Neurologija

sakroielitis

renatavuk

Poštovani,
već par godina imam problema s bolovima oko lijevog kuka i u lijevom koljenu. Ako mi možete razjasniti slijedeće nalaze RTG-a zdjelice i koljena
U RTG nalazu zdjelice (2003.) piše : Primjerena mineralizacija prikazanih koštanih struktura, kongruentna zglobna tijela oba koksofemoralna zgloba, uz primjerenu širinu zglobnog prostora. Uz gornji rub acetabuluma lijevo manji koštani ulomak-avulzija. Održana je morfologija glava femura.Izražene sklerozacije na ilijačnoj strni SI zgloba obostrano, jače lijevo u smislu suspektnog sakroielitisa.
RTG koljena (2005): zglobna tijela su glatka i kongruentna, održane širine i.a prostora. Vidi se ušiljavanje interkoondiličnih eminencija posebno lateralne interkondnične eminencije čiji je vrh sklerotičan i ima se dojam da je djelomično odvojen-trauma? Pojačana sklerozacija kranijalne plohe patele, a u distalnom dijelu četveroglavog mišića vidi se vretenasto ovapnjenje.

Bila je terapija samo lijekovima ali bol je konstantno prisutna u većoj ili manjoj mjeri. Unaprijed se zahvaljujem. R.K.V.

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
sakroileitis je upala jednog ili oba zgloba na spoju ilijačne kosti, koja je sastavni dio zdjelice i sakruma kosti koja je dio kralježnice. Lokalizacija navedenih zglobova nalazi se duboko u području stražnjice, a upala tih zglobova manifestira se tupim, muklim, šetajućim bolovima u području stražnjice, kukova i natkoljenica, a širi se obično najdalje do razine koljena. Prisutnost sakroileitisa obično je vezana uz skupinu bolesti koje su povezane s genetskim markerom kojeg nazivamo antigen B 27 i koje jednim imenom nazivamo seronegativni spondilartrititisi. Rtg koljena također upućuje na degenerativne promjene zglobne hrskavice u koljenu koja s progresijom dobi gubi svoju elastičnost i podložna je tzv. okoštavanju tj. stvaranju šiljastih osteofita što uzrokuje bolne sindrome. Preporučam pregled fizijatra. Srdačan pozdrav.