Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Secer

Marta35

Postovani doktore,
Moja cerkica od 5 godina se jednom prilikom pozalila da je boli donji stomak pre piskenja, pa smo odneli urin na analizu i stigao je nalaz u kome je glukoza 1+, sutra dan je ponovljen nalaz i potvrdjena je pozitivna glukoza u urinu, a glukoza iz prsta je bila 4.34. Receno nam je da ponovimo za sedam dana, nalaz urina opet 1+, nalaz iz krvi neuspeo, ponovo zvali na vadjenje i vrednost bila 6.9.
Doktori su rekli da sutra dan dete ponovi nalaz samo secera u krvi, i sutradan je bio 5.42.
referentna vrednost za secer iz krvi je 3.3-6.1.
Dete ce sada svakako raditi test ogtt.
Al ja sam zaista isprepadana. U nasoj familiji niko nema dijabetes tip 1 ni sa jedne strane. Ja sam trudna i pod ogromnim stresom. Dal ovo implicira gotovo sigurno na dijagnozu dijabetesa, ili posto postoji sansa i da je nesto bezazlenije?
Znam da sad moramo biti strpljivi da sacekamo kraj analiza i dijagnozu, al prosto znacilo bi mi Vase misljenje... Zaosta se osecam kao da cu poludeti, a znam i da u ovom stanju to sebi nensmem da dopustim... Unapred hvala na odgovoru
Martaq

Marta35

Moram samo da napomenem sa je ona 111cm visoka ima 19-19.5 kg, pet godina puni za nedelju dana.
Ne mrsavi, al duze vreme je na toj kilazi. Jako je aktivna... Zivahna. Ne piski previse, narocito ne nocu. Vode pije oko 1l... Mozda 1.5 l kada je napolju 40 stepeni. Stalno je u pokretu.

Marta35

Da napomenem samo da je ona jedno vedro, veoma zivahno dete. Ima 19-19.5 kg, visoka je 111cm. Vode pije normalno oko 1l, mozda kad su velike vrucine 1, 5l. Ne mokri cesce, nocu ne mokri. Jede normalno, oduvek voli da jede, al nista neke povece kolicine. Ima pet obroka, tri glavna i dve uzine. Nismo primetili da je ikada gubila na kilazi. Duze vremena stoji na jednoj kilazi ( dobije kilogram, pa neko vreme stoji na toj kilazi, pa opet itd. ), al da gubi kilograme to se nije desavalo.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema znakova razvijene šećerne bolesti. Postoji mogućnost da postoji tzv. predijabetes ili latentni dijabetes i tek ako OGTT bude uredan možete to isključiti. Bez obzira na nalaz OGTT-a nemate razloga za paniku.

Marta35

Hvala, lakse cu sacekati rezultate ispitivanja. Samo dal mi mozete reci sta je to latentni dijabetes?

Marta35

A strah potice od saznanja da ce dete provesti 4 dana u bolnici, da se tri dana radi profil secera. ( Vadjenje krvi pre dorucka i posle, pre rucka i posle, pre vecere i posle, u 22h, 03h i 05h) i nakon tog trodnevnog profila, da se uradi za kraj ogtt.
To mi je delovalo preozbiljno, jer 30 ak puta bockati dete, mora da postoji ozbiljan razlog. Otuda moja panika... sad

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Latentni dijabetes znači da se šećer povremeno povisi, kod prekomjernog unosa ugljikohidrata ili u vrijeme neke bolesti, no povišenje nije visoko i ne uzrokuje klasične simptome šećerne bolesti. Mislim da nema potrebe tako detaljno istraživati ako je u jednom ciklusu opterećenja sve u granicama normale.

djetelina1

Poštovani dr,
Curica stara 5 god.,cesto mokri u danu,po noci nista,glukoza u urinu bila 500.Sve drugo u urinu ok.
Glukoza iz prsta isti dan nakon obroka je bila 6.5.
U vecernjim satima isti dan,nije nadjena glukoza u urinu u labaratoriju.
Sutradan uradjeni svi nalazi,glukoza u serumu nataste 6.1,u urinu glukoza100,a tromjesecni secer radjen isti dan HbA1c iznosi 6.2.
Molim savjet?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Javite se pedijatrijskom endokrinologu, treba isključiti ranu fazu šećerne bolesti (pred dijabetes i latentni dijabetes).

djetelina1

Molim Vas misljenje,da li se stanje preddijabetesa kog su dr.postavili kao dijagnozu,"subklinickog dijabetesa melitusa",moze ikako usporiti?Radjena su antitijela,GAD je 12.90,ostalo je sve uredu.Hvala Vam.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moze ako se strogo pazi na prehranu kako se ne bi prekomjerno opterecivala gusteraca obzirom da je njezina mogucnost reguliranja razine šećera u krvi oslabljena. Potrebne su i redovite kontrole. Imao sam djece koja su godinama ostala u ovakvoj fazi, no to su bili rijetki slučajevi.

djetelina1

Postovani prof.,
Radili smo djevojcici nalaze,Glucose Fasting 88 ,
Insulin 2.52,
Insuline Resistance Index 0.55
HbA1c 5.3
C peptide 0.60
Anti GAD 5.06
Insulin Antibody 1.76
Odgovor dr.je bio da moze razviti dijabetes a ne mora.Strogo pazimo na prehranu i fizicku aktivnost.VASE cijenjeno misljenje,molim?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

slažem se, pazite na prehranu, u periodima bolesti (prehlada s vrućicom) provjerite razinu glukoze u krvi. Za 6 mjeseci kontrola HbA1C, test opterećenja glukozom. Pazite da se ne razvije debljina.