Neurologija

arahnoidalna cista

robert

Molim Vas da mi odgovorite slijedeće:
Kolika je mogućnost da arahnoidalna cista ponovno postane kompresijska s obzirom da sam pred 5 mjeseci operirao arahnoidalnu cistu gdje je izvršena endoskopska cisternostomija. Cista je locirana na lijevoj strani čeonog režnja, (galassi III),te kontrolni ct mozga upućuje na smanjenje obujma iste nakon operativnog zahvata.(3 mjeseca iza operacije).Međutim i dalje imam tegobe u smislu povremeno jakih glavobolja, nesigurnosti,omaglice,osjećaja da ću izgubiti svijest,specijalno kod promjene vremenskih situacija.Molim Vas da mi odgovorite kolika je mogućnost da se operativno uspostavljeni komunikacijski otvor ciste prema bazalnim cisternama ponovno zatvori,
i da li i kada mogu očekivati smanjenje navedenih tegoba.Imam 41 godinu.

Prof. dr. Zlatko Trkanjec

U slučaju perzistiranja i pogoršanja navedenih tegoba potrebno je učiniti kontrolni CT mozga i konzultirati neurokirurga.

Imam arahnoidalnu cistu otkrivenu pre mesec dana.Lokacija je fronto-temporo-parijetalno levo,velicina 13* 11*5 cm.Od tegoba imam samo povremene glavobolje levo u tom predelu.ali izrazenije jos u predelu luvog frontalnog sinusa,zbog cije upale i bolova je i radjen CT glave.CIsta je slucajno otkrivena.Imam samo ponekad osecaj pritiska i trnjenja nakozi glave kad spavam oslonjen na levu stranu glave.Nisam siguran da li je to samo subjektivan osecaj ili ne.Vrtoglavicu nemam ,gubitke svesti nisam imao.Bio sam kod dva neurohirurga,sa uradjenim CT i oba su procenila da za sada ne treba operacija vec kontrola za 6,odnosno 3 meseca(po drugom neurohirurgu i magnetna rezonanca)Ne znam sta da radim CT ili MR mozga,kontrolu za 3 ili 6 meseci,operaciju da ili ne,koji tip operacije sa Prudentz-ovom(odnosno modernujom verzijom pumpe)koja kosta oko 2000-3000 evra,ili endoskopska cisternostomija ili sliccno?Kakve su sanse da se uspostavljena komunikacija ciste i cisterni ponovo zatvori?Kolike su stope smrtnosti na operaciji,kakav je kvalitet zivota posle operacije,odn. recidivi.Gde operisati?

jukioli

upitao bih da mi se odgovori jer se ovom dole korisniku nije odgovorilo.imam 33 godine zivim u zg.2001 godine je ustanovljen ct-om i mr-om patoloski supstrat u podrucju bazalnih ganglija desno te morfoloski prvenstveno lici arahnoidalnu cistu sa lokalnom strukturom nalik na angiozno promijenjeno tkivo,a koje ne pokazuje ekspanzivni karakter.ucinjen MR_ mozga kavernozni angiom temporobazalno desno.CT_U PODRUCJU INZULE DESNO PRAVILNA OKRUGLA OSTRO OCRTANA HIPODENZNA ZONA PROMJERA 5mm KOJA SE NALAZI NA MJESTU RANIJE VIDLJIVOG HIPODENZNOG ZARISTA.NALAZ PSIHIJATRA dg F 06.4 tad je bila preporucena operacija koju je bolesnik tada odbio.simptomi koje sam ja primijetio i zapoceo svoj slucaj istrazivati su pritisak malo desno na glavi i ostale neke pojave kao nesigurnost,izgubljenost,nekad nervoza.trebala je operacija biti u vinogradskoj.da li su pronadjene nove metode ,laser ili drugo nesto ili se moze samo operacijom rijesiti.i kolike su stope smrtnosti na takvoj operaciji ,koliko traje,i da li pacijent ostaje u bolnici,koliko dugo.hvala

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovani, javite se nadležnom neurologu zbog obrade vrtoglavice i glavobolje koji će vas uputiti na dodatnu neurološku obradu (ultrazvučni pregled intra- i ekstrakranijske cirkulacije: CDFI i TCD te EEG) a uputno je učiniti i ORL pregled. Zbog postoperativnih komplikacija potrebno je javiti se neurokirurgu na kontrolni pregled koji će vam ujedno objasniti i moguće postoperativne komplikacije.