Neurologija

MR Mozga - tumaćenje nalaza

Lathia

Već duže od godine dana patim od povremenih čudnih "napadaja" sličnih vrtoglavici, s čudnim pritiskom u glavi te osjećajem lagane mučnine, glave kao da je "pritisnuta" između štokova, ili u zrakopraznom proastoru, te vrlo nelagodnog osjećaja slabosti i mogućeg gubljenja svijesti. Mnogo raznih pretraga je učinjeno, sve je uredno, te kao zadnja je učinjena pretraga MRI Mozga.
Ovo je izvod iz nalaza: " ....Na seriji presjeka veliki i mali mozak u sagitalnim, koronalnim i aksijalnim ravninama prikazuje se punktiformne hiperintenzne promjene jukstakortikalno obostrano, frontoparoijentalno uz manja periventrikularna žarišta bilateralno frontalno. Lezije se prikazuju u T2 i FLAIR tehnici , po svojim morfološkim karakteristikama odgovaraju nespecifičnim gliotičkim, prvenstveno vaskularnim promjenama. Ventrikularni sustav je normalnog oblika i širine. Neznatno su širi subarahnoidalni prosotri velikog mozga. ne uočava se znakova akutnih iushemijskih ili hemoragijskih promjena..............". (ostalo kao nebitno izostavljeno, jer je sve uredno). PITANJE: što znače ove "nespecifične gliotičke prvensveno vaskuklarne promjene.", tje. cijeli ovaj nalaz ???
Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Pa ove promjene znači da se radi promjenama u mozgu koje nastaju zbog poremećaja cirkulacije. Neznam koliko imate godina. Takve su promjene češće u starijoj životnoj dobi i nalaze se kao znak poremećaja mikrocirkulacije u osoba s povišenim krvnim tlakom , šećernom bolesti a ponekad i u osoba s povišenim kolesterolom , a spominje se čak i u pušaća.
Ponekad se takve promjene nalaze u mlađih osoba kao znak razvojnih promjena i neznači nikakvu opasnost no uvijek je potrebno razraničiti ovakve promjene ud mogučih upalnih promjena različitog uzroka ( multipla skleroza i druge autoimune bolesti kao lupus, antifosfolipidni sindrom i dr), te od kardioloških poremećaja. Svakako Vam savjetujem dobar neurološki pregled i konzultaciju sa svim nalazima i slikom magnetske rezonancije.