Rak dojke

T4N2 M0; H +++

Igor

Poštovani dr.Tomek,

Molim Vas za mišljenje o podacima iz povjesti bolesti i otpusnog
pisma koje ću navesti a koji se odnose na moju punicu (58 god).

Dg (24.3.2005):
Npl. mammae l. sin infl. meta nn.lymph. axillae l. sin. T4N2 M0
St post chemoth. neoadj. (4xFAC)

Ultrazvučno, citološki i mamografski verificirana neoplazma lijeve dojke
s metastazama limfne čvorove lijeve aksile.
Abdomen mekan, palp. bezbolan, bez organomegalije.
Ekstremiteti- b.o. Funkcije uredne, alergije negira.
Scintigrafije skeleta- diskretno pojačano nakupljanje aktivnosti u L4 lateralno lijevo
Učinjena biopsija- materijal označen kao tkivo dojke- tumorsko tkivo nije nađeno.
U materijalu označenom kao tkivo aksile- tumorsko tkivo građeno od atipičnih
epitelnih stanica, ER i PgR negativni, HER +++
Učinjenom obradom u prošlom boravku ne nađe se znakova sistemne progresije osnovne
bolesti te je bolesnica primila 4. ciklus neoadjuvantne kemoterapije po shemi FAC.
Na provedeno liječenje postignut dobar odgovor (gotovo potpuna regresija nalaza)

9.3.2005 lijevostrana mastektomija. PHD-proliferacijska fibrocistična bolest dojke s
involucijom acinusa. Tumorsko tkivo u pregledanom materijalu nije nađeno.
Postoperativni oporavak uredan
POVIJEST BOLESTI
St. post abaltionem mammae sin.cum evac.axillae sin.
St. post chemotherapiam (shema FAC) et (CMF)
St.post irradtionem
PHD: denocarcinoma

Propreativno bolesnica primila kemoterapiju poradi inflamatornog neo procesa
lijeve dojke i rezistencije u lijevom pazuhu. Nakon toga učinjena ablacija lijeve
dojke i evakuacija lijeve aksile te nastavljena terapija s kemoterapijom.
Poslijeoperativno zračenje lijeve torakalne stijenke i lijevih regija limfne drenaže.
Zračenje provedeno na LINAC-u s direktnim poljima i primijenjen ekvivalent doze
od 5000 cGy
Iradiuacija uredno proteče uz minimalnu kožnu reakciju
Nolvadex a 10 mg -2xl tbl. dalje

Lokoreionalan nalaz uredan. Lab nalazi i marker uredan. Rt snimka pluća uredna.
UZ dojki urednog nalaza.
ARMIDEX a 1mg -1tbl dalje

Punkcija seroma iznad operati.ožiljka
Maligne stanice nađene. Zračenje završeno pred 6 mjeseci, pitanje operativnog zahvata kirurgu

Citopunkcijom rezistencije u prednjoj aks. liniji lijevo dobivene maligne epitelne
stanice. Klinički u lat. dijelu postop. ožiljka pektoralno lijevo prema aksili tvrd,
fiksiran infiltrat. Preporuča se pregled operatera te njegovo mišljenje o daljem liječenju

Moj komentar:

Pošto je moja punica primljena u teškom stanju prvo je išla na nekoliko
tretmana kemoterapija (crvena) pa operaciju, te je zatim nastavila sa cca 6 crvenih kemoterapija primanih u razmacima od 2 tjedna te je zatim dobila od jednog doktora uputnice za neke slabije kemoterapije da bi joj sad drugi doktor rekao kad joj se stanje opet pogoršalo, da su te slabije kemoterapije bile skroz krivo preporučene za njen tip karcinoma. Prije cca 6 mjeseci joj je završio i zadnji tretman zračenjem i nakon toga se osjećala jako dobro, no karcinom se u zadnjih mjesec dana opet razbuktao.
Molim vas za mišljenje ima li mogućnosti za neka unaprijeđenja u terapiji (u Hrvatskoj) te obzirom da se radi o T4N2 M0 tj. stadiju 3B, ali uzevši i u obzir dobru reakciju na crvenu kemoterapiju, kakvi su izgledi
za preživljenje u 5.god?

