Simptomi raka gušterače pojavljuju se kasno pa u trenutku postavljanja dijagnoze 90 posto bolesnika ima lokalno uznapredovali tumor koji je zahvatio retroperitonealne strukture te se proširio u regionalne limfne čvorove ili metastazirao u jetru ili pluća.
Simptomi raka gušterače ponajprije ovise i lokalizaciji i proširnosti tumora. Najčešći simptom raka gušterače je bol, koja se pojavljuje u više od 50 posto bolesnika, praćena žuticom (30 do 35 posto bolesnika), gubitkom teka i mršavljenjem.
Bol je najčešće lokalizirana u gornjem dijelu trbuha, muklog je karaktera i često se širi u leđa. Bol može popustiti saginjanjem prema naprijed ili zauzimanjem fetalnog položaja.
Žutica je dominantno zastojnog tipa, praćena svrbežom kože, akoličnom stolicom i tamnom mokraćom.
Rjeđi simptomi jesu simptomi kolangitisa, akutnog pankreatitisa te krvarenja iz gornjeg dijela probavnog sustava.
U uznapredovalom stadiju uočava se palpabilna masa, dok se kod nazočnosti zastojne žutice može uočiti bezbolan, napet i povećan žučni mjehur.
Jednako tako, u bolesnika s rakom gušterače, može se naći i migrirajući tromboflebitis.
U 20 do 25 posto bolesnika, rak gušterače može uzrokovati dijabetes.
Tjelovježba može suzbiti štetne učinke liječenja raka, poput oštećenja srca i živaca te moždane magle, sugerira sveobuhvatan pregled postojećih studija. Čini se da tjelovježba također poboljšava psihološku dobrobit i ukupnu kvalitetu života, što daje težinu njenom rutinskom uključivanju u protokole liječenja bolesti.
30.03.2025. 16:2330.03.2025. 15:44
| British Journal of Sports Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da su osobe koje su svakodnevno prakticirale tjelesnu aktivnost laganog i umjerenog do jakog intenziteta, imale manji rizik od raka nego pojedinci koji su više sjedili.