Rak dojke

Sean

Imam 38 godina i do sada, izuzev prelezanih djecijih bolesti, sam bolovala samo od upale grla i gripe, ali... Prije 5.5 god. pojavila se displasticna promjena (desna dojka), koja je punktirana (nalaz OK) i zbog koje sam redovno isla na kontrole. U julu 2007. mi je radjena mamografija, zbog nove promjene, i bila je OK. Medjutim, nakon prelezane gripe, u januaru 2008. god. mi se javljaju tegobe (neprijatnost u gornjem dijelu trupa - ledja). Nakon obavljenih pretraga (mamografija; gastroskopija i kolonoskopija - OK; nalaz ginekologa uredan; RTG pluca i scintrigrafija kostiju su b.o.; Tu markeri: CEA 9.57ng/ml - gornja dozvoljena granica je 5, CA19-9 72.43U/ml - gornja granica je 35, CA15-3 177.82U/ml - gornja granica je 35, CA125 OK) radjena je biopsija i 04.03.2008.god. postavljena je klinicka dijagnoza Neo mammae l.dex. cum meta in lgl. axillae l. dex. et meta in hepate multifocales (napominjem da svi nalazi koji su radjeni do sada pokazuju da nema promjena u funkciji jetre, a promjene se ne povecavaju, nego se tokom terapije neznatno smanjuju). St. post biopsiam Tu mammae dex. Histoloski nalaz i dijagnoza: Tumor najvecim dijelom pokazuje arhitekturu in situ lezije, DCIS preko 10 duktusa komedo podtip gradusa krupne celije; manji dio infiltrativni lobularni tip sa slabom dezmoplazijom.
Ca lobullare inv. GR III, NGR II + DCIS Comedo (10 duktus)
ER - 10%+ PGR - 5%+
HER2: oko 30% celija lobularnog kancera pokazuje intenzivnu membransku pozitivnost od 3+, situ komponente takodje 3+.
Napominjem da nema promjena na kozi i sl.
Lijecenje sam zapocela 12.-3.2008.god. sistemskom HT (Taxotere) u kombinaciji sa monoklonskim antitijelom (Herceptin) uz odgovarajucu premedikaciju i hidraciju; za sada, prosla tri ciklusa terapija i spremam se za cetvrti, pa cu sa novim rezultatima ponovo na konzilijum. Promjene na jetri stagniraju i neznatno se smanjuju (radila sam UZ abdomena), ne osjecam tegobe, EKG je OK; danas sam radila markere i cekam rezultate, a moram raditi i CT abdomena.
Zeljela bih cuti i Vase misljenje o mojoj dijagnozi.
Hvala.

Sean

Upravo sam podigla rezultate pretraga. Uspjela sam da ocuvam dobru krvnu sliku, glukoza, urea, kreatinin, bilirubin, AP,... OK. Vrijednosti Tu markera su: CEA 0.80ng/ml (normalno manje od 5), CA15-3 16.93U/ml (normalno je ispod 30). Dr je zadovoljna UZ abdomena (nema slobodne tecnosti, promjene na jetri su se malo i smanjile). Sutra idem na cetvrtu terapiju. Znaci li to da moj organizam reaguje na terapiju?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Na žalost, kod vas se radi o visokozloćudnom(HER-2 3+) raku dojke koji je već metastaziro u jetru. Liječenje koje vam je određeno je potpuno u redu i u skladu je s najnovijim znanstvenim spoznajama. Prvi kontrolni nalazi pokazuju i da to liječenje ima dobar učinak. Preporučam vam da takvo liječenje i nastavite.

Sean

Hvala Vam na preporuci.
Ja, uz Boziju pomoc, idem dalje. Sta me sve lijepo ceka u zivotu - ko zna, ali steta je propustiti...

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Želim vam sve najbolje i puni uspjeh u liječenju. Zatrebate li ponovno kakav savjet, javite se.