Neurologija

tumor mozga

MIRELA

Mojoj su sestri(40 god.)zbog bolova u ruci(točnije grčenja prstiju na desnoj ruci)napravili MR vratne kralježnice i mozgate otkrili cistu koju su opisali kao epindimom ili pilocitni astrocitom.Predložena je operacija!
O čemu se zapravo radi i kakve terapije ju očekuju(žali se na jake bolove u leđima)Molim za pomoć.HVALA

Prof. dr. Vida Demarin

Radi o beningnoj izraslini u mozgu ili kralježničkoj moždini koja svojim rastom potiskuje normalno moždano tkivo ili tkivo kralježnične moždine. Ovisno o moždanom području u kojem takva cista naraste ovisi i pojava simptoma. Kod Vaše sestre došlo je do pritiska na dio kojim prolaze moždani živci koji upravljaju desnom šakom.
Ovisno o točnom smještaju ciste neurokirug se odlučuje za mogući operativni zahvat. Ostala moguća terapija ovisi o operativnom nalazu.