Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

suncane pjege

romeo

Kako razlikovati suncane pjege od madeza i mogu se one ukloniti bez pomoci lijecnika i na koji nacin?

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Sunčane pjege javljaju se češće u osoba svijetle odnosno crvenkaste kose. Nastanak promjena potaknut je izlaganjem suncu, a pjege se pojavljuju na nosu obrazima, nosu, vratu te na gornjem dijelu trupa. Karakteristične su svijetlosmeđkaste boje. Na koži koja nije izložena suncu nema efelida. Ove promjene je prije početka terapije potrebno razlikovati od promjena koje se nazivaju lentigo. Sunčane pjege se mogu pokušati ukloniti s nekom od krema koje sadrže hidrokinon. Potrebno je izbjegavati sunčevo svjetlo te koristiti kreme za sa SP faktorom većim od 15.

selma

pomozite!
bijeli lišajevi mi se javljaju na ramenima i leđaima lijeti i ne odlaze.

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Kod vas se najvjerojatnije radi o gljivičnom oboljenju Pityriasis versicolor. Da bi se potvrdila dijagnoza potreban je pregled i mikološka obrada. Javite se u Kliniku za kožne i spolne bolesti na Šalati ili nadležnom dermatologu.