Kontracepcija

kontracepcijske pilule

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sedam dana dodatne zaštite.

zara0517

Poštovani, pijem Yaz pilule točno 2 godine, imam policistične jajnike. Zadnja 3-4 mjeseca često imam smeđi iscjedak, ponekad uz probadanja u donjem dijelu trbuha. Konkretno, prije 2 mjeseca nakon menstruacije je sve bilo u redu 3 dana i zatim sam dobila iscjedak koji je trajao 5 dana. Prošli mjesec se iscjedak pojavljivao svaki 2-3 dan, ali ne puno, a ovaj mjesec sam menstruaciju imala od 7.6. do 12.6. i od tada imam konstantno taj smeđi iscjedak, svaki dan, nekada obilnije, nekada manje. Zanima me trebam li prestati piti pilule, utječu li one na to, da su mi prestale odgovarati ili je nešto drugo? Na pregledu sam bila prije mjesec i pol dana, upoznala sam ginekologinju sa problemom, rekla je da je sve u redu, ali ako se ponovi da ću možda morati preći na neke druge pilule. Zanima me i Vaše mišljenje, hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram da pričekate još ciklus -dva. Ako i dalje budu smetnje sugeriram promjenu pilula.

m1110

Postovani,
Trebala bi ici vaditi krv kako bi mogla uzimati kontracepcijske pilule, zanima me sto i koliko vremenski prije vadenja nebi smjela konzumirati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo budite na tašte.

jelena86

Poštovani doktore,
zanima me pojašnjenje odgovora na svoje pitanje koje sam već našla na ovim stranicama, no sad sam još više zbunjena.
Naime, pijem kontracepcijske pilule Yasmin i u zadnje vrijeme koristim čaj od vrkute za pomoć pri rješavanju kandide, odnosno, sada već kao prevenciju. Ovdje sam pročitala da nema kontraindikacija za zajedničko korištenje, odnosno da vrkuta ne smanjuje djelovanje Yasmina.
U zadnjih 2 mjeseca koliko pijem vrkutu nisam imala spolne odnose jer smo i partner i ja htjeli lijepo zaliječiti upornu kandidu, no planiram ih imati kad mi prođe menstruacija (počinjem s novim blisterom u petak 30.9.). Nije da sumnjam u Vašu kompetenciju, ali slučajno sam upitala moju liječnicu opće prakse jučer u neobaveznom razgovoru i rekla je da ne bih trebala to piti jer se vrkuta koristi i kao pomoć pri začeću te kao takva smanjuje djelovanje pilula, ako se dobro sjećam, rekla je da je gospin plašt (vrkuta) sličan gospinoj travi. Ima li to nekog smisla?
Jučer sam popila šalicu na prvi dan menstruacije, a novi blister počinjem u petak 30.9. kako sam već napisala te ako riječi moje liječnice imaju smisla, kada bi bilo u redu da stupim u nezaštićeni spolni odnos, a da budem sigurna da smo zaštićeni od trudnoće?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i želim Vam ugodan dan,
Jelena

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema utjecaja na djelovanje pilula. Dakle zaštita od trudnoće vam nije umanjena.

m1110

Postovani, pijem Estal vec neko vrijeme i za 3 tj idem na operaciju sinusa i nosa koja ce se raditi endoskopski, zanima me trebam li prestati s pilulama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za prekidom.

Frankica26

Postovani,

popila sam tabletu 7 dan umjesto na 8 dan pauze .. jeli zastita pouzdana i dal sljedeci blister normalno pocinjem piti kao i uvijek na 8 dan pauze ?

Lijep pozdrav !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita je pouzdana, dalje nastavite s uobičajenim uzimanjem.