Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Svjetle točke na koži

Mrix

Poštovani,

Prije nekoliko mjeseci primijetio sam na koži u području abdomena svjetle mrlje. Toliko su svjetle da ih se primijeti jedino ako se baš gleda u predio na kojem jesu, a prekrivaju područje kože preko bočnih trbušnih mišića (oblique) sa obje strane trupa.
Koliko sam do sada istražio, ne radi se o bolesti "Vitiligo" koja se slično opisuje, jer su mrlje puno slabijeg intenziteta, nisu spojene, i sasvim drugačije to izgleda nego kod bolesti "Vitiligo" (a ni mjesto nastanka nije baš tipično).
Na osnovu istraživanja po internetu, ja bih rekao da je riječ o bolesti "Tinea Versicolor (Pityriasis Versicolor)", tj. svojevrsnoj gljivičnoj infekciji.
Možete li preporučiti nekakvu metodu kako se toga riješiti?

Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da bi bilo najbolje da odete liječniku da se postavi točna dijagnoza. Ukoliko zaista imate Pityriasis versicolor najbolje je liječenje antimikotikom u obliku spraya (npr. Canifug spray). Ipak, moram reći da trbuh nije tipično mjesto za gore navedenu dijagnozu. Nadalje, prije liječenja bilo bi dobro napraviti nativnu mikološku pretragu i pretragu Woodovim svjetlom koje će povtrditi ili isključiti gore navedenu dijagnozu.

Mrix

Poštovani,

Kako kažete da trbuh nije tipično mjesto za "Pityriasis Versicolor" (iako naglašavam da se radi o laterlanim stranama trbuha, bočni trbušni mišići pa preko rebara: područje koje bi prikrile ruke kada bi ih stisnuli uz tijelo), imate li tada ideju što bi drugo moglo biti, iz opisa, a da mjesto bude više tipično?
Nakon savjetovanja s liječnicom, koja doduše nije dermatolog, sklon sam vjerovati kako se radi o gljivičnoj infekciji, no ona mi nije znala potvrditi točno o kojoj, budući da to nije u njenoj domeni.
I dodatno pitanje, mogu li takve promjene na koži nastati uslijed nedostatka nekog od vitamina (možda da krenem razmišljati u smjeru mijenjanja prehrane)?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kao što sam napisao, potrebno je napraviti mikološku pretragu i pretragu Woodovim svjetlom kod dermatologa. Samo tako će se utvrditi radi li se o gljivičnoj infekciji i o kojoj vrsti. Vaše promjene sigurno nisu posljedica nedostatka vitamina.