Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

rosacea

Tanja

Dve godine imam problema sa kozom lica.Pojavljuju se crvene fleke na obrazima,a ponekad i na bradi.Traje par dana pa se pojave kao neke bubuljice koje nekada i svrbe.Nekada,mada vrlo retko u zadnje vreme,lice je skoro savrseno da bi se u roku par sati totalno pogorsalo?Do pre neki dan nisam tacno znala o kojoj je bolesti rec,i kozni lekar mi je davao kortzone(elocom),medjutim sada sam bila kod drugog koji je rekao da je to skroz pogresno da je rec o rosacei i dao mi je kremu(perilox)koju sam vec koristila u kombinaciji sa kortzonom.
Sta mi mozete reci o toj bolesti?dali se leci?ako da kako?postoje li neke druge metode lecenja?Unapred Vam se zahvaljujem,Tanja

dr. Krešimir Kostović

Rosacea je kronična, kožna bolest lica karakterizirana crvenilom i proširenim kapilarama. Promjene su pretežno smještene na nosu i obrazima, rjeđe na čelu i bradi. Uzroci nisu potpuno razjašnjeni, ali ulogu igraju prirođena sklonost, probavne tegobe, hrana (jaki začini, alkoholna pića), nagle promjene temperature zraka, UV svjetlo itd.
U terapiji se koriste antibiotici tetraciklini (3-4 mjeseca) ili metronidazol (3-6 tjedana). U lokalnoj terapiji se koriste antibiotske kreme s klindamicinom, eritromicinom, metronidazolom ili kreme s 20% azelaičnom kiselinom. Treba izbjegavati provocirajuće faktore i primjenu alkoholnih otopina, te kortikosteroide (koje ste Vi koristili u početku).

Tanja

Hvala Vam na odgovoru,
imala bih jos jedno pitanje.Od proslog utorka ne koristim kortizon kremu i lice mi je trenutno grozo,crveno,i puno bubuljica,svrbi me i pece.Dali je moguce da je zbog prestanka koristenja kortizon kreme doslo do ovih uzasnih promena?Lice mi je jako suvo i sada sam stavila EXCIPIAL kremu za suvu kozu?dali je to u redu?Dali ce doci do nekog poboljsanja?Puno Vam hvala unapred,Tanja

dr. Krešimir Kostović

Ako ste duže vrijeme koristili kortizonsku kremu navedene promjene su očekivane. Važno je da nikako ponovo ne započnete upotrebljavati takve kortikosteroidne kreme, jer su navedene promjene posljedica ovisnosti kože o tim pripravcima. Na sreću, ove tegobe će proći za 10-14 dana nakon prekida mazanja kortizonske kreme. Možete koristiti gore navedenu kremu za suhu kožu, koja će Vam pomoći da lakše prebrodite ove tegobe.

Tanja

Postovani dr.Kostovic,
puno Vam se zahvaljujem na Vasim odgovorima,koji mi daju veliku nadu!
Puno Vas pozdravljam i nadam se da Vam sa mogu obratiti ubuduce ako mi zatreba Vas savet.Tanja

Tanja

Postovani dr.Kostovic,
ja Vam se opet javljam jer imam opet pitane,a tice se zastite od sunca.Kupila sam CLINIQUE sun-care UV-response face cream SPF 30 i interesuje me dali je to dobro?100%PARFUMFREI I ÖlFREI
Dali tecni puder moze ili treba da bude isto parfumfrei i ölfrei?
Puno Vam se zahvaljujem,Tanja

dr. Krešimir Kostović

To je vrhunska krema za zaštitu od sunca; naravno morate je probati osobno da li Vam odgovora. Inače, zaštita od sunca je potrebna u liječenju Vaše bolesti. Savjetovao bih Vam da, ako još imate posljedica kortizonske terapije, izbjegavate tekući puder još neko vrijeme. Mislim da je odgovor na drugo pitanje potvrdan, ali to još provjerite kod osoba koje prodaju kozmetiku. Naime, čista kozmetika (koja nije medicinska) nije u domeni dermatologa.

Tanja

Postovani dr Kostovic,
od srca Vam se zahvaljujem na svim Vasim odgovorima.
Moja koza lica je sada puno bolje,nema vise puno crvenila,samo je malo osetljiva na dodir i jako je suva.Kada namazem sa PERILOX(metronidazol) i dalje je jako suvo pa odgore namazem i sa EXCIPIAL.Medjutim sada pocinjem ponovo raditi tako da cu morati biti vise napolju i na suncu i moracu da koristim tu zastitnu kremu za sunce.Dali je na PERILOX krema za sunce dovoljna zastita i dali ce ona davati dovoljno vlage kozi da koza nebude tako suva?
Hvala Vam puno!Unapred zahvalna Tanja

dr. Krešimir Kostović

Vjerojatno ste se zabunili. PERILOX nije krema za zaštitu protiv sunca. Ta krema nije dovoljno vlažna, te bi bilo dobro da između 2 mazanja još stavljate Excipial ili neku dugi kremu za suhu kožu.

Tanja

Postovani doktore,
ja nisam dobro objasnila,izvinjavam se.Mislila sam da li kada namazem sa PERILOX preko toga namazem sa kremom za zastitu od sunca(CLINIQUE) dali ce koza imati dovoljno vlage? da li ce koza biti i dalje suva?da li je to dovoljno?Prvo PERILOX pa stavim CLINIQUE zastitnu kremu za sunce.
Dragi doktore puno,puno Vam hvala,Tanja

dr. Krešimir Kostović

Vi možete staviti Perilox, a zatim kremu za zaštitu od sunca i to je pravilno. Naravno morate čekati da se Perilox prvo upije. Da li će Vam koža nakon toga i dalje biti suha, teško je reći. Ako bude onda stavljajte, Excipial ili neku drugu kremu za suhu kožu dodatno. Naravno, kremu za zaštitu od sunca stavljati samo ako idete na sunce.

Tanja

Na samom pocetku mi je vec neprijatno,jer izgleda da ja imam najvise pitnja...
Proslo je skoro tri nedelje kako ne koristim kortizon i prosla sam kroz grozan period,crvenilo,bubuljice...sada je sve to manje lice je bleze crveno ima malo i bubuljica ali se jako puno peruta,guli i jako je suva koza.Dali je to perutanje isto posledica svega toga i dali ce to prestati?Uzela sam isto od CLINIQUE moisture surge extra,to je samo da daje vlagu licu,ali perutanje nikako da prestane.
neznam sta da radim,svaki Vas odgovor mi puno znaci...hvala Vam puno...Tanja

dr. Krešimir Kostović

Vaša bolest je kronična (ako je točna dijagnoza rosacee), te nije za očekivati da ćete riješiti sve probleme za mjesec dana. Detalje terapije bi trebali dogovarati s Vašim dermatologom, mislim da je on na pravom putu, ali bolest se liječi dugo.

amina8965

Imam 15 godina i idem u srednju školu.Nikad nisam imala problema s kožom, naprotiv uvijek sam bila "otporna" na sunce i nije mi trebala velika zaštita od sunca.U zadnjih godinu dana počelo mi se javljati neko crvenilo na licu, prvo je uzrok bio(ili sam mislila) sunce, međutim više nemam problema sa tim. Sada mi se javlja kada se vratim sa bazena, pa sam mislila da je hlor, ali počelo se i javljati u školi, kada odgovaram, pa sam pomislila i da je stres.Zaist ne znam. Crvenilo se pojavljuje uglavnom na obrazima, rijetko na drugim područjima, ali samo na licu.Čak mislim da je možda i od krede koju koristim u školi, jer ne mogu se sjetiti drugih razloga.Šta da radim?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno se radi o prirođenoj sklonosti crvenilu lica, prvensteno obraza. Ako je riječ o tome, neke posebne terapije, nažalost, nema. Manje je vjerojatno da se radi o nečem drugom (npr. početku rosacee).