Unaprijed zahvaljujem,
Igor

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaša punica boluje od izuzetno zloćudne forme raka dojke, čije je liječenje, uz to, započeto u vrlo kasnoj fazi(stadij IIIb na početku liječenja). Prosječno preživljenje bolesnica s HER-2 +++ tumorima je oko 3 godine nakon operacije. Iz podataka koje ste naveli može se zaključiti da se sada, kod vaše punuice, radi o pojavi lokalnog recidiva. kod većine bolesnica s lokalnim recidivom bolesti unutar godinu dana pojave se i udaljene metastaze, metastaze u druge dijelove tijela. Obzirom na visoki stupanj zloćudnosti, kod vaše je punice, sada potrebno provesti pomnu obradu da bi se utvrdile ili isključile metastaze u druge organe, koje vrlo vjerojatno već postoje. Ako udaljene metastaze ne postoje, potrebno je kirurški odstraniti lokalni recidiv ako je moguće. Ako nije moguće treba započeti sa sistemskim liječenjem. Obzirom da se radi o HER-2 +++ tumoru indicirana je primjena kemoimunoterapije s kombinacijom taksana(docetaksel ili paklitaksel) i trastuzumaba.

Igor

Hvala na odgovoru, no imam još dva pitanja za Vas:

1. Da li je Herceptin na teret HZZO u potpunosti ili djelomično jer ako nije, na nekom mjestu sam našao podatak da je mjesečna doza oko 17000 kn. Koliki su u tom slučaju otprilike troškovi liječenja Herceptinom na godišnjoj razini?

2. Kako ste rekli da se vjerojatno već radi i o 4. stadiju bolesti koji je beznadan, zanima me vaše mišljenje o primjeni alternative nakon što se obavi dodatna kemoimunoterapija uz eventualnu operaciju te nakon kratkog vremena oporavka organizma i to u obliku gladovanja od 40 dana ili "totalne terapije dr. Brojsa". Naime s jedne strane nema što izgubiti, ali kolike su mogućnosti da se time oslabe razvoji metastaza?
Imate li možda neke podatke o tome ili preporuku za neki vjerodostojan link na tu temu?

S poštovanjem,
Igor

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

1. Herceptin se nalazi na listi lijekova HZZO-a za liječenje bolesnica s metastaskim/diseminiranim, HER2 +++ tumorima dojke, u prvoj liniji u kombinaciji s paklitakselom i kao monoterapija nakon predhodnog liječenja antraciklinima i taksanima. Sredstva za liječenje Herceptinom odobravaju se iz novooformljenog fonda za skupe lijekove. Postupak odobrenja je dvostupanjski; prvo liječenje za pojedinu bolesnicu treba odobriti povjerenstvo za lijekove ustanove u kojoj se bolesnica liječi, a nakon toga bolničko povjerenstvo šalje zahtijev za liječenje u HZZO gdje ga mora odobriti i povjerenstvo HZZO-a. Cijeli postupak dužan je pokrenuti liječnik-onkolog koji je do sada liječio bolesnicu.
2. Alternativno liječenje ne bih vam preporučio, a osobito ne 40-dnevno izgladnjivanje. Potpuna jer zabluda da se na taj način mogu "izgladniti i uništiti" metastaze i tumor. Iz lošeg iskustva bolesnika, koji nisu poslušali savijet liječnika da se ne podvrgnu takvom pogubnom liječenju, znam da se takvim izgladnjivanjem izgladnjuje samo organizam, a tumor i dalje napreduje i dodatno unuištava organizam. Ti bolesnici su si takvim izgladnjivanjem samo skratili život.

Igor1

Poštovani dr. Tomek,

Molio bih Vas opet za mišljenje vezano uz dalji razvoj bolesti. Dolje ću navesti stvari iz otpusnog pisma
a nakon toga i pitanja koja me muče.

