. (lab. nalaz 13. kolovoz 2008.g. L9,11, Hb 125, trc 380, bilirubin i kreatinin u granicama normale, AF 143, AST 121, ALT 37, Tm biljeg Ca 15-3: 391. 07. studenog 2008.g. primila VI ciklus kemoterapije paklitakselom; (lab. nalaz 07. studeni 2008.g. L5,98, E 4,36, Hb 117, T 309, neutro 57,0%, AST 34, ALT 36, GUK, bilirubin, kreatinin ALP u granicama normale, tm biljezi Ca 15-3 55,91, CEA 151,4). Budući je ovo bio zadnji ciklus odobrene serije kemoterapije paklitakselom, a klinički, radiološki i biokemijski prati se dobar odgovor u smislu regresije bolesti, upućena u Onkološku službu prema mječstu stanavanja (Slavonski Brod) zbog zamolbe za nastavak kemoterapije paklitakselom. U Slavonskom Brodu nastavila s terapijom Taxol 330 mg (VI ciklusa) nakon čega u lab. nalazima 30. ožujka 2009.g. AF 438, AST 301, ALT 65, GGT 1300, LDH 676, CA 15-3: 557, CEA 1500. RTG srca i pluća - uredan, UZV u jetri difuzne meta promjene.
Liječnik ne predlaže liječenje Herceptinom, unatoč svim pozitivnim iskustvima, navodno Herceptin trebala dobiti u prvom ciklusu terapije paklitakselom.
Molim Vas za Vaše mišljenje da li moja majka s obzirom na dijagnozu i dosadašnju terapiju, te nakon što su se povukle metastaze s pluća treba dobiti Herceptin, ili što je po Vašem mišljenju najbolje za nju u ovoj fazi bolesti.
Unaprijed Vam se najtoplije zahvaljujem.
Suzana

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući da još uvijek postoje metastaze u jetri, a radi se o HER-2-pozitivnom tumoru u daljnjem liječenju mogao bi se primijeniti Hereceptin i od njega se može očekivati neka manja korist, oko 15%, ali svakako slabija nego da je bio primijenjen uz kemoterapiju od početka liječenja. Porazgovarajte o svim mogućnostima s onkologom koji liječi vašu majku.