Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

maestro

Postovanje, moje pitanje se sastoji u sledecem imao sam problema sa pocetkom puberteta tj. Dg:pubertas tarda.Primao sam hormonsku terapiju kad sam imao 14 god skoro 15, nakon toga krenule su prve promjene povecanje grudi,maljavost spustanje odnosno povecanje testisa.Ejakulaciju imam, visina mi je sad 179cm i tezak sam 75 kg
inace imam 20 god uskoro punim 21 problem je u tome sto moji testisi su normalne velicine ali penis i on se razvio do odredjene mjere ali ne koliko bi trebao (pri ovom ne mislim da bude ogroman vec da je ispod prosecan) interesuje me da li posto sam kasnio sa pubertetom da li ce on nastaviti da se razvija ili je to stalo i tako kako jeste ostace .Mozda Vam ova informacija bude korisna tek u zadnje dve godine sam poceo kao osecati seksualni nagon u smislu pravog uzbudjena iako sam i pre toga imao cure.Unapred Vam se zahvaljujem na odvojenom vremenu.

Darko Richter, dr. med.

Obrati se liječniku kojem si išao do sada, pa neka te uputi eventualno endokrinologu za odrasle.

Grobar

E ovako ... imao sam jednostranu ginekomastiju,i posle godinu i po,dve to sam odstranio hirurskom intervencijom. Rezultat je stvarno odlican,prezadovoljan sam,ali imam par pitanja. Naime,iz Srbije sam,a na internetu sam se informisao o ginekomastiji,i na svim hrvatskim sajtovima pise da u periodu oporavka trebam nositi nekakav steznik 6 nedelja,a meni povodom toga nisu nista rekli,nisu mi ni spominjali to ... ja sam onda jednostavno,stavio elasticni zavoj oko grudi i vidi se mala razlika kada ga skinem posle nosenja i kada ga nenosim,tj kao da zavoj jos malo pribije to,pa izgleda bolje. Sta je vasa misljenje,trebam li ga nositi i koliko? Drugo pitanje sto se tice bradavice,kao sto vec rekoh imao sam jednostranu ginekomastiju (desna) i sve je to lepo otklonjeno,jedino mi smeta mala povecana desna bradavica. Hirurg koji je to odradio je rekao da ce se to samo regulisati,tj da ce se izjednaciti samo ? Da li je to tacno ? Inace,imam 15 godina ... Bilo bi dobro ako bi mi ste sto pre odgovorili,bio bih vam jako zahvalan. Pozdrav iz Srbije!

Darko Richter, dr. med.

Postavi to pitanje na forumu estetske kirurgije, isto ovdje na Cybermedu.

tefo16

imam 16 godina i poceo sam se razvijati ali penis jos nije ali svuda su dlake iztrasle. da li znate moj problem? hvala

Darko Richter, dr. med.

Veličina penisa je nešto na što je teško utjecati. Ako su se povećali testisi, potamnila koža i izrasle dlake, to je to - pubertet.

Helido505

Imam 13 i pol godina. Prije godinu i pol (možda i prije) počeo sam spolno razvijati (pri tomu mislim da su mi počele rasti dlačice oko penisa). Sad već imam podosta dlaka. No, na jednoj mošnji imam dlaka, a na drugoj nemam (Možda imam 10 dlačica najviše na drugoj) Zanima me je li to normalno, jer sam uplašen da možda nemam kakvih problema.Jer sam osjetio tijekom kupanja ove godine na moru da me ta mošnja boli (kada je voda bila hladna). Molim vas odgovorite mi.

Darko Richter, dr. med.

Pubična i skrotalna dlakavost razvija se pod utjecajem androgena. Skrotalna se javi rano, ili čak najranije u odnosu na ostala mjesta na kojim se pojavljuje dlakavost kao sekundarna spolna oznaka. Ako je pubična dlakavost razvijena, ako su se povećali testisi i penis, onda je razlika u dlakavosti jednog i drugog skrotuma jednostavno posljedica toga što je na jednom dijeli kože manje dlačnih korijenova, pa izrastu one dlake za koje postoji korijen. Ne postoji veza testisa te strane i manje dlakavosti na toj strani, ili obrnuto. Dlakavost izbija i pod utjecajem androgena koji nisu iz testitsa, npr, onih iz nadbubrežne žlijezde, a izbija tamo gdje i ako postoje dlačni korijenovi, inače nema iz čega izbijati.

Poštovanje , imam 13 godina , za par mjeseci 14. Dvije stvari me muče , visina i boja glasa.
Visina : Visok sam 152 cm , a idem u 8. razred , pa mi to predstavlja mali problem. Ljudi me često smatraju mlađim nego sto zapravo i jesam. Tata mi je visok 190 cm , a mama 174 cm , oba dvoje kazu kako su i oni bili tako niski kao i ja u mojim godinama.
Imam dlačiće ispod pazuha , to me ne brine uopće.
Oće li se moja visina s vremenom promijeniti i dali ima šanse da bude visok otprilike 190 ili visi?

2. stvar - boja glasa. Kada recimo pricam na telefon ili tako nešto zvučim kao da imam 10 godina sad .
To mi smeta. Kada će mi se glas promijeniti?

Hvala unaprijed !

Darko Richter, dr. med.

Dušo, ovako ne znam. Jesi li imao erekcije?

Jesam.

Darko Richter, dr. med.

Ako sada imaš 14 g. i visinu od 158, onda si na 25. cnetilu: tj., 25% tvojih vršnjaka još je niže ot tebe, a 75% je više.
Ako si sa 12 g. bio visok 144, a sa 13 g. 153, onda si bio na istoj centilnoj (25.) krivulj rasta, i na kraju bi mogao imati oko 175 cm.
Ali, ako si bio niži od toga, znači da si počeo brže rasti.
U slučaju da si bio na nakoj višoj krivulji, tj. da si u dobi od 12. i 13. g. imao više od onih naznačenih 144 i 153 cm, onda si usporio rast, baš kada bi trebalo da je najbrži, pa se javi dječjem endokrinologu.

frnja

Imam 12,5 godina i mislim da mi je penis mali jer mi je veličine 5,5 cm u opuštenom stanju, imam nešto malo dlaka oko njega koje sam dobio prije nešto više od godinu dana. Nemam dlaka ispod pazuha te me to isto zabrinjava jer neki moji drugi vršnjaci imaju. Nekako su mi prestale rasti dlake oko penisa. Moji prijatelji su u zadnje vrijeme puno narasli a ja baš i ne. Zanima me otprilike kad će se nešto dogoditi u vezi s tim stvarima. Visok sam 165cm i tezak 58kg. Molim odgovorite.

Darko Richter, dr. med.

Ništa ne može na silu. Ne mogu svi uletjeti u pubertet u isti čas. Nastala bi neopisiva gužva.
Mene bi zanimalo da li su testisi počeli rasti, da li je skrotum dobio jaču pigmentaciju i da li si eventualno imao erekcije.

frnja

Da testisi su mi počeli rasti od zadnje jeseni i imao sam erekcije a ne znam što znači pigmentacija skrotuma

Darko Richter, dr. med.

Pigmentacija zanči da su mošnje malo potamnile u odnosu na okolnu kožu (trbuh, bedra).
Znači, ako su testiri porasli i ako si iamo erekcije, stvari se miču. Nekome prije, nekome kasnije. Epur si muove! - rekao bi Galileo (Ipak se kreće!).

frnja

Mislim da testisi nisu dobili pigmentaciju i ako mogu pitati još jedno pitanje je li moja masa može utjecati na porast penisa - visok sam 165cm i tezak 59 kg.

Darko Richter, dr. med.

Ne.

MarkZg

Imam jedan čudan problem, zapravo to i nije problem. Prije tjedan dana sam sa razredom bio na sistematskom pregledu sa školom. Pregledavali su nam penis tamo i mjerili moj penis dok nije bio u erekciji je bio 15 cm, bio sam dugo unutra i u erekciji mi je 24 cm doktorica mi je rekla da sam ja jako brzo sazrio i dosta rano ušao u pubertet jeli to istina ili nesto drugo utjece na velicinu penisa ?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Problem postoji jedino ako si mlađi od 8 godina.