Kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je da je problem povezan s uzimanjem kontracepcijskih tableta. Slobodno možete prekinuti terapiju i nakon određenog vremena ponovno je početi uzimati. Ne može se ništa dogoditi. Čim se uspostavi fiziološko lučenje hormona problem bi trebao prestati. To ćete osjetiti već tijekom prvog ciklusa bez tableta.

Buria

Poštovani.
Kada mogu prestati uzimati pilule? Mogu li samo ne početi novu kutiju kad ovu završim? (Naravno, uz dodatnu zaštitu nakon toga)
Nisam sigurna smijem li prestati bilo kada u ciklusu ili u određenom periodu.
Još jednom Vam se zahvaljujem!

India24

Poštovani,
pijem Belara tablete. Zadnja mjesečnica mi je bila 6.4., novu kutiju sam započela 9.4. i u tom prvom tjednu sam zaboravila 7.tabletu i nakon tri dana mi se ponovo dogodio propust jedne tablete.. Imala sam nezaštićene spolne odnose više puta s dečkom zadnjih dana... Danas mi se pojavilo neko krvarenje, kao da je mjesečnica.. Zanima me dal normalno da nastavim s tabletama ili da za par dana počnem novo pakiranje? I kolike su šanse za trudnoću?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Buria, najbolje je ne započeti novu kutiju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana India, nastavite s uobičajenim uzimanjem. Budući da ste propustili dvije tablete postoji minimalna mogućnost trudnoće. Ukoliko menstruacija ne nastupi na vrijeme učinite test na trudnoću.

nady97

Poštovani,

Pijem Diane 35 već par mjeseci,ali sam odnos imala prije par dana (bez zaštite).Zadnju tabletu Diane sam popila u nedjelju 29.04,a mjesečnicu dobila 04.05.(petak).Nakon sedmodnevne pauze sam ponovo počela uzimati Diane u ponedjeljak 07.05. naveče u 22h.Nezaštićeni odnos sam imala sutradan u utorak.Zanima me je li u mom slučaju potpuna zaštita od trudnoće?Uvijek uzimam pilulu u isto vrijeme u 22h.

Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god uzimate tablete zaštita je potpuna.

Martina.tina112

Postovani,

pijem naelia kontracepcijske pilule vise od godinu dana i sve je bilo u redu. Menstruaciju sam dobila prije dva dana, ali je jako oskudna i iscjedak je crne boje. Danas mi je treci dan i vise gotovo nista nejde. Kontracepciju pijem gotovo u isto vrijeme, nekad sam zakasnila popiti dva sata, ali ne duze od toga. Ni jednu tabletu nisam zaboravila popiti. Decko ni jednom nije eakulirao u mene, koristimo metodu prekinutog snosaja.. zanima me ima li razloga strahu jer nikada nije bila toliko oskudna i drugačija ni cudna? Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Učinak kontracepcijskih tableta na endometrij (sluznica se stanjuje) dovodi do oskudnijeg krvarenja. To je uobičajena pojava. Ponekad krvarenje može čak i izostati.

nady97

Znači bez obzira što dečko ejakulira u mene ne može doći do trudnoće?Uvijek kad imamo odnos dolazi do ejakulacije u mene.Pilule još uvijek pijem do nedjelje,ali zadnjih dana me hvata panika jer se bojim neželjene trudnoće.

Hvala Vam na razumijevanju!

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god uzimate kontracepcijske tablete ne može doći do trudnoće, čak niti kada dođe do ejakulacije u rodnicu.

DeathValens

Poštovani, eto mene opet, ovako imam jedno pitanje. Budući da sam 2 i pol godine pila kontracepcijske pilule Logest, 16.4 sam dobila nalaz cijele krvne slike i hormona štitnjače kojeg sam radila. Nalaz je pokazao da mi je AST 40 H U/L a interval je 14-32. ALT mi je 69 H U/L a interval je 10-29. TSH mi je 5.17 mIU/L a interval je 0.34-5.60. Možete li mi reći koji bi mogli biti razlozi povišenja? Da li je to možda od kontracepcijskih pilula. Ponekad me zna boliti s desne strane ispod rebra onako probadajuća bol kao da me jetra boli. Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ukazuju na oštećenje jetre. Savjetujem da se javite gastroenterologu radi obrade. Moguću uzroci su lijekovi, virusna upala, autoimune bolesti ili bolesti žućnog sustava. Preporučam da prekinete sa uzimanjem kontraceptiva dok se ne razjasni uzrok oštećenja jetre.

zabrinutam55

Poštovani,
Koristim yaz vec neko vrijeme i povremeno sam znala krvarit usred ciklusa no ginekologica mi je rekla da je to normalno nekad. No ovaj put sam dobila menstruaciju 2 tjedna prije nego sto mi je vrijeme za nju. Bas menstruaciju. Obilna je, i bas izgleda kao menstrucija. Sto bi trebala napraviti? Zelim samo napomenuti da mi je ovo jako stresno razdoblje pa je mozda to razlog..?

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da učinite ultrazvučni pregled i hormonsku analizu. Tijekom uzimanja kontracepcije moguća su oskudna (tzv. probojna) krvarenja između 'pravih' menstruacija, ali krvarenje kakvo opisujete se ne bi smjelo desiti. Javite se liječniku.

anchy_992

Lijep pozdrav poštovani.
Moj problem su policisticni jajnici ljekar mi je propisao Yaz pilule i tek pijem prvu kutiju. Pijem zaista redovno. Mozete li reci odprilike za koliko vremena se postiže veća plodnost jer ne želim čekati puno za bebu. Želim sto prije prestati piti a tek sam počela. Koliko vremena moram piti da bi barem malo plodnost povecala..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste odgovarajuću terapiju za policistične jajnike. Tek se hormonskom analizom može vidjeti koliko je poremećena funkcija jajnika i da li će biti problema prilikom ostvarivanja trudnoće. Kada se odlučite za dijete prestanite s uzimanjem pilula. Ukoliko ne bi dolazilo do trudnoće preporučam da se javite na odjel humane reprodukcije.

Borisa

Dobar dan. Ja sam sa pilulama Qlaira pocela 5 dana prije menstruacije. Prije toga bila sam kod ginekologa , imala sam vaginalni i ultrazvucni pregled, koji je bio uredan. Trazila kontracepciju dao mi Qlairu. Citajuci nuspojave tih tableta jedino od svih me zabrinula ta duboka venska tromboza. Ja sam veliki panicar. U 4 mj sam radila kompletne nalaze krvi i hormone na stitnjacu. Sve mi je bilo uredu. Al opet me strah nekako te tromboze.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje koriste oralnu kontracepciju nešto je povećan rizik za razvoj tromboembolijske bolesti. Osim tableta mnogi čimbenici utiču na rizik za tromboemboliju. Učestalost tromboze raste s dobi i indeksom tjelesne mase. U obzir treba uzeti i obiteljsku anamnezu, proširene vene i stanja kao što su trudnoća, pušenje i imobilizacija. Preporučam redovite kontrole i nema razloga za brigu.