Rak dojke

rak dojke - metastaze na kostima

moore

upit za mr.sc. Rudolf Tomek dr.med.

Poštovani dr. Tomek

radi se o mojoj majci koja je prije skoro 5 godina operirala tumor dojke, niže Vam navodim dijagnozu iz otpusnog pisma od 03.04.2008. kada je mama obavila zadnje pretrage na kojima su nađene metastaze na kostima te joj je dana dolje navedena terapija. Inače moja majka sada ima 62 godine, visoka je oko 1,65 cm, težine cca 60 kg, relativno se dobro osjeća iako kaže kako u predjelu kosti osjeti bol prilikom kašljanja te se na njoj ne primjećuju znakovi bolesti u smislu da gubi na težini, apetitu ili da gubi volju za životom te je ujedno fizički vrlo aktivna i obavezna je dolaziti na redovite kontrole od početka bolesti do sada svakih 6 mjeseci, a sada već nakon 3 mjeseca

dijagnoza:
Neo mammae lat. sin. C 50
st. post quadrantectomian mammae sin. cum ev. axillae lat. sin. ppt. Ca f. 2003.
st. post chemotherapiam cum FEC (6 cy)
meta ossium C 79.5
hormonotherapia in tractu

PHD: carcinoma lobulare invasivum mammae, T1NOMx
aksila: negativna, 0,7 l.č.
sijelo i veličina primarnog tumora: 2 čvora (1 cm i 1,3 cm), G II (6)
receptori: E: 60 fmol/mg proteina P: neg. HER 2 neg.
operacija: 31.07.2003.

tumorski biljeg: CA 15-3 18,7 U/ml

ostale dijagnoze:
diabetes mellitus typus II
hypothyreosis ad substitio
hypertensio arteralis oscilatoria
cor hypertonicum comp.

želim još dodati kako je u detaljnom opisu iz navedenog otpusnog pisma navedeno kako joj je još prilikom prvog boravka u KM Sestre milosrdnice 2003 godine, učinjenom obradom postavljena sumnja na koštanu diseminaciju osnovne bolesti koja kasnijim kontrolama nije dokazana, te je u 9. mj. 2007. scintigrafijom kosti postavljena sumnja na sekundarizam u području sternuma te je u 10. mj. 2007. učinjena citološka punkcija kojom su dobivene stanice metastatskog adenokarcinoma slijedom čega joj je u 11. m. 2007. u terapiju uveden Arimidex

na novo učinjenim scintigrafima skeleta u 4. mj. 2008. u usporedbi s nalazom iz 9. mj. 2007. novo mjesto patološkog nakupljanja RI registrira se u medijalnom dijelu prednjeg kraka 4. rebra desno – prijelaz koštanog u hrskavični dio

u ostalim dijelovima skeleta ne nalazi se novih mjesta patološkog nakupljanja RI, mjestimice tek nešto drukčija raspodjela – sada bolje formirane fokalne nakupine u području sternuma i lumbalne kralježnice, preporučena joj je kontrola za 3-4 mj.

tijekom boravka u klinici učinjenom onkološkom obradom u bolesnice se ustanovi stacionarno stanje bolesti, propisan joj je nastavak uzimanja Arimidexa 1x1

mama je također dugogodišnji dijabetičar, na inzulinu, a uzima i supstitucijsku terapiju zbog hipotireoze, unazad 4 mj. doza Euthyroxa povećana je na 100 ug/dan

nadam se da sam sve bitno navela i molim Vas ocjenu stanja te Vaše mišljenje o danoj terapiji kao i eventualne prognoze, budući nama nije jasno pravo stanje bolesti

da li možete procijeniti brzinu razvoja bolesti i da li ju je moguće usporiti ili onemogućiti njeno napredovanje?

također molim Vaše mišljenje u pogledu uzimanja Myco san terapije gljivama ukoliko o tome imate stručnih saznanja i iskustva?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i srdačan pozdrav

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se o koštanim metastazama koje vrlo sporo progrediraju, napreduju i vrlo dobro se liječe hormonoterapijom što je i kod vaše majke slućaj budući nakon 6 mjeseci uzimanja Arimidex-a nije došlo do napredovanja bolesti(stacionarno stanj). Prema tome, može se reći da je u ovom trenu naprdovanje bolesti kod vaše majke zaustavljeno. Vrlo je vjerojatno da bolest niti u budućnosti neće naprdovati vlikom brzinom, a i postoje još mnoge mogućnosti za liječenje. Ne preporučam vam uzimanje Myco-san-a, budući je taj prparat potpuno beskoristan u liječenju raka. To je biljni ekstrakt klinički potpuno neispitan, osim nekoliko površnih nekontroliranih pokušaja. Njegovo bi djelovanje trebalo biti u poboljšanju rada imunosnog sustava što je potpuna špekulacija.