Kontracepcija

logest

Maja Lili

Postovani, imam jednu malu nedoumicu u vezi logesta pa da se posavetujem..
uzimala sam logest neko vreme pa prestala, pocela bih opet pa me zanima kako se zapravo racuna prvi dan ciklusa,jer se tada pocinje.. npr, ako ciklus krene popodne, ili kasno uvece da li se to racuna kao prvi dan, ili se sutradan racuna kao prvi dan? recimo krene kasno popodne ili uvece, kad onda uzeti prvu tabletu?
nadam se da sam se dobro izrazila, uvek sam ovo imala kao nedoumicu a nikako da pitam... unazad mi se desavalo da ciklus krene tokom noci ili ujutru ili ranije tokom dana pa taj dan i uzmem.. sta je pravilno? hvala unapred na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počinjete s prvim danom menstruacije. Uglavnom može se započeti do trećeg dana ciklusa. Ako uzimate ujutro onda tako cijeli ciklus.

BarbieR

Pozdrav,
Imam par pitanja. Dakle, Logest pijem već godinama, bez ikakvih problema i nuspojava. Prije Logesta dijagnosticirali su mi migrene i imala sam ih par mjesećno, odkad ga pijem to se smanjilo na jednu u 4 tj. točno večer prije menstruacije.
Ali...
1. Od nedavno u tjednu pauze zna me glava boljeti i par dana u komadu, jedva to podnosim, a i svi za mene uobičajni simptomi PMS-a su jako izraženi. Postajem nepodnošljiva i sebi i mnogima oko mene tih tj dana u mjesecu.
2. Zadnje vrijeme imam problema s kandidom, može li to biti povezano s Logestom?
3. Ne znam koliko je to uobičajeno, ali kod žena u mojoj obitelji je tako da pretpostavljam da je genetski, no par dana prije menstruacije jako mi opadaju sve kognitivne sposobnosti, ali baš vidno. Inače sam super student, jako elokventna, a tih dana imam jako problema s koncentracijom, jezicima (naročito stranim), matematikom, općenito sam jako zbunjena i dezorijentirana. Ne moram ni objašnjavati koliko mi to otežava normalno funckioniranje, a sad kako se to sve pogoršalo u zadnje vrijeme aktivno tražim rješenje.

Mislite li da bi mi promjena vrste pilula pomogla s pms-om? S obzirom da se uskoro selim u inozemstvo, razmišljala sam o pilulama s produženim ciklusom, što zbog PMS-a, a što iz praktičnih razloga. Koliko ih je teško nabaviti u HR? Ima li ih na tržištu? Imate li kakav drugi prijedlog?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da su glavobolje povezane s uzimanjem pilula. Uzimanje pilula nema veze s kognitivnim funkcijama.
Sugeriram da promjenite pilule i prijeđete na pilule s 28. dnevnim režimom uzimanja.

Maja Lili

Hvala puno na odgovoru, znaci ako sam shvatila, recimo ako ciklus krene kasno popodne mogu poiti tad prvu tabletu, ili uvece kasno mogu tad ili ujutru? nadam se da sam razumela

cyberA

nakon 21. dana nastavila sam uzimati Logest kako bih odgodila menstruaciju na par dana. zanima me trebam li napraviti stanku od 7 dana nakon što prođe datum do kojeg želim odgoditi menstruaciju (kako bih dobila menstruaciju u tih 7 dana) i tek nakon 8. dana nastaviti s novom kutijom? ili, popiti do kraja novu kutiju bez da napravim ikakvu stanku.

hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Maja dobro ste shvatila.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Cyber sedam dana pauze pa osmi dan novi blister.

desperada92

Doktore, pijem logest vec par meseci i dosad nije bilo nikakvih problema..
U petak 11og sam imala odnos, a jutros mi se pojavilo malo braonkastog sekreta na papiru. U kutiji su mi ostale jos 3 tabletice, a u petak 18og bi trebala da dobijem. Od cega moze biti taj sekret? Procitala sam da moze biti ranica na grlicu.. Zabrinula sam se, a nisam u mogucnosti skoro kod ginekologa

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probojno je krvarenje od uzimanja pilula ili posljedica ožljede rodnice tijekom odnosa. Ne trebate brinuti.

desperada92

Hvala Vam. I imam jos jedno pitanje. Drugarica mi je rekla da postoji sansa da mi pilule vise ne odgovaraju (pijem ih 4,5 meseca) pa me interesuje kako da znam da li mi odgovaraju ili ne i da li sam u tom slucaju zasticena od trudnoce? Unapred Vam hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste bez obzira na spoting krvarenje. Ne bih ih još mjenjao nego vidite još koji ciklus da li će se ponavljati.

Jelena90

Poštovani,

Da li uzimanje lijeka Fervex utiče na dejstvo Logest pilula?

Srdačan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe.

desperada92

Doktore, opet ja. Izvinite na uznemiravanju. Ja sam vam se obracala u ranijim pitanjima. Meni od cetvrtka ide tamnocrvena krv, ali su to male kolicine, otprilike za jedan ulozak dnevno. Da li je to menstruacija ili nesto drugo?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je menstruacija.

mela-pharm

Pocela sam pit logest prije 2 i pol tjedna a potom dozivjela oduzetost jedne strane tijela,tj.ruke i noge. Srecom,bilo je reverzibilno,nakon 10 tak min su mi se vratili osjeti,ali i govor mi je oslabio i razumijevanje. Drugi dan se sve vratilo u normalu.Na hitnoj su me obradili,Ct glave je uredan,zbog uznemirenosti mi dali normabel,ali nisu rekli od cega je to,tj.jel moguce da je to nuspojava Logesta. I trebam li popit preostalih 5 pilula ili ne?! Molim vas za savjet,prestati sada ili popit do kraka pa onda prestat. Pocela sam pit i Andol 100.. Molim vas za zurni odgovor.
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prestanite s uzimanjem svakako. Pilule nisu za vas dalje.

Jelena90

Poštovani,

U namjeri da odložim menstruaciju zbog putovanja, spojila sam dvije kutije Logesta bez pauze. Međutim, dogodilo mi se to da sam četvrtog dana od početka ispijanja nove kutije ipak prokrvarila. Nije u pitanju tačkasto krvarenje, nego srednje obilno, jedina razlika u odnosu na "normalnu" menstruaciju koju mogu da uočim je da je dosta tamnije.

Prije ovoga sam 4 mjeseca koristila Logest pilule; dakle, organizam mi se do sada valjda trebao privići na njih, zato me ovo zabrinulo. Svoju ginekologicu ne mogu dobiti cijeli dan. Da li mislite da trebam prekinuti ili ispiti kutiju normalno do kraja, pa napraviti pauzu od 7 dana?

Srdačan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dalje uzimajte do kraja a tek potom pauza od tjedan dana.