Gastroenterologija

PITANJE

RENATA

Poštovani ,
moj problem je slijedeći - zrak u crijevima, dakle prošla sam pretrage-kolonoskopija, pasaža tankog crijeva i nalazi su b.o.,a problemi su prisutni. Jedno vrijeme sam uzimala RUDAKOL ali mislim da mi nije pomogao. Napominjem da sam pozitivna na Heliobacter pylori, i nakon terapija nisam išla na kontrolu iste. Sa želucem i nemam posebnih problema osim što nekad imam osjećaj da me kao nešto prereže, a ja mislim da je to možda zrak. Dakle moj primaran problem je zrak koji uzrokuje grčeve (nisu jako bolni, ali su prisutni).
Problem mi je prisutan oko 2 godine, nekada su simptomi jači nekada slabiji. Stolica je redovita i u istoj ima ponekad sluzi. Bakteriološke pretrage stolice su u redu. Napominjem da zrak nije vezan uz prehranu jer sam već sve pokušala.
Moje je pitanje - da li je moguće da zrak u crijevima uzrokuje grčeve (odnosno probadanja) i kako se istoga riješiti?
Zahvaljujem na odgovoru, Renata

dr.sc. Željko Krznarić

problem koji navodite dosta je čest, osobito u žena. moguće je da zrak u crijevima provocira različite tegobe, pa tako i bol i grčeve.
na žalost nema jednostavnog rješenja tog problema, što vidite i iz vlastitog iskustva.
potrebno je pokušati slijedeće:
1. obratiti pažnju na način hranjenja, izbjegavati gutanje zraka ( aerofagija), ne čitati uz obrok, smanjiti konverzaciju tijekom jela, izbjegavati jelo s "nogu" i sl., uzimati redovite obroke
2. učiniti i kontrolu eradikacije H. pylori, to je jedan od mogućih uzroka vaših tegoba
3. uvesti u prehranu probiotike ( npr. Bioaktiv)
....
eventualno kontrola s detaljnim uvidom u učinjene nalaze

RENATA

Poštovani doktore, zahvaljujme na Vašem cijenjenom odgovoru, nažalost, takav je - kakav je, očito treba vremena i strpljenja za dovođenje motorike crijeva u normalu.
Još bi imala dva pitanja - 1. Da li bi u mojem slučaju pomogla nekakva sredstva za smirenje npr. LADIOMIL?
2. Željela bih roditi još jedno djete, da li su poznati učinci - iritabilnog kolona (odnosno ovoga što je kod mene slučaj) na trudnoću odnosno njezin ishod?
Zahvaljujem na odgovorima, sa poštovanjem. Renata

dr.sc. Željko Krznarić

Žao mi je ukoliko je odgovor djelovao obeshrabrujuce no nazalost situacija u tom segmentu gastroenterologije je takova. bolesnici s iratibilnim kolonom predstavljaju dio populacije koja se vrlo cesto obraca lijecnicima i koja je s pravom cesto nezadovoljna na primjenjenu terapiju, obzirom na brojne tegobe. novija istrazivanja upucuju na ulogu nekih neurotransmitera (prenosnika) u nastanku nekih od simptoma iritabilnog crijeva pa se terapija usmjerava u tom pravcu, no za sada s upitnim rezultatima i dosta nuspojava.
sredstva za smirenje cesto se prepisuju u ovih bolesnika ali rezultati primjene su upitni, te ovise o profilu bolesnika.
iritabilni kolon nije kontraindikacija za trudnocu i ne utjecu na njezin ishod.