Ftalati povezani sa stotinama tisuća smrtnih slučajeva od srčanih bolesti diljem svijeta

Svakodnevna izloženost određenim kemikalijama koje se koriste za izradu plastičnih kućanskih predmeta mogla bi biti povezana s više od 356 000 smrtnih slučajeva od srčanih bolesti u svijetu koji su se dogodili samo u 2018. godini, pokazuje nova analiza.
Desetljećima su stručnjaci povezivali zdravstvene probleme s izloženošću određenim ftalatima koji se nalaze u kozmetici, deterdžentima, otapalima, plastičnim cijevima, sredstvima za odbijanje insekata i drugim proizvodima. Ove se kemikalije razgrađuju u mikroskopske čestice i gutaju, a studije su povezale takvu izloženost s povećanim rizikom od stanja u rasponu od pretilosti i dijabetesa do problema s plodnošću i raka.
Nedavno je nova studija pokazala, da je di-2-etilheksil ftalat (DEHP), vrsta ftalata, odgovoran za 32 do 42 posto smrtnih slučajeva od srčane bolesti.
Inače, DEHP se koristi za izradu mekših i fleksibilnijih posuda za hranu, medicinske opreme i drugih plastičnih predmeta. Izloženost je u drugim studijama pokazala da izaziva preaktivan imunološki odgovor (upalu) u srčanim arterijama, što je s vremenom povezano s povećanim rizikom od srčanog udara ili moždanog udara. U ovoj analizi, autori su procijenili da je izloženost DEHP-u pridonijela 356.238 smrtnih slučajeva, odnosno više od 13 posto svih globalnih smrtnih slučajeva od srčanih bolesti u 2018. godini među muškarcima i ženama u dobi od 55 do 64 godine.
Smatra se, da ovi rezultati naglašavaju hitnu potrebu za globalnim propisima kako bi se smanjila izloženost tim toksinima, posebno u područjima koja su najviše pogođena brzom industrijalizacijom i potrošnjom plastike.
Izvor:
NYU Langone