Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Trebalo bi konzultirati endokrinologa i kirurga - plastičara. Mislim da do ljeta nema vremena za rješavanje ovog problema.

Doktore

zahvaljujem se na vašem odgovoru,ali imam još jedno pitanje.Zanima me kako da povećam svoju masu ?Pokušavam se udebljati ali mi ne uspjeva već sam 5 mjeseci na istoj kílaži.

Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hm, a zašto ne povećavaš mišićnu masu. što će ti masno tkivo? Problem sa grudima se može povećati. ne znam što si pokušavao kako bi se udebljao, no ako to ne ide preporučam da se ipak obavi pregled i neke pretrage (npr hormone štitne žlijezde).

Da to sam i mislio povećanje mišićne mase.Pokušavao sam uzimati b-vitamin za pobuđivanje apetita,češće imati obroke,ali zdravije obroke ne brzu hranu,puno žitarica.Napominjem da sam sad visok 167 cm i težak 49 kg.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Za povećanje mišićne mase i prehranu treba potražiti kvalitetnog trenera u fitnes centru; po mogućnosti profesora kineziologije - to je najbolji i najsigurniji put.

stjepko22

Pozdrav imam 12,5G.
Pocele su mi rasti dlacice ispod pazuha ,iznad penisa i po testisima i koža po njima je potamnila
da li je to -"PUBERTET"- i oculi uskoro dobiti spermije.?
I zabrinjava me rast penisa jer i nije bas puno narastao..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Da, čini se da sve ide po zakonima prirode - pubertet počinje a porast dlačica i svega ostalog je raznolikog intenziteta i u cijelosti su u nadležnosti majke prirode - stoga se nema smisla zabrinjavati, pogotovu ne sada tako rano... Stvaranje spermija je vjerojatno već počelo.

MilanBree

Pozdrav svima , Imam 14,5 godina tek su mi pocele rasti dlake ispod pazduha i iznad penisa visok sam oko 160 dok si svi moji drugari oko 170 i odavno su u pubertetu imam spermije al ne primecujem rast penisa da li to pubertet kasni i da li cu da narastem,otac ima oko 185 majka oko 165

dsim254

Pozdrav Svima.. Imam 13 i pol godina za 2 mjeseca cu napuniti 14. Neznam sad dali je ovo normalno.Penis mi je /opusten/ - 7,5 cm oprostite na izrazu /izdignut/ - 13,6...Kao u svakog mog vrsnjaka rastu mi dlake ispod ruku, na nogama, rukama i (glavi) hehe šala, no visok sam 162cm i težak 63 mislim da ta kilaža nije primjerena za moju visinu , a uskoro ce Sistematski pregeld u 8 razredu, pa me to malo i brine ,pa me zanima dali je sve to normalno...Hvala Unaprijed big-smileD

daniel55

Pozdrav..ovako citam sve postove i nisam nasao na slucaj kao sto sam ja...ovo me je sramota reci makar znam da me nitko tu nezna ali me je sramota ali vise nezz sto da radim..treba mi pomoc pod hitno jer postajem depresivan...za mjesec dana cu napuniti 19 godina a jos nisam u pubertetu tj.sa 15 godina mi je krenuo narasle su mi dlake u glutealnoj regiji i nesto malo ispod pazuha ali ostalo nista kao od majke roden....molim pomoc pod hitno...jer 4 godine po ljeti nosim duge hlace jer me je sramota....nezz sto da radim sramota me bilo kom to priznati..unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pozdrav trojici koja su postavila prethodna pitanja. Na prvo sam odgovorio ali vidim da odgovor nije iz nekog razloga objavljen (vidljiv). Idemo redom:

MilanBree - sve je uredu, treba strpljenja - sve ide normalno i možeš očekivati normalan rast i razvoj.
dsim254- još ti nedostaje o,5 cm da budeš točno u prosjeku muškosti - obzirom na dob siguran sam da ćeš prebaciti tu vrijednost.

daniel55- Savjetujem ti da se obratiš liječniku, mislim da bi bilo dobro konzultirati endokrinologa. Iako sve što se ne događa može biti još normalno ipak treba isključiti da ne postoji neki problem kojeg se tada treba početi liječiti.

anrx502

Poštovani,

Imam 15 godina ali još nisam dobio spermu, imam nešto malo dlaka oko penisa i mošnja mi je kao malo tamnija,penis mi je u erekciji nekih 8 - 9 cm, visok sam 155 i imam 52 kg.
Moja pitanja su : Zašto nisam dobio spermu?, zašto mi je penis tako mali i zašto sam ja tako nizak?
Mama mi je visoka 175,tata je bio 185 a starija sestra ( 20 godina ) 177.

Unaprijed Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve navedeno može biti varijacija normalnog rasta i razvoja, neki dečki krenu kasnije. No obzirom na niži rast preporučam pregled pedijatrijskog endokrinologa koji će potom procijeniti da li postoji potreba obavljanja dodatnih pretraga. Za ovaj pregled bi bilo jako korisno ponijeti sa sobom podatke o visini i težini iz prethodnog razdoblja, kada god su mjerenje vršena. Možeš zatražiti ove podatke i u ambulanti školske medicine gdje si obavljao sistematske preglede.

lakers

Dobar dan. Imam 17 god visok sam 172 cm otac mi je visok 182 a majka 169 imam osjecaj da jos nisam usao u pubertet noge mi nisu dlakave brade nemam oko spolovila slabo Mogu li dostici 182 cm tjelesne visine postoje li neke vjezbe sport hrana ili nesto tako jer imam osjecaj da sam zakasnijo svi moji prijatelji su fizicki razvijeni.Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na opisano možeš očekivati da ćeš dostići željenu visinu. Nije moguće ubrzati biološki sat - naprosto tvoje vrijeme dolazi nešto kasnije. Raznovrsna prehrana i tjelesne aktivnosti u kojima nema podizanja velikih tereta stvaraju optimalne uvjete za uspješan rast i razvoj.

lakers

A sto se tice vjezbanje to vjezbanje nije u teretani to je lagano vjezbanje kuci bez teskih vjezbi.Citao sam po internetu da vjezbanje bez velikih tezina stvara preduvjet za rast i jos da pomaze lucenju hormona.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Upravo tako...

Filip15

Pozdrav, imam 15 godina i još nemam nikakve znakove puberteta. Dlaka ispod pazuha nemam i nemam dlaka na nogama i rukama. Dlaka oko penisa imam jako malo a penis mi je kao i u prvom razredu osnovne škole. Neznam ima li prehrana veze sa ulaskom u pubertet. Naime ja sam vrlo izbirljiv što se tiče hrane, jedem jako malo. Imam 160 cm i 42 kg. Otac i majka su mi normalne visine i težine. Hvala!

Luka1811

Poštovani doktore,imam 15 godina u 2 mjesecu 2013 godine ču imati 16 godina,ne znam jesam li ušao u pubertet,visok sam 183 cma,težina 74 kilograma,dlaka po nozi imam,ispod ruku također,po rukama onako malo,brčići malo rastu,brada isto nešto slabo,dlake po penisu imam onako,ali imam par pitanja ne znam je li mi penis počeo rast,jer nije nešto pretjerano velik,kada je opušten 9 cm-a,a kada je u erekciji oko 15 cma,ali debljina nije baš nešto,pre tanak je,i nije kao kod pirjatelja dobio neke crne boje,još je bijel...Možete mi kako pomoći,jesam li u pubertetu ili??

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Jesi, prema svemu što opisuješ.

Nazad
Naprijed