Rak dojke

Npl. mammae lat. dex.

condy

Poštovani,

Ovom prilikom Vas molim za pojašnjenje nalaza i vaše mišljenje o dolje navedenoj povijesti bolesti. Radi se o mojoj majci koja je operirana 20.11.07.
__________________________________________________________________________________
POVIJEST BOLESTI
Npl. mammae lat. dex. St. post quadrantectomiam cum evacuatio axillae a.d.XV Meta lymphonodorum.

U pacijentice je učinjena gore navedena operacija 20.11.07.
PHD CDI veličina tumora 1,6 cm Histološki gradus III. ER 30% PgR 10% HER2 neg.
I red aksile od 13 l.č. svi su prožeti tm. tkivom
II red jedan čvor promjera 1,5 cm prožet tm. tkivom.

U pacijentice je indicirana adjuvantna kemoterapija (4XAC + 4xT) potom i radijacija.
Dodatno traženi nalazi su: lab. i tm biljega CEA i CA 15-3, UZ g. abdomena i scintigafija kosti.

Učinjena krvna pretraga NALAZ:

CEA Rezultat: 1,49 uq/L Referentni interval: < 3,4
CA Rezultat: 8,44 uq/L Referentni interval: < 25
__________________________________________________________________________
Molio bih Vas i vaše mišljenje o:
- novom testiranj (izvor PLIVA portal) djelotvornosti kemoterapije na karcinom dojke
Isječak:
"Rezistencija na kemoterapiju najčešći je uzrok neuspjeha liječenja pacijentica s rakom dojke. objavljeno je u lipanjskom izdanju časopisa The Journal of Nuclear Medicine.
Scintigrafijom s 99m Tc- sestamibijem može se predvidjeti koji će tumori dojke biti otporni na kemoterapiju."
DA LI INZISTIRATI NA OVOM OBLIKU TESTIRANJA ILI NE???????

- novi lijek:
Isječak:
"Istraživanje provedeno nad 9 tisuća žena pokazalo da je novi lijek za liječenje raka dojke, anastrozol, bolji od tamoxifena, navodi medicinski časopis "The Lancet"."
DA LI RAZGOVARATI S LIJEČNIKOM O NOVOM LIJEKU I NJEGOVOJ PRIMJENI IAKO NIJE NA LISTI HZZO??????

Unaprijed Vam se zahvaljujem na vašem odgovoru.
Srdačni pozdravi

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o prilično uznapredovalom(zbog velikog broja metastazama zahvaćenih pazušnih limfnih čvorova) raku dojke, stadija IIIA po TNM sustavu. Petogodišnje preživljenje bolesnica s tim stadijem bolesti je oko 50%-56% bez ikakvog liječenja. Kod vaše majke je svakako potrebno provesti dodatno/adjuvantno liječenje koje se treba sastojati od adjuvantne kemoterapije koja sadržava antraciklin i taksan, lokoregionalne adjuvantne radioterapije i adjuvantne hormonoterapije kao što joj je i predloženo. Kemoterapija 4 x AC + A x T koja joj je određena i koja sadržava antracikline i taksane to će preživljenje povećati za dallnjih 10%-12%, a hormonoterapija koja će uslijediti nakon kemoterapije izglede preživljenja će povećati za još 13%-15%.
Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja mogu vam odgovoriti da je scintigrafija ssetambijem za sad u početnoj fazi kliničkog istraživanja i još će trebati mnogo vremena da se pronađe njezina prava vrijednost i mjesto u rutinskoj kliničkoj upotrebi. Za sada, koliko ja znam, ta se pretraga nigdje u svijetu ne radi rutinaski, osim u okviru kliničkih istraživanja.
Anastrazol je ljedan od tri lijeka za hormonoterapiju bolesnica s rakom dojke iz skupine aromataza inhibitora. U R. Hrvatskoj se već nekoliko godina sva tri nalaze u širokoj kliničkoj upotrebi i svakako će jedan od njih biti prepisan i vašoj majci u okviru adjuvantne hormonoterapije koja započinje nakon kemoterapije, budući je tumor vaše majke hormonoosjetljiv.

condy

Poštovani Dr Tomek,

Još se jednom zahvaljujem na vašem stručnom mišljenu kao i na podrobnim pojašnjenjima prethodnih pitanja.

Ovom prilikom bih Vas molio za još jedno pojašnjenje što nas sve pomalo kopka. Prema riječima liječnika a i prema svim poznatim činjenicama koje su dostupne u medijima karcinom dojke je moguće utvrditi putem:
- opipa i praćenja;
- mamografije;
- ultrazvuk;
- iscjetka dojke i
- biopsije.

Moja mama je osjetila kvržicu još prije par godina koju je uredno pratila njezina liječnica. Nije bilo nikakvih naznaka promjene što bi upućivalo na bilo kakav oblik karcinoma. Za to vrijeme njezina liječnica ju je uredno pregledavala svakih šest mjeseci što je uključivalo preglede poput ultrazvuka, mamografije od čega je jedan napravljen u privatnoj prksi (čisto iz predostrožnosti da bi se potvrdili negativni nalazi iz bolnice), svi su bili negativni. Iscjedak dojke je također bio negativan. Prije operacije su napravljene tri biopsije i sve su bile negativne.
Ujedno želim napomenuti da je proširenje na limfe iznenadilo i njezinu liječnicu i sve liječnike koji su sudjelovali i sudjeluju u trenutnom liječenju.

Moje pitanje vama je, dali smo što propustili?

Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne mogu komentirati niti davati mišljenje o dijagnostičkom procesu u kojem nisam sudjelovao.