Rak dojke

Promjene na dojci

sania123

Postovani,
Imam 28 godina, dvoje djece koje sam dojila po godinu i pol. Unazad pola godine pojavila mi se crveni osip velicone kovanice pored areole desne dojke. U pocetku sam mazala melemom ali se pogorsalo,svrbilo te sam tada otisla dermatologu i na uzv. Nalaz dermatologa: u podrucju areole desne dojke eritem i blagi infiltrat. Dermatitis atopica. Dobila sam terapiju Elocom 10 dana. Uzv takodjer bio uredan. Proslo je cijelo ljeto, meni se dojka naocigled smanjila i bradavica i areola su potamnjele,i bradavica desne dojke mi je i dalje osjetljivija. Ponovno uplasena sam otisla dermatologu koji mi je preporucio neutralnu kremu i da se ne brinem. Otisla sam po drugo misljenje na drugi uzv. Nalaz je sljedeci: desna dojka je drugacijeg oblika i manja od lijeve dojke. Uz rub areole prema GLK vidi se areal hiperpigmentacije koji se proteze i uz sami rub. Ne pipa se patoloskih zadebljanja. Iscjedak nema. Aksile b.o. Ultrazvucni nalaz: koza i potkozno masno tkivo su urednog izgleda. U dojkama je dobro razvijeno zljezdano tkivo homogene strukture i mjestimicno infiltrirano masnim tkivom. Patoloskih lezija u dojkama se ne uocava. Zakljucak BI-RADS2. Mazati biobazom.
S obzirom da je po nalazima sve u redu, a da imam takve neobicne promjene i konstantni svrbez oko desne areole zanima me Vase misljenje. Da li je potrebna mamografija ili ne? I sto jos mogu ucinit da otklonim sumnju na rak? Dermatologica je spominjala Pagetovu bolest, no to je iskljucila jer nemam ranice.. Molim Vas misljenje... Unaprijed zahvaljujem

Smoki

Poštovani,

moj problem je poprilično sličan prethodno napisanome tekstu. Naime, već me osam mjeseci neprestano svrbi i često bolno probada desna dojka, točnije područje bradavice. Donji dio bradavice je uvučen. Bila sam na ultrazvuku (na citologiji), međutim nalaz je potpuno uredan. Inače, imam 28 godina i reumatski artritis. Liječnica opće prakse mi je rekla da bradavicu mažem kremama poput melema ili nevena. Pokušala sam, ali svrbež i uvučenost te nelagodnost zbog toga su i dalje prisutni.
Ne znam što mi je činiti. Pretpostavljam da nije problem u deterdžentu za pranje rublja i omekšivaču, obzirom da bi me tada valjda i druga bradavica svrbila i probadala.

Molim pomoć i savjet kome se dalje obratiti.

Hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovane Sania123 i Smoki,
Vaši liječnici koji imaju uvid u promjene svakako imaju i glavnu riječ u izboru dijagnostičkih metoda i terapije. Ja bih Vam svakako preporučila, s obzirom na dob, da napravite MR dojki. Bilo bi dobro i da se obratite kirurgu koji se bavi bolestima dojke.

kbgdts

Postovana, imam 19 godina i bolne dojke posle ovulacije a pred menstruaciju. Samopregled radim redovno i nisam nista neobicno primijetila, medjutim kako i znamo, bradavice dojki reaguju na hladnocu ili seksualno uzbudjenje skupljanjem, a ja uocavam da ukoliko i malu jezu osjetim se uvuce donji dio lijeve bradavice, tj.areola prije ostalog dijela i druge dojke. Na bradavici kada je u normalnom polozaju ne napipavam nista, medjutim ova pojava me malo zabrinjava. Recite mi, molim vas, imam li razloga za strah? Inace, u porodici nije bilo oboljelih od raka dojke, s tim da sam od majke naslijedila osjetljivost istih. Hvala Vam unaprijed na odgovoru, nadam se brzom. happy

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nemojte se zabrinjavati. Nastavite sa samokontrolama kao do sada i u slučaju da napipate nešto neuobičajeno, javite se liječniku.