Rak dojke

pitanje za doktora Tomeka

varazdinka

Poštovani doktore,
prije 10 mjeseci bila sam na operaciji tumora carcinoma ductale invasivum mammae (G2), carcinoma metastaticum lymphonodorum, klasifikacija T1N1Mx. Nakon toga primila sam 6 kemoterapija (FAC) i 30 radioloških zračenja. Nakon završetka tretmana išla sam na kontrolu KKS, markera CA 15-3 i ultrazvuka obje dojke.
Nalazi su prema riječima liječnika u redu, a napisat ću ih u cijelosti.

Bolesnica se dobro osjeća, tegobe negira. Troši Nolvadex 2x1 tbl. Lokalni status: status nakon segmentektomije i evakuacije aksile desno. Zadebljanje lateralnog dijela ožiljka, medijalno od ožiljka crvenilo cca. 1cm. Inače palpatorno i inspekcijski uredan nalaz, odgovara učinjenom op. zahvatu. KKS: uredan nalaz. Ca 15-3: 13,5. UZV dojki: lijevo fibroinvolutivne promjene, desno ispod ožiljka manje cistične strukture, granulomi šavova. Infiltriranih L. čvorova se ne vidi. Molim nastaviti Nolvadex 2x1 tbl.
Uzv.kom lijevo na dojci ibroinvol promjene bez posebna žarišta Desno st iza segmentekt i zračenja. Ispod ožiljak tri manje cist stru. Granulomi šavova. (3-4mm) Dojka još u edemu. Infiltriranih l.č. se ne vidi.

Napomenula bih da se navedeno crvenilo pojavilo nakon završetka zračenja i početka korištenja Nolvadexa.
Toraktalni kirurg je tijekom kontrole zbog tog crvenila preporučio odstranjenje cijele dojke što je ocijenio kao: Na prijelazu gornjih kvadranata tumefakt koji zahtjeva phd verifikaciju.
Molila bih Vas za mišljenje nije li odstranjenje pomalo drastična mjera pošto su svi liječnici na kontroli naveli na su nalazi u redu.
Najljepše zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Bez pregled dojki, na to pitanje vam ne mogu odgovoriti.