Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

opadanje kose

sandra

Draga doktorice,
vec duze vrijeme imam problema sa opadanjem kose.Prije par godina ustanovljeni su mi policisticni jajnici sa povisenim testosteronom.Koristila sam diane 35 i androcur 10, kao i regaine 2 % 11 mjeseci, zatim sam ljetos napravila pauzu 2 mjeseca i sada ima vec 3 mjeseca kako koristim istu hormonsku terapiju. Medutim, ova 3 mjeseca mi uzasno opada kosa, cak po 300 dlaka dnevno.
Draga doktorice, neznam da li je moguce da su tome uzrok diane 35 i androcur 10 ili je problem psihicke prirode, jer ja vise nisam u stanju na nista drugo da mislim osim na kosu.Ujurto cim se probudim gledam jastuk, brojim opala dlake , izbjegavaju me prijateljice jer pricam samo o kosi i non stop placem.Bojim se da cu ocelaviti, jer i ovako mi je dosta prorijedena kosa.
Molim vas za vas iskren savjet?

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

U jesenskim mjesecima inače kosa jače opada! No normalno (dozvoljeno) ispadanje je 50-100 dlaka dnevno! Policistični jajnici mogu biti jedan od fokusa pojačanog opadanja kose. Nuspojave u vidu opadanja kose nakon primjene navedenih lijekova nisu mi poznate. Naime navedeni preparati se mogu koristiti za liječenje pojačanog opadanja kose (u posebno indiciranim slučajevima)!
Savjetujem Vam pregled u Trihološkoj ambulanti (Ambulanta za kosu) Klinike za kožne i spolne bolesti, Šalata 4, Zagreb. Kod Vas bi bilo dobro napraviti trihogram-mikroskopski pregled korijena dlake, da se vidi o kakvoj je vrsti opadanja kose riječ. Prije pretrage kosu ne prati tjedan dana. Trihološka ambulanta u Klinici radi svaki petak.