Rak dojke

trudnoća iza karcinoma dojke

linci

Poštovana,
imam 37 godina, 2009. god. operirala sam karcinom dojke koji je bio 22 mm, ER i PR =%, HER-2 1+, Ki26%,pt=22 mm. Dg/ Ca mammae I.dex. PHD/ Ca ductale inv gr III. sine meta axillae 0/XVIII. Prošla sam 6 FAC kemoterapija(zadnja 6.10.2009.). Nakon toga zračenje tehnikom 3D u 25 frakcija a 2 Gy uz boost dozu od 5 fr. 3 Gy na ležište tumora(zadnje 25.01.2009).Kontrole su svakih 6 mjeseci i za sada su uredne happy. Dobila sam preporuku da trudnoća nije poželjna zbog velike mogućnosti povrata bolesti. NIsam rodila pa me zanima Vaše mišljenje o mogućoj trudnoći.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
trudnoća se ne preporučuje do 3 godine od završetka liječenja kod bilo koje maligne bolesti.
Nije mi jasan nalaz receptora %- to znači da su negativni? Primate li hormonsku terapiju? Ukoliko primate hormonsku terapiju (u Vašem slučaju to bi bio Nolvadex), trudnoća je kontraindicirana za vrijeme trajanja hormonske terapije a ista se propisuje u trajanju od 5 godina.
Ukoliko se radilo o hormonski negativnom tumoru te ne primate adjuvantnu hormonsku terapiju i svi su nalazi uredni, nema kontraindikacije za trudnoću. Trudnoća ne bi smjela utjecati na povrat bolesti.

linci

Poštovana,
receptori su bili negativni i ne primam nikakvu hormonsku terapiju, niti sam je primala. Imala sam 6 kemoterapija i 25+5 zračenja i to je bio kraj liječenja.
Hvala Vam od srca na odgovoru happy.

LP

Katarina Antunac, dr. med.

Shvaćam da će skoro proći 3 godine od završetka liječenja- zračenje je završilo u 01/2010? te nema razloga da se ne odlučite za trudnoću
Sretno