Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Vitiligo od rođenja

Kiara7

Kad nam je beba bila stara 3 tjedna primjetili smo da ispod prsiju na desnoj strani ima bijelu "flekicu" (iako vjerujemo da je ima od kako se rodio). Maleni sada ima godinu i pol, rekla bih ne da se flekica proširila već da raste s njim. Promjera je nekih 1,5 x 4 cm sa još 3 "oblačića" ali jako sitna. Ta koža je potpuno bijela. Nama se čini da je vitiligo. Nitko u obitelji ga nema. Ja sam sklona herpesu a suprug aftama što sam pročitala da može biti povezano jer su autoimune bolesti. Isto tako sam pročitala da vitiligo "ide zajedno" s nekim bolestima kao što je hipotireoza, chronova bolest, ulc. kolitis i sl... ali naše dijete nema nikakvih tegoba. Postoje i navodno neki slučajevi kod djece koja su ga dobila u djetinjstvu da u pubertetu spontano nestane. Dakle, moželi dijete imati samo vitiligo, bez popratnih bolesti i može li se prirođeni vitiligo liječiti i kada treba početi s terapijom. Trebamo li išta poduzimati ako se neće povećavati pa predstavlja samo estetski problem?

Hvala!

Maja Ceković, dr. med.

Najčešće je Vitiligo bez popratnih bolesti, samo estetski problem. Preporučujem pregled dermtologa da se utvrdi točna dijagnoza.

m1

Poštovani
Imam stečeni vitiligo fokalonog tipa unazad 20 god. U pubertetu se sam sanirao na lijevom oku, oko usana i na koljenima. Ostao je lokaliziran na čelu i ispod desnog oka.
Moram napomenuti da nije bilo nikakvih rezultata na UVA;UVB th, nego se melanocit producirao sam! Pubertet je završen, a vitiligo već godinama miruje.
Sada želim napraviti korektivnu medicinsku pigmentaciju ispod oka ili presađivanje melanocita.
Imate li iskustva sa tim postupcima i što mi preporučate.
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osobno nemam iskustva s navedenim postupcima. Po onome što ste napisali kod Vas bi bili indicirani gore navedeni postupci. Problem je što mislim da u Hrvatskoj nitko ne radi te postupke.