Kontracepcija

kontracepcija qlaira

hanica

Poštovana Doktorice! Moj doktor mi je preporučio kontracepcijske tablete qlaira zbog obilnih bolnih i produženih menstrualnih ciklusa a i zbog zaštite jer nije poželjno da ostanem trudna jer druga trudnoća je bila rizična. Zbog moje ne upućenosti a i zaboravila sam upitati doktora kad trebam početi piti tablete ja sam ih početi piti sedmi dan ciklusa koji je bio produžen, a inače traje 4-5 dana. Po prijašnjim pitanjima i vašim odgovorima svatila sam da sam ih trebala početi piti prvi dan ciklusa i tu sam pogriješila. Popila sam 4 tablete da li ih trebam prestati piti i čekati privi dan ciklusa, ili da ih nastavim piti uz napomenu da se dodatno čuvam na prirodan način ne koristim ništa nego se moj i suprug i ja kontrolišemo. Unaprijed se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, piju se sa prvim danom ciklusa. Sad ste ih krenuli uzimati i ne prekidajte. Popijte samo aktivne /24 tablete/ bijele preskočite a 25.dan ciklusa započnite novo pakiranje.

hanica

Oprostite imam još jedno pitanje da li trebam prskočiti i ove dvije tamnocrvene tablete prije bijelih i početi sa novim pakovanjem ako sam Vas dobro razumjela. Unaprijed veliko hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Crvene do kraja a bije preskačete te opet krečete s prvom crvenog iz novog blistera.

hanica

Hvala Vam puno na ovom objašnjenju puno ste mi pomogli. Još jedno Vas molim da mi kažete od kada sam zaštićena, da li od dana kad sam ih počela piti ili kad počenm piti drugu kutiju

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od drugog blistera u vašem slučaju.

hanica

Poštovani! Evo ponovo se javljam, ako se sjećate imam produženi ciklus koji još uvijek traje sa nekad slabim a nekad jačim isjedtkom koji je smeđ a nekad ima pojačanu sukrvicu. Qlaira sam počela pogreno piti, mjesto prvog dana ciklusa ja sam počela piti 7 dana ciklusa koji je produžen. Rekli ste mi da ne prekidam piti nego da nastavim ali da preskočim dvije bijela tablete i da počnem piti novu kutiju. Sad me već ovo pomalo nervira nikad da mi prestane ovaj sukrvičastri iscjedak pa sam Vas htjela pitala da li da ipak prestanem piti qlariu dok ne dobijem redovni ciklus

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne nastavite dalje bez prestanka. Nije od krivog pijenja smeđi iscjedak već je ti takav kontraceptiv na koji se organizam privikava malo duže. Strpljenja molim.

hanica

Poštovani, Danas mi se desilo da sam preskočila jednu tabletu qlaire, šta da uradim, inače ih redovno pijem do sada niti jednu nisam zakasnila i sad mi se ovo desilo. Inače ste mi u prošlim objašnjenima rekli da popijem sa dvije zadnje crvene tablete da preskočim dvije bijele i da počnem sa novim pakovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, tako postupite.

hanica

Poštovani doktore! Ponovo se javljam jer danas počinjem sa novom kutijom qlarie, pa Vas molim da mi kažete da li trebam početi od prve tableti piti ili isto moram neke preskočiti. Da li će mi se sa drugim pakovanjem regulisati ciklus, jer ovo već traje od 22.03. tako da je prošlo mjesec dana kako me muči i iscrpljuje jer više ni sama neznam da li sam dobila redovan ciklus ili ne jer mi se tri-četiri dana pojača krvarenje, pa ponovo samo smeđi iscjedak sa sitnim ugrušcima koli traje samo dva dana pa se ponovi sve ispočetka i molim da mi kažete da li sam zaštićena od početka drugog pakovanja. Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Danas započnite. Ustabilit će se to. Zaštićena ste.

hanica

Prvo da Vam se zahvalim na brzim odgovorima i na vašem strpljenju ali imam još jedno pitanje za Vas. Počela sam piti drugo pakovanje ali sam primjetila kad popijem qlariu da mi se iscjedak pojača da čak ima i sitnih ugrušaka i prelazi sa smeđeg iscjedka u kao da imam ciklus itako traje jedan dan. Da li postoji mogućnost da mi ne paše ovakva vrsta kontracepcije. Unaprijd hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji šansa da vam iste ne odgovaraju. S tim pilulama treba biti strpljiv i probati uzimati još jedan blister.
Ako se smetnje nastave zamjenit pilule s drugima.

hanica

Poštovani! Odlučila sam se ponovo da Vam se javim. Pijem drugo pakovanje qlaira tablete kod koje mi se već od četvrte počelo ponovo pojavljivati iscjedak sa sukrvicom i koji još uvijek traje ( bilo je prestalo i nije se pojavljivalo jedno tri-četiri dana), a već sam na dvanaestoj tableti pa me samo jedno zanima koliko traje privikavanje organizma na kontracepcije ove vrste uz napomenu da do sada niti jednu nisam preskočila niti zakasnila pijem ih u minut. I iskreno da Vam kažem suprug traži svoje,a meni je neugodno sa njim imati odnose jer stalno imam taj iscjedak čak sam pomišljala da počnem piti čaj od rusomače ne bi li mi on pomogao jer sam pročitala da je dobar za zaustavljanje krvarenja. Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može biti i tijekom cijelog mjeseca uzimanja. Strpite se.

hanica

Poštovani doktore! Evo ponovo se javljam napokon mi je prestao smđi iscjedak već nekoliko dana mogu li se sad nadati da neću više imati ovih problema i da će ići sve svojim tokom i jesam li sad sasvim zaštićena jer sam imala ne zaštićeni odnos. I ponekad radi glavobolje popijem Neofen tablete da li one imaju uticaja na qlairu. Hvala Vam još jednom na brzim odgovorima i Vašem strpljenju

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste u potpunosti. Ne utječu.

hanica

Poštovani! Preključer i jučer sam imala blove u predjelu malog stomaka i krsta kao da ću imati ciklus što se i jučer i pojavilo kvarenje koje je stalo do večeri i sad je balag iscjedak sa sukrvicom a inače sam na 21-oj tableti iz drugog pakovanja da li je to uredu.
I htjela bi Vas upitati tablete prijem u 15,oo sati, da li ću imati problema ako ih pomjerim u 1o,oo ujutro sa pijenjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Možete započeti piti u navedeno vrijeme s početkom novog blistera.