Kontracepcija

molim savjet ginekologa

irinaaa

Imam 19 god. i zanima me sve o posljedicama koje mogu da ostave antibebi pilule? Posto bi trebala da odlucim koji nacin kontracepcije da koristim.
Zanima me da li je istin da mogu ostaviti trajnu posljedicu i prouyrokovati da poslije njih neces moci nikako zatrudniti.
Koji je vas savjet?
Unaprijed Hvala Vam.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pročitajte temu Obavezno pročitati

catalea

Poštovani doktore molim za savjet. imala sam svojevoljni pobacaj vakumski u bolnici. rekli su mi da se javim na pregled nakon 4 tjedana. nisam dobila nikakve taplete. 4 dana sam imala samo tamni iscjedak 2 dana je bilo je ok onda opet 4 dana isti iscjedak tamno smeđi danas je 17 dan ja imam tamno smeđi iscjedak opet ne znam sto je to? da napomenem to nije puno nego za jedan uložak odprilike. i imam povremeno male bolove kao da me jajnici bole! Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem uzv pregled. Možda je zahvat napravljen nekompletno.

catalea

Pozdrav, još jednom vas molim za savjet. dal taj smeđi iscjedak može bit posljedica kakve upale? pošto mi je rećeno da na pregled dodem prije samo u slućaju vrućine ili ako krvarim. molim vas za odgovor pošto nisam iz hrvatske a tu nema privatnih ginekologa tako da moram cekat 4 tjedana na pregled... unaprjed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da se može raditi i o upali.
Pričekajte onda dogovoreni termin. Ako bude jačeg krvarenja javite se na ginekologiju.

catalea

hvala vam na odgovoru, i imam stalni osjecaj kao da ce nastupit mensturacija takve manje bolove imam, inace sam pod stresom jer zalim za tim abortusom.. i pitanje jos imam kad mogu stupit u udnose poslje ab i kad bi bilo moguce ponovno zatrudnit? Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nakon iduće menstruacije. Nova trudnoća može ako je sve u redu kroz par mjeseci.

tanja222

pozdrav. zbunjena sam,možete li mi objasniti nešto,naime pijem belara pilule i pijem već treću kutiju.,nakon 19 pilule sam primjetila lagano smeđe krvarenje, zar nebi to trebalo ići u vrijeme sedmodnevne pauze? :///

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje uzimanje. Radi se o spoting probojnom krvarenju. Ne brinite.

tanja222

doktore jeli to znači da mi je terapija slaba. Gin.mi je spominjao da hoću li preći na Diane35 koje su jače,ali ja nisam htjela . hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije terapija slaba. Strpljenja malo.
Nastavite sa Belarom.

barbara200

u 12 mjesecu sam radila ultrazvuk i bila je prisutna tekucina,spr maksimalno do 15mm,unutar slobodne tekucine prikaze se maleno aneogeno cisticno ukljucenje koje mjeri 12mm u promjeru. doktorica mi je rekla da ce to proci samo od sebe i da nije nista zabrinjavajuce. no međutim prije par dana sam bila na kontroli : uz medijalni rub jajnika prikaže se maleno anehogeno cistično uključenje glatke stijenke koje mjeri 11,5 x 9,5mm. jajnici i maternica su uredni. doktorica mi je savjetovala samo tumorske markere iz sigurnosti. ja sam trenutno jako preplasena? je li to normalno da je cista prisutna i nakon 4mjeseca? je li to nesto cesto i bezbojazno? Uistinu Vam se zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se radi o bezopasnoj paraovarijskoj cisti.

barbara200

samo jos jedno pitanje. moze li ona nastati unatoc tome sto pijem pilule godinu dana? te ukoliko se sama ne povuce je li potreban operacijski zahvat?

anam21

Postovani,
pila sam Novynette 9 mj. te sam presla na Yaz jer sam imala bolne menstruacije i dobila 8 kg, sada pijem Yaz vec 7 mj. i isto imam bolne mentruacije i nalaz krvi mi je pokazao da mi je razina secera u krvi 7 te imam malo povisen kolesterol, pa me zanima jeli moguce da je to posljedica pilula i da li bi ih trebala prestat pit s obzirom da imam policisticne janjnike???? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Barbara, nema veze sa uzimanjem pilula. Operativan zahvat nije nužan ako je cista te veličine i ne dolazi do porasta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije zbog pilula. Ali svakako morate prestati uzimati.
Konzultirajte dijabetologa.

momo33

Poštovana doktorice...
prvi put sam spavala s partnerom prije 17 dana, to je bio 7. dan ciklusa, krvarila sam vrlo malo (možda 5 kapi krvi), al me jako boljelo. koristili smo kondom i metodu prekinutog snošaja, te je na kraju i provjerio je li kondom puknuo i sve je bilo u redu. nakon toga smo imali odnos 16. dana ciklusa, također sa kondomom i metodom prekinutog snošaja, ali tada sam poprilično krvarila, kao da imam mjesečnicu, kada sam to primjetila užasno sam se prepala. tri ili četiri dana sam koristila dnevne uloške, ali je na njima bilo kao i prvi puta samo par kapi krvi (prva dva dana, poslje uopće ne), prilikom mokrenja u drugom danu vidjela sam da je procurilo malo krvi. inače su mi ciklusi vrlo neredoviti, prošli je trajao 44 dana, a onaj prije čak 66, tj. cijeli jedan mjesec nisam imala mjