Rak dojke

Rak dojke, nalaz

ksimic

Poštovani,
Moja baka (r. 1929) je prije 20-tak godina imala rak dojke, operativno je odstranjena cijela dojka s limfnim čvorovima u pazuhu. Prije tjedan dana imala je vodu na plućima, nakon analize slijedi nalaz: "U sedimentu pleuralnog punktata nalazimo nakupine malignih stanica žljezdanog epitela, mnoštvo makrofaga, dosta limfocita, er.".
Molim vas da mi objasnite nalaz, koje su mogućnosti za liječenje i što bi preporučili.
Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne mogu vam preporučiti nikavo liječenje jer nije sa sigurnošću utvrđeno o čemu se kod vaše bake radi. Moglo bi se raditi o metastzama raka dojke na poplućnicu, ali, isto tako, moglo bi se raditi i o drugom, novom karcnomu. Potrebnu su daljnje pretrage da se utvrdi o čemu se radi i onda odredi najbolje liječenje. Međutim kod odobe strae 78 godina mogućnosti liječenja karcinoma u uznapredovaloj fazi vrlo su male, prektički nikakve.