Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

suhe usnica

lidija

štovani,
već oko godinu dana javlja mi se problem suhoće usnica i to tako da mogu osjetiti kako se koža na usnicama polako steže (osjećaj je zatezanje kože kao kad dobijete lokalnu anesteziju kod vađenja zuba), a zatim usnice dobiju nekakvu zategnutu sjajnu kožu na koju da ne nanosim stalno npr. labello (pomaže djelomično) bi ispucale. nekad je to zatezanje usnica jače, a nekad slabije. išla sam dermatologu i rađeno mi je epikutano testiranje koje je pokazalo alergiju na nikal **. preporučeno mi je mijenjanje paste za zube (npr.) ali ništa. od terapije sam uzimala claritin. ispod donje usnice je i manje crvenilo koje ponekad svrbi.
unaprijed hvala na odgovoru

dr. Suzana Ljubojević

Uzroci suhoća usnica mogu biti raličiti: kontaktna alerija (što je u Vas i dokazano), iritirajuća kozmetska sredtva (ruž za usta, paste za zube, kreme i puderi za lice, lak za nokte....), pušenje, atopija (atopijski dermatitis). Rijetko uzrok suhih usnica može biti alergija na određenu hranu, no "iritirajuća", začinjena hrana (ljuto, kiselo, slano) mogu doći u obzir. Osobe koje često (zbog suhoće usnica) oblizuju usnice, zbog iritativnog djelovanja imaju i crvenilo okolne kože.