Rak dojke

Tumor dojke - prognoza i upute za daljnje liječenje

nena

Poštovani,
imam 39 godina i prije dva mjeseca odstranjen mi je tumor sa lijeve dojke. Ciklus mi je uredan, a opće zdravstveno stanje dobro osim povremenih jakih vrtoglavica i posljedično mučnina, a koje sam imala i prije dijagnoze (najvjerojatnije zbog vratne kralježnice).
PATOHISTOLOŠKI NALAZ je sljedeći::
Up. dijagnoza: TM MAMMAE
1. Na hitnu intraoperativnu analizu primi se isječak tkiva dojke dimenzija 6,5x4,5x2 cm s centralno smještenim plavo markiranim čvrstim, oštro ograničeim čvorom dimenzija 1,5x1,5x1 cm koji je 0,8 cm udaljen od najbližeg resekcijskoga ruba.
2. Naknadno se primi isječak tkiva dojke dimenzija 8x6x2 cm s kožom na površini, na serijskim prerezima žilav, bjelkast, čvrst, a označen kao tkivo dojke bez tumora.
3. Naknadno se primi masno tkivo aksile dimenzija 8x4 cm čija je gornja etaža označena koncem. Iz gornje etaže izoliraju se 4 limfna čvora, a iz donje etaže 6 limfnih čvorova, makroskopski svi neupadni.
1. Histološki, tumorsko tkivo građeno od nepravilnih kanalića, kribriformnih tvorbi te solidnih točaka koji su obloženi atipičnim epitelnim stanicama intermedijalnog nuklearnog polimorfizma i niske mitotske aktivnosti. Elston Ellis indeks 5.
Ne vidi se invazije peritumoralnih limfokapilanih prostora. U okolini tumora vidljiva obimom intermedijarna in situ komponenta, kribriformnog i solidnog histološkog tipa, intermedijarnog citoarhetekturalnoga gradusa. U široj okolini vidljive izražene fibrocistične promjene, neke s promjenama po tipu kolumnarnih stanica.
Imunohistokemijskim bojanjem nađe se oko 50% obojenost tumorskih jezgara na ER (2+) i PgR (2+). riječ je o hormonski ovisnoj neoplazmi.
Imunohistokemijskim bojanjem DAKO HercepTestom nađe se slaba, necjelovita membranska obojenost nešto više od 10% tumorskih stanica (score 1+). Ekspresija HER-2-Neu je negativna.
2. Histološki, tkivo dojke s izrazito umnoženom inerlobularnom vezivnom stromom, koja na jednom mjestu okružuje izvodne kanaliće dojke pretvorivši ih u pukotinaste prostore stvarajući manji fibroadenom. Nadležeća koža histološki bez osobitosti.
3. Histološkim pregledom izoliranih limfnih čvorova ne nađe se metastatskih tumorskih depozita.
CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE – GRADUS I.

NALAZI su sljedeći::
Dg: C50 ZLOĆUDNA NOVOTVORINA DOJKE
Dg: Ca mammae lat sin T1 N0 M0 Stadij I
OP: 29.06.2007. Quadrantectomia lat sin. Evacuatio axillae lat sin.
PHD: Carcinoma dustale inasivum mammae gr I
(tumor smješten u GNK, dimenzija 1,5x1,5x1 cm, 8 mm udaljen od resekcijskog ruba EE indeksa 5, u okolini DCIS, pregledano je 10 limfnih čvorova i nijedan nije infiltriran tumorskim stanicama)
Status hormonskih receptora: ER ++ PR ++
HER 2 status: negativan
Dijagnostička obrada: KKS, DKS i biokemijske pretrage krvi, tumorski biljezi, UZ abdomena, RTG pluća urednog nalaza. Ordinira se adjuvantna radioterapijana područja lijeve dojke te hormonska terapija (Zoldex tijekom 3 godine te Nolvadex tijekom 5 godina).
Radioterapija se provodi X fotonima energije 6 MV s dva tangencijalna polja u ukupnoj TD od 50 Gy tijekom 25 frakcija a potom će se boostirati ležište tumora elektronima.
ZADNJI NALAZ od 23.08.2007.:
18. frakcija. Lokoregionalni nalaz: iradijacijski dermatitis gr I. Nalazi KKS, DKS urednog prikaza. Termin za boos polje: 24.08.2007. Nastaviti s RT. Kontrola po završnoj RT. Nastavak liječenja hormonskom terapijom (Zoldex + Nolvadex).

Molim za Vaše tumačenje prognoze, kao i mišljenje po pitanju daljnje terapije.

Hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vas se radi o tumoru kliničkog stadija I s vrlo dobrim ostalim prognostićkim čimbenicima, tako da je vaša prognoza vrlo dobra. Imate oko 92% izgleda da preživite 10 godina bez ponovne pojave tumora ili metastaza tumora. Uz navedeno liječenje, koje vam je preporučeno i s kojim se u potpunosti slažem, ti se izgledi još i značajno povećavaju.