Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Kako uništiti demodex folliculorum?

kat_ram

Poštovani,
već se duže vrijeme mučim s parazitom demodex folliculorum koji kod mene izaziva izrazito crvenilo desne strane lica.
Iako sam tijekom tri tjedna koristila antibiotik Medazol i kremu Elidel, situacija se nije znatno poboljšala.
Budući da me dermatologinja "otpravila" riječima "znate, ovaj parazit se jako teško uništava", molim vas da mi preporučite neku drugu, bolju terapiju koja bi mi mogla pomoći!
Može li pomoći ulje čajevca kao alternativna terapija?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Demodex folliculorum se i normalno nalazi na licu, te ga je zbog toga teško eliminirati. Promjene koje Vi imate ne moraju biti uzrokovane tim parazitom (iako je on prisutan). Niste naveli pod kojom dijagnozom se liječite.

kat_ram

Hvala Vam na brzom odgovoru!
Moja dijagnoza glasi: dermatitis perioralis (rosaceiformis) gradus laevioris - cenrtocafijalno eritem i diskretne teleangiektazije.
Mikološka obrada je pokazala prisustvo demodex folliculorum.
Što mi je činiti?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kao što sam i pretpostavio, za dijagnozu koju Vi navodite Demodex folliculorum nije presudan (ako je ona točna). Vjerojatno bi trebala modifikacija terapije, ali o tome može odlučiti samo dermatolog kod kojeg se liječite.

kat_ram

Poštovani,
budući da se prethodna terapija pokazala potpuno bezuspješnom, dermatolog mi je modificirao terapiju i preporučio kremu Rosamet.
Koristim ju mjesec i pol, ali crvenilo na licu mi se očigledno pogoršava!
Je li ova rekacija očekivana?
Kontrolu imam tek u svibnju pa vas molim za savjet.
Hvala unaprijed!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Bilo bi dobro da odete ranije na kontrolu. Do tada koristite Rozamet, a na kontroli će opet trebati promijeniti terapiju. Upitna je i točna dijagnoza.