Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Madez

hulala1

Postovani, isla sam kod doktora za madez. Nalaz je sljedeci:
Nevoidna promjena na kozi trbuha nepravilnog oblika, blago elevirana, hiperpigmentovana, velicine 4.6x3.0mm. Dermoskopski prisutan retikularan obrazac sa zonama hiper i hipopigmentacijr. SCOR 0.85
Dijagnoza: Naevus dysplasticus regio abdominis
Terapija: Predlaze se ekscizija promjene sa PH verifikacijom.

Dr je rekla da golim okom nije melanom, ali da se treba ukloniti. Imam 23god i nemam u porodici melanoma. Vase misljenje?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Slažem se s mišljenjem Vašeg dermatologa. Najsigurnije je da uklonite tvorbu.

hulala1

Poštovani, stigao je patohistoloski nalaz:

Dg: LENTIGO BENIGNA CUTIS.

Materijal je vretenast isječak kože veličine 0,6x0,4x0,4 cm u čijem centru nalazi tamno smeđa mrlja u nivou okolne kože čije ivice su nazubljene, a promjera je 0,4cm.
Histološki pregledan materijal su isječci tkiva kože u čijem centru se epidermalne prečke izdužene i imaju oblik buzdovana. Brojne epidermalne prečke se granaju i međusobno anastomoziraju. Bazalni sloj opisanih epidermalnih prečki pokazuje hiperpigmentaciju i povećanje broja melanocita. U papilarnom dermisu se nalaze melanofagi i rijeđi limfocitni infiltrat koji je uglavnom lokalizovan perivaskularno.
Promjena je odstranjena u cjelosti.

Pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Potpuno benigna tvorba.