Rak dojke

Pojašnjenje dijagnoze

Luen

Poštovani doktore,
kako ste pomogli mnogima sa jasnim odgovorima tako se nadam da ćete i meni.
Radi se o mojoj mami, staroj 59 godina kojoj je prije 2 mjeseca dijagnosticiran tumor dojke i koji je operiran 11.02.2008.
Sad nas zanima sve o tipu, podvrsti, stadiju karcinoma kojeg ima.
Prepisujem dio nalaza koji imamo...

Dg. Carcinoma mammae sinistrae duplex C50.4

Operatio: 11.02.2008. Quadrantectomia lateralis superior
Quadrantectomia lateralis inferior partialis.
Disectio axillae, etage I et II
Redon drainage duplex
Biopsia ex tempore: carcinoma cribriforme mammae sinistrae duplex

PHD: Carcinoma ductale invasivum mammae dextrae C50.4
Histološki tip: kribriformni; simultani
Stupanj diferencijacije: G2
Carcinoma mammae metastaticum lymphonodorum axillae (4)
Stadij: IIIA (pT1cN2MO) sec. UICC

Er.poz. (90 %), Pr. neg. (-), HERCET-test neg. (-).

Radila je i MSCT zdjelice: nema znakova ekspanzivno- infiltrativnih procesa. Uredan prikaz zdjeličnih organa. Ne vide se znakova limfadenopatije ili slobodne trbušne tekućine.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Pozdrav

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se, kao što ste sami napisali, o kliničkom stadiju IIIA, što je prilično uznapredovala bolest. Zbog velikog broja(4) pazušnih limfnih čvorova zahvaćenih tumorom, vaša majka ulazi u skupinu bolesnica s visokim rizikom. Njezini izgledi destgodišnjeg preživljenja bez ikakavig liječenja su 59,6%. Ako se nakon operacije provede adjuvantno liječenje kemoterapijom koja treba uključivati antracikline(recimo FAC protokol) i nakon toga još 5 godina adjuvantna hormonoterapija aromataza inhibitorom, tada se njezini izgledi poboljšavaju za 15%.
Također, budući dojka nije odstranjena u cjielosti i zbog velikog broja limfnih čvorova u pazuhu zahvaćenih tumorom, potrebno je provesti i lokoregionalnu adjuvantnu radioterapiju(zračenje).