IZ OTPUSNOG PISMA:
--------------------------
Dg: Ca mammae l.sin T4N1M0
St post chemtoh neoadj (FAC, 12/2004, MRM chemoth adj. Et radioth 2004/2005
Tm rec localis thoracis l. sin, M.axillae l. dex.
Meta hepatis multiplices, Meta ossium
St.p.chemo-immunotherapiam (10xTaxol + Herceptin, do 05.01.07)
Immunotherapia in tractu (Herceptin)

…prvi ciklus Taxol + Herceptin primila je 6.6. i 7.6.2006 a do 5.1.2007 primila je 10 ciklusa kemoimunoterapije. Nakon toga je liječenje nastavljeno samo Herceptinom.
Radi bolova područja lijevog hemitoraksa, provedena je palijativna radioterapija (od 7 do 12 rebra lijeva), TD=24 Gy u 4 frakcije elektronima energije 10 MeV (05. -06 mj 2006)
Sada dolazi na nastavak terapije Herceptinom. UZV srca (20.7.2007) EF=59%
Pri prijemu bolesnica se žali na edem objih nogu i prepubičnog područja. Samostalno pokretna, prijentirana, kardiopulmonalno kompenzirana.

IZ nalaza:
Lab.(20.9.2007):L=3.66, E=3.90, Hb=112, T=367, neutro=65.4%, D-dimeri=4.97, kreatinin=70, LDH=644, CRP=9.4;GUK, ureja, K,Na,Ca,PV,APTV, u granicama normale.
Lab.(1.10.2007) ALP, AST=45, ALT=62, GGT=196, TIBC=38;GUK, bilirubin uk., kreatinin, ureja, K,Na, Ca,LDH,Fe,UIBC, u granicama normale.
Korigirani klirens kreatinina=72,9 ml/min (1.10.2007)
CEA=3.63, CA 15-3=30.63 (24.9.2007)
Kolonoskopija (30.8.2007) Do cekuma urednog nalaza
EGD (20.8.2007): Insuficijencija kardije uz lokalnu hiperemiju sluznice. Pri napinjanju dlazi do prolapsa želeučane sluznice.
DG: Hernia hiatalis, reflux duodenogastricus. PHD sluznice antruma: Gastritis chronica activa, H.pylori pozitivan.
Doppler desne noge (20.9.2007): Nema znakova duboke venske tromboze
UZV abdomena i zdjelice (27.9.2007): Jetra primjerene veličine, homogeno strukturiranog parenhima bez izdvajanja lezija koje bi odgovarale ev.sekundarizmima. Žučni mjehur istamponiran gustim sadržajem i pojedinim manjim konkrmenetima. Na prijelazu trupa u rep gušterače izdvaja se okrugla hipoehogena tvorba veličine 17mm koja može upućivati na sekundarizam. Brojni uvećani l.čvorovi od razine trunkusa celijakusa pa sve do bifurkacije aorte od kojih najveći intraaortiko-kavalni smješten mjeri oko 2.5x1.7 cm. Veliki limfni čvor nalazi se u ilijačnoj regiji desno mjeri oko 3cm.
MSCT abdomena i zdjelice (28.9.2007): Brojni su povećani l.čvorovi kako intra tako i retroperitonealni. L.čvorovi prate se od razine hepatogastričnog ligamenata (u toj regiji l.č. pojedinačno mjeri 2 cm u projeru). Poviše glave pankreasa na razini celijačnog trunkusa konglomerat l.čvorova latero-lateralno 5cm. Nešto kaudlanije vjerojatno na razini glave pankreasa koju od konglomerata nije moguće odijeliti L-L l-čvorovi dimenzija 8cm a u tok konglomerat uklopljeni su i arterija i vena mezenterika superior. Na razini renalnih krvnih žila u području retroperitoneuma brojni su povečani l.č., L_L mjertaj konglomerat mjeri 9cm. Distalnije intraperitonealno između vijuga crijeva konglomerat širine 13mm, U kontinuitetu se l.č.retroperitoneuma prate uz aortu i venu kavu, a pojedinačni su dimenzija do 2cm, povećani su l.č. na razini zajedničke ilijkalne skupine – pojedinačni najveći 3cm u promjeru, a zatim se prate u području zdjelice uz ilijakalne krvne žile, veči su konglomerati s desne strane (širine do 3 cm) kako uz unutarnje tako i vanjske ilijakalne krvne žile, dočim su znatno manji (1 do 1.5 cm) sa lijeve strane. U području ingvinuma se ne evidentira tumorozno povećanih l.č. Nativno se u jetri ne evidentira žarišni lezija. Intrahepatalni žučni vodovi nisu prošreni, no unutar ž.mjehura izrazito gust sadržaj po tipu vapneno mliječne žuči. Povećana je lijeva nadbubrežna žlijezda (3x5.2cm) (sekundarni tm?) Velika hiperdenzna cista u području gornjeg pola lijevog bubrega. Kanalni sustavi bubrega nisu prošireni.
23.8 i 21.9 bolesnica je primila Pamitor 60 mg inf
24.8 i 21.9 bolesnica je primila Herceptin 450 mg inf kroz 90minuta
2.10.2007 bolesnica je primila prvi ciklus nove serije kemoterapije: cisplatina 100 mg inf. Ciklofosfamid 800mg i.v.
Provedenu kemoterapiju je dobro podnijela

----------------------------------------------------------

PITANjA:

U ovom otpusnom pismu se pišu događaji od druge polovine 2006 nadalje, tj. od početka primanja ciklusa kemo-imunoterapije.
Prvo što me zanima se odnosi na period iz sredine 2006 vezano uz pojavu raka na koži, što ću sada navesti:
-Prije nego što je punica primila prvu dozu mogao sam osobno vidjeti kako se zastrašujućom brzinom širi rak na koži. Naime u periodu od oko 3 tjedna nakon što joj je negdje na ramenu koža površine oko 3x2cm poprimila tamno ljubičastu boju, stvar se proširila na površinu cca 30x50cm koža joj je u tim predjelima postala tamnoljubičasta-crna i kako kaže punica izgledala je kao neka ploča. Ne mogu ni pomisliti šta se tek odvijalo na ostalim organima.Tada je počela primati kemo-imunoterapiju i nakon dva ciklusa joj se koža u potpunosti vratila u normalu.

Mena prvo zanima da li se iz ovog otpusnog pisma može iščitati išta o tome ili se piše isključivo o ostalim organima (osim kože)

Ono što me najviše brine je trenutno stanje, dakle punica je prije nekoliko dana primila peti i zadnji ciklus kemoterapije (dakle iz treće serije ciklusa od početka liječenja) i doktori su joj rekli da joj više neče davati kemoterapije nego će je samo ostaviti na herceptinu. Punici je ovo jedina serija ciklusa u kojoj joj nije otpala kosa
tako da me isto zanima može li organizam ili još gore metastaze raka steći otpornost na kemoterpaije?
Nadalje njeni markeri su se u ovom ciklusu neznatno smanjili (nisam siguran ali nešto kao sa 34 na 28). Također
prije nego što je krenula ova treća serija ciklusa kemoterapije joj se na koži pojavila ljubičasti predio (sličan onome prije primanja druge serije ciklusa kemoterapije, dakle u sredini 2006g) koji i nakon primanja ovih 5 ciklusa nije nestao. Zanima me zašto se nije koristila vrsta terapije korištena u drugoj seriji jer je pokazivala bitno bolje rezultate od ove iz treće serije? Nadalje uz ovako agresivno širenje bolesti bojim se da je odluka o prestanku davanja kemoterapije i to u trenutku kad se markeri nisu znatnije smanjili blago rečena kritična
jer ovako punica neće poživjeti ni dva mjeseca. Doktore molim Vas za mišljenje o tome da li je bio primjeren odabir vrste kemoterapije u trećoj seriji ciklusa, a pogotovo što mislite o odluci da se više ne daju kemoterapije.

Unaprijed zahvaljujem,
Igor

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše punice se radi o visoko malignom, vrlo uznapredovalom raku dojke s metastazama i u kosti, jetru, kožu, vjerojatno i u još neke organe, alo to za sada nije klinički detektabilno. Na žalost, nakon povoljnog učinka kemoterapije, imunoterapije i ostalih vrsta liječenja na tumor i zdravlje bolesnika, redovito dolazi do pojave otpornosti tumora na liječenje i daljnje progresije bolesti. U jednom trenutku liječenja dogodi se da više niti jedan od, danas raspoloživih načina liječenja ne djeluje. To se, na žalost, dogodilo kod vaše punice i daljnje bi davanje kemoterapije koja je nedjelotvorno samo izazvalo nuspojave koje bi zapravo pogoršale stanje. Zbog toga se za sada odustalo od daljnje primjene kemoterapije. Preporučam vam da o svemu ovome porazgovarate s onkolozima koji su uključeni u liječenje vaše punice.

Igor1

Imam još jedno pitanje (hvatam se za zadnje slamke). U knjizi "Tumori dojke" je navedeno kako je korištenje Avastina u kombinaciji s paklitakselom ostvarilo znatno bolje rezultate na testnu skupinu pacijenata u odnosu na testnu skupinu pacijenata koji su bili tretirani samo paklitakselom. Testiranje se odnosilo na skupinu pacijenata s metastatskim rakom dojke.
Zanima me da li se kod moje punice može probati još s Avastinom ili nekim drugim anti-angiogenezičkim lijekom bez obzira što više nije u stanju primiti kemoterapiju te kakve rezultate on ostvaruje u kombinaciji s herceptinom kojeg moja punica još prima?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Bevacizumab("Avastin"blunk je novi lijek koji je kao monoterapija, u nekontroliranim pokusima, pokazao djelotvornost u liječenju uznapredovalog raka dojke. Kod oko 10% bolesnica došlo je do djelomičnog povlašenja bolesti koje je trajalo oko 6 mjeseci. Međutim dalnja kontrolirana klinička ispitivanja su pokazala da usprkos pojačanoj djelotvornosti kemoterapije(kapecitabine) ako se uz nju primijenjuje i bevacizumab, to, na žalost, ne dovodi do produljenja preživljenja niti do produljenja razdoblja bez progresije bolesti. U pokusu, na koji se pozivate i koji je naveden i knjizi, a čiju su konačni rezultati nedavno objavljeni, paklitaksel i bevacizumab su primjenjivani u prvoj liniji liječenja bolesnica s metastatskim HER2-negativnim rakom dojke. U tom pokusu kombinacija bevacizumab-a i paklitaksel-a pokazala je značajno veću djelotvornost u postizanju povlačenja bolesti i u produljenju perioda bez znakova daljnje progresije bolesti. Razdoblje od skoro 12 mjeseci bez znakova daljnje progresije bolesti postignuto paklitaksel-om i bevacizumab-om je najdulje koje je do sada postignuto u svim ispitivanjima kemoterapije u prvoj liniji liječenja bolesnica s metastatskim rakom dojke(1. linija znači da te bolesnice do tog trenutka nisu bile liječene kemoterapijom). Na temelju rezultata tog pokusa zatraženo je u Americi od FDA-a odobrenje za primjenu bevacizumaba u kombinaciji s paklitakselom u prvoj liniji liječenja bolesnica s metastatskim HER2-negativnim rakom dojke. Postupak dobivanja odobrenja je u tijeku, ali do sada još to odobrenje nije izdano. Trenutno nigdje u svijetu, bevacizumab još nije odobren za liječenje bolesnica s metastatskim rakom dojke niti kao kombinacija niti kao monoterapija niti kao prva liniji niti u bolesnica predhodno već liječenih kemoterapijom. Kad to odobrenje bude izdano, a očekuje se uskoro u Americi, odnositi će se samo na primjenu bevacizumab-a u bolesnica s HER-2 negativnim tumorima.
Na temelju svih do sada provedin pokusa izgleda da bi bolesnice s uznapredpvalim, citostaticima već višestruko liječenim i rezistentnim, karcinomima dojke imale vrlo malu ili nikakvu korist od liječenja monoterapijom bevacizumab-om. Klinički pokusi u kojima se bevacizumab primijenjuje združeno s trastuzumab-om tek su u začetku i to će najvjerojatnije biti u adjuvantnom liječenju te za sada još nema nikavih rezultata.
Iz svega proizlazi da nažalost primjena bevacizumaba ne bi niti vašoj punici doniijela neku korist.

igor201

Sa dubokim žaljenjem javljam da je pacijentica preminula 20.9.2008 u 61 godini života
nakon duge i teške borbe s bolešću.

Iskoristio bih ovu priliku da zahvalim dr. Tomeku na pomoći koju nam je pružao putem
ekspertnog i kvalitetnog odgovaranja na pitanja koja sam postavljao na ovom forumu.

Lijep pozdrav,
Igor

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Moja iskrena susćut. Ipak mi je drago ako su vam moji odgovori barem malo pomogli.