Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

rast brade

Ghost Rider

imam 23 godine i jedan problem koji me strašno živcira... Nikako da mi izrastu brkovi i brada... Imam veoma rijetke brkove a brada nikako da počne rasti... To me čini pomalo nesigurnim... Pa me zanima postoje li nekakve tablete ili kreme kojima bi ubrzao rast dlaka na licu??

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Rast dlaka u području lica kod muškoraca je individualan i genetski uvjetovan (kao i npr. boja kose i očiju). Eventualno možete pokušati primjenu 5% minoxidil losiona, ali nemojte očekivati bitnije pomake.

Kolarovac

Postovani,

U ranim sam tridestim godina i po licu mi ne raste brada. Brkovi i vrat su obrasli jakim i gustima crnim dlakama, imam guste i jake obrve a cak i podrucje ispod ociju je obraslo dlakama, neke od njih su prilicno jake te ih moram brijati ili cupati da se ne vide. U obitelji ne znam ni jednog muskog clana sa slabijom bradom, dapace svi imaju jaku i gustu bradu (djedovi, otac , brat). Moj lijecnik obiteljske medicine mi je rekao da folikule izgledaju u redu ali mi je preporucio da saniram lose zube. Naime vecina zubiju mi je popravljana jos prije vise od 10tak godina te su ispunjeni starim crnim plombama (amalgamima). Prije godinu dana sam krenuo mijenjati stare plombe sa novima (cak sam imao i cistu na korijenu jednog zuba koji je uklonjen) te sam primijetio da od tada dolazi do zgusnjavanja dlaka na licu (doduse jako sporog) sa dlacicama koje su jako tanke i gotovo prozirne (inace nemam sijedih dlaka ili vlasi jos). Da li to ima ikakve veze te ukoliko sve plombe zamijenim (10-tak komada) , mogu li ocekivati normalan rast brade po licu? Preparate za rast kose na bazi minoxidila nisam koristio jer pise da imaju mnoge nuspojave vezane za poviseni tlak i rad srca. Zahvaljujem na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da se sanacijom zubiju neće bitno pojačati rast brade. Neki mušakarci imaju vrlo slabi rast dlaka u podrčju brade i tu puno pomoći nema.

Amna22

Izvinjavam se sto pisem ovdje ali ne mogu naci slicnu temu a ako otvorim novu imam problema sa pronalaskom iste. Naime, imam problema sa podrucijem pazuha. Nakon brijanja mi koza ostane zelenkasta do crna i izgleda kao da su jos prisutne dlacice a ne da su obrijane. Mogu li se nekako rijesiti te boje pa da napokon prestane izgledati kao da su dlacice jos uvijek tu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne znam o kakvoj je boji riječ.

Amna22

Pretpostavljam da je to boja zbog jakog korijena dlake. Citala sam po internetu da se te boje mogu rijesiti mazanjem krompira ali me zanima da li postoji neki ucinkovitiji nacin?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nisam siguran da će to pomoći.

Amna22

Mozete li mi reci sta hoce?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Već sam Vam napisao da ne znam o kakvoj je boji riječ te Vam ne mogu niti pomoći.

shomyloshmy

Meni brada i brkovi rastu,ali to nije gusto kako sam ocekivao. Na nekim mestima na licu ima,a na nekim ne. Da li se moze nesto popraviti na mestima gde nema sa nekim preparatom ili sl? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne, ne može se pomoći.