Rak dojke

Terapija nakon operacije raka dojke

da-ma

Majci (60 g) je odstranjen karcinom dojke. Nalaz biopsije: Na prerezu, u sredini preparata je neoštro ograničeni, bjelkasti tumor promjera 1,1 cm, udaljen 1 cm od bližeg resekcijskog ruba. U ostalom dijelu je većim dijelom masno tkivo. Histološli tumor je građen od solidnih nakupina atipičnih, umjereno polimorfnih epitelnih stanica između kojih je dezmoplastična stroma. Ne vidi se angioinvazija. Tumor spada u histološki gradus II, nuklearni gradus II. Imunohistokemija: ER negativan, PR negativan, Ki67-proliferacijski indeks je 60%. HER2/neu negativan.
Nalaz biopsije limfnih čvorova i masnog tkiva aksile: primljen je komad masnog tkiva promjera 6 cm u kojem se izolira 7 limfnih čvorova koji su maksoskopski i histološki bez osobitosti.
Molim Vaše preporuke da li je potrebna kemoterapija i/ili zračenje i kakve kontrole bi bilo dobro provoditi u periodu koji slijedi.
Unapirjed zahvaljujem na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o malom, ali visoko proliferativnom tumoru(Ki-67 60%) koji je istovremeni i hormoreceptor- i HER-2 negativan. Zbog toga je značajno povećan rizik pojave metastaza, premda se radi o malom tumoru. Svakako bih preporučio provođenje dodatnog liječenja kemoterapijom koja sadržava antracikline i taksane. Budući nije odstranjena cijela dojka, potrebno je zračenje dojke i okolnih limfnih čvorova da bi se spriječio lokalni recidiv.

da-ma

Doktore,
mamin onkolog odredio je 6 AC kemoterapija svaka tri tjedna (uz objašnjenje da je to zbog hormonske neovisnosti tumora a indeksu Ki67 od 60% uopće nije pridodavao nikakve važnosti). Da li to znači da nije uključena kemoterapija taksanom kako ste vi preporučili i da li bi trebali inzistirati na tome?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Preporučena kemoterapija ne sadržava taksane nego samo antracikline. Činjenica je da bi od liječenja taksanima bilo nešto malo više koristi, ali bi i nuspojave bile značajno veće. Osim toga taksani nisu na listi besplatnih lijekova HZZO-a za adjuvantno liječenje bolesnica s nezahvaćenim limfnim čvorovima kao što je to slučaj vaše majke.