Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Metode uklanjanja melanoma

epistola

Poštovani,

s obizrom da nisam dosad bila na uklanjanju madeža u privatnoj dermatološkoj ordinaciji, molim Vas informaciju o tome može li se melanom ukloniti u većini privatnih dermatoloških ordinacija, te koja se metoda obično preporučuje za najsigurnije otklanjanje svih stanica? Estetika nije bitna.

Radi se o madežu od 3-4 mm u promjeru, nepravilnih rubova, izdignutom od ostatka kože , koji je prokrvario iako nije ozlijeđen.

Da li takva ordinacija samoinicijativno šalje uklonjeno tkivo na analizu radi PHD?

Hvala unaprijed!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za otklanjanje sumljivih madeža dolazi u obzir samo kirurško odstranjenje. Treba li madež ukloniti, odlučuje dermatolog na pregledu. Svi madeži nakon uklanjanja moraju na PHD analizu. Kako i što rade privatne ordinacije, morate provjeriti kod njih.