Rak dojke

radikalna mastektomija leve dojke

Pecmakabo

Postovani doktore Tomek,
Pisem iz Beograda i procitala sam dosta toga sto ste na napisali na ovom sajtu kao i neke Vase izjave za novine. Imam 40 godina i pre mesec i po dana mi je uradjena radikalna mastektomija leve dojke. Nalazim se u veoma neprijatnoj situaciji. Bolnica u kojoj sam se operisala tvrdi da mi je potrebna hemio terapija, zracenje i Herceptin, i da sam visoko rizicni pacijent, dok druga bolnica tvrdi da je moje lecenje zavrseno i da sam cancer-free te da mi nista od terapija nije potrebno. S obzirom da mi je receno da odluku moram doneti sama (i to sto pre), ja se evo obracam na sve moguce adrese trazeci pomoc. Zalosno je sto moram kao pacijent koji po profesiji nije lekar, preko noci nauciti sve o Her pozitivnom karcinomu kako bih bila u stanju da donesem neku suvislu odluku. Izuzetno bih cenila Vase misljenje. Evo mog histopatoloskog nalaza:
1. Extensive Indraductal Component (EIC) seu DCIS G III ( "commedo" subtype + "clinging" - subtype >30 ductus) in stadio pTis No Mx secundum AJCC/TNM. Metaplasia apocrinica cystica micropapillaris
2. Morbus Paget cum DCIS G III (commedo" sybtype "cllinging - subtype).
3. Sinus histiocystosis lymphonodi (0+/1).
4. Textus fibroadiposus sine morbo.
5. DCIS G III (commedo subtype) multifocalis. Microcystes. Ductectasiae. Metaplasia aprocrinica cystica micropapillaris.Microscopic findings:
1. Imunofenotype of lezia, i.e.
E-cadherin (+), CK HMW (+++), Her2 (neu) (+++), p53 (++), p63 (+/-), bcl2 (-), CD10 (+), Er (-), Pr (-)
2. Imunofenotype of lezia, i.e.
EMA (+), CK7 (+), CK 8 (+), Her 2 (neu) (+++), Er (-), Pr (-), Androgen (-), pCEA (+), s-100 (-)

Hvala Vam unapred!

Pecmakabo

Postovani doktore Tomek,
Pisem iz Beograda i procitala sam dosta toga sto ste na napisali na ovom sajtu kao i neke Vase izjave za novine. Imam 40 godina i pre mesec i po dana mi je uradjena radikalna mastektomija leve dojke. Nalazim se u veoma neprijatnoj situaciji. Bolnica u kojoj sam se operisala tvrdi da mi je potrebna hemio terapija, zracenje i Herceptin, i da sam visoko rizicni pacijent, dok druga bolnica tvrdi da je moje lecenje zavrseno i da sam cancer-free te da mi nista od terapija nije potrebno. S obzirom da mi je receno da odluku moram doneti sama (i to sto pre), ja se evo obracam na sve moguce adrese trazeci pomoc. Zalosno je sto moram kao pacijent koji po profesiji nije lekar, preko noci nauciti sve o Her pozitivnom karcinomu kako bih bila u stanju da donesem neku suvislu odluku. Izuzetno bih cenila Vase misljenje. Evo mog histopatoloskog nalaza:
1. Extensive Indraductal Component (EIC) seu DCIS G III ( "commedo" subtype + "clinging" - subtype >30 ductus) in stadio pTis No Mx secundum AJCC/TNM. Metaplasia apocrinica cystica micropapillaris
2. Morbus Paget cum DCIS G III (commedo" sybtype "cllinging - subtype).
3. Sinus histiocystosis lymphonodi (0+/1).
4. Textus fibroadiposus sine morbo.
5. DCIS G III (commedo subtype) multifocalis. Microcystes. Ductectasiae. Metaplasia aprocrinica cystica micropapillaris.Microscopic findings:
1. Imunofenotype of lezia, i.e.
E-cadherin (+), CK HMW (+++), Her2 (neu) (+++), p53 (++), p63 (+/-), bcl2 (-), CD10 (+), Er (-), Pr (-)
2. Imunofenotype of lezia, i.e.
EMA (+), CK7 (+), CK 8 (+), Her 2 (neu) (+++), Er (-), Pr (-), Androgen (-), pCEA (+), s-100 (-)

Hvala Vam unapred!

Katarina Antunac, dr. med.

Štovana,
Prema podacima koje ste mi poslali, kod Vas se radi u duktalnom karcinomu in situ, dakle nije nađen invazivni oblik karcinoma koji ima mogućnost širenja. Učinjen je radikalan operacijski zahvat (odstranjena je cijela dojka) te nema potrebe za adjuvantnim (dodatnim) liječenjem kemoterapijom, Herceptinom ili zračenjem. Kako su negativni hormonski receptori, nema potrebe ni za hormonskom terapijom. Hormonska terapija tamoksifenom se u dogovoru s Vašim onkologom eventualno može primijeniti s ciljem prevencije razvoja raka druge dojke. Kod Vas postoji povećan rizik nastanka raka druge dojke te se svakako morate redovito kontrolirati kako bi se eventualni tumor otkrio u što ranijem stadiju. Kontrole se sastoje od pregleda dojki od strane onkologa ili kirurga koji se bavi tumorima dojke svakih 6 mjeseci te UZV-a dojke 1x godišnje, a 1x godišnje mamografije. UZV i mamografija se planiraju tako da svakih 6 mjeseci radite jednu pretragu. Preporučujem i samopregled dojke 1x mjesečno u 1. fazi menstruacijskog ciklusa.