Kontracepcija

escapelle

senka677

Postovani. Mora li doci do krvarenja izazvanog escapellom ili je dovoljno samo pricekati menstruaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mora uvijek. Ovisi u kojem dijelu ciklusa se uzme.

senka677

uzela sam 5.dan nakon zadnje mjesecnice

Dejan Šakoronja, dr. med.

Onda treba doći do krvarenja nakon 7 dan ali i ne mora.

senka677

Još uvijek nije došlo do krvarenja. Da napomenem situacija se dogodila 9. dan ciklusa a escapellu sam popila 10.dan. U zadnja 3 ili 4 dana sam imala bolove u stomaku, nadutost, i smeđi iscjedak tokom ovulacije (slabi, mala mrlja) i bubuljice samo na desnoj strani lica. Jesu li to nuspojave tablete i hormona u njoj s obzirom da nikad do sada nisam imala bubuljice?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test.

delfinia

Poštovani.Popila sam tabletu escapelle nakon što je suprugu pukao kondom i jučer sam dobila menstruaciju tri dana ranije nego obično. Znam da je to sve normalno ali mene zanima da li su krvarenja izazvana tom pilulom jača i duža od uobičajene menstruacije jer ja po prilično jako krvarim i ima dosta ugrušaka krvi dosta velikih.inače osjećam se dobro, bolova nema samo sam malo malaksala ali odmaram i pijem tekućine. Ima li razloga za zabrinutost? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze s pilulom. Neki put može biti obilnija. Nema razloga za brigu za sada.

Emma21

Poštovani, nakon nezaštićenog odnosa i mogućnosti da su mi bili plodni dani, popila sam escapelle tabletu unutar 34 sata nakon toga. Pošto nisam imala nikakve nuspojave, a nemam ni moguća krvarenja zanima me da li postoji mogućnost da tableta nije djelovala ili se određene nuspojave ne javljaju baš uvijek kod svih. Napominjem da bi iduću menstraciju trebala dobiti oko 5.8. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa nije stopostotna zaštita. Pričekajte menstruaciju.

sanella nella

Postovani,
Naime imala sam mesecnicu od 13 januara do 19 januara(inace dobijam na svakih 23-28 dana),nezasticen odnos sa partnerom sam imala 24 januara gde je on ejakulirao u meni.Odmah nakon dva sata sam popila''escapelle'' tabletu i vec 30 januara dobila mesecnicu,koja traje jos uvek. Prvih 4-5 dana je bila normalna,prvo braonkasto posle crveno pa je taj peti dan prestala,da bi se uvece vratila ponovo i traje jos uvek. Cas braon cas crveno i pomalo ponekad zgrusana krv. Da li je to normalno,da li trebam da brinem? I da li postoji mogucnost da sam trudna? Unapred hvala na odgovoru/

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije bila menstruacija već krvarenje izazvano pilulom. Menstruacija će doći u očekivano vrijeme.

sanella nella

Da li je normalno da krvarenje traje toliko dugo,evo danas je vec 11 dan? Mene to najvise brine. I da li postoji mogucnost da tableta nije delovala,da sam trudna? Unapred hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna. Javite se svom ginekologu na UZV pregled.

Lavica178

Dobar dan,imam pitanje,dana 13,na 14.2 došlo je do incidenta da je pukao kondom decko nije svrsio u meni ali kako sa time nikad nisam sigurna popila sam tabletu nakon 36h jer nije bilo mogucnosti prije. Kada se to dogodilo meni je bio 17 dan ciklusa,ne znam kada mi treba doci iduca menstruacija jer sam pila lindynette20 i sada sam napravila pauzu ovo je prvi mjesec. Kolika je mogucnost trudnoce? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Menstruacija će doći u očekivano vrijeme ili do 7 dana kašnjenja.

Zembaloo

Dobar dan!
Imala sam u subotu 5.3. spolni odnos s deckom pritom kojeg nam je pukao kondom i sve je zavrsilo u meni..popila sam jucer(nakon 48 sati) escapelle tabletu, te sam jucer imala proljev, i cijelu noc neke mucnine, slijedeca mjesecnica bi mi trebala doci 22.3., da li se trebam bojati, i kako cu znati da li mi je tableta djelovala i da li sam trudna ili ne?
Pritom zelim naglasiti, da sam prije tjedan dana imala upalu mjehura pa se nekako nadam da nije ni moguce odmah zatrudnijeti nakon te bolesti...
Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa za trudnoćom postoji. Kad imate rizičan odnos tableta se uzme čim prije od odnosa i ne ćeka se dva dana.
Druga stvar, čim je ranije uzmete manja je šansa za trudnoćom.
Da li je djelovala vidjet ćete po tome da li ćete dobiti menstruaciju.