Rak dojke

zdravo imam prasanje za vas ispituvanje od moja mama dali e opasno

jaci-luda

Napravena mamgrafija dominira involutiven crtez so bilateralno prisutni benigni kalcifikati retki na broj .Mamernite struktiri se grupirani vo retromamilarniot kvadrat se gleda nodularna,loburilana senka dijametar od nekolku milimetri ,pod 0,5 koja moze da odgovara na na intramamarna LGL. BI-RADS 0

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Kod Vas se radi o nejasnom nalazu mamografije te ga je svakako potrebno upotpuniti UZV-om dojki