Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Super ljepilo u kosi i na koži glave i rast kose

sanika0402

Super ljepilo slučajno je pošpricalo kosu mog malog sina od 2 i pol godine. Na dva mjesta se koža malo oštetila, gdje se ljepilo baš spustilo do kože, nastale su krastice već otpale i sve je fino zaraslo, no na nekim mjestima gdje ljepilo nije došlo do kože, ali je slijepilo kosu, kosa je otpala pri čišćenju.
Ja sam sad u panici hoće li mu kosica na tom mjestu narasti. Prošlo je desetak dana, još ništa ne raste, barem ne oku vidljivo.
Molim Vas za mišljenje. Hvala
Sanika

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da će kod Vašeg djeteta kosa u potpunosti porasti. Nikakva terapija nije potrebna. Ali će za porast trebati više mjeseci.

sanika0402

Hvala puno na odgovoru!
Znaci trebam biti strpljiva. Neka, samo da naraste.

Lijepi pozdrav
Sanika

sanika0402

Poštovani,

na kraju sam ipak otišla kod dermatologa i dobili smo terapiju:

AIROL losion (tretinoin) mazati prvo dva puta tjedno, nakon toga tri puta, s indicijom da se maže svaki dan kroz neko vrijeme.
i
Laticort kremu, mazati svako jutro.

Dermatolog kaže da će se tako potaknuti folikule na rast kose, a da bi bez toga kosa možda narasla, a možda i ne.

E sad, moje pitanje je vezano uz Laticort kremu koja je kortikosteroid.
Mažemo za sad 8 dana površinu otiska prsta. Terapija dermatologa kaže da mažemo i dalje.
Vidim da Vi pišete kako se kortikosteroidne kreme mogu koristiti max 2 tjedna. Ova je vrlo blaga, 0,1 % (hidrokortizon).
Smijemo li je koristiti kroz dulje vrijeme ili bolje ne? Koje mogu biti nuspojave?

Hvala na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

0.1% hidrokortizon na ovoj lokalizaciji i za ovu svhu možete koristiti više tjedana. Da se radi npr. o licu ili spolovilu tu ne bi bila dopuštena duža primjena od nekoliko dana. Brojni čimbenici utječu na duljinu primjene kortikosteroida: njegova jačina, lokalizacija na kojoj se primjenjuje, površina na kojoj se primjenjuje, razlog zbog kojeg se primjenjuje itd.

sanika0402

Zahvaljujem se na odgovoru.
Mažemo onda i dalje, valjda će se rezultati vidjeti. Za sada se baš i ne vide sad

Lijepi pozdrav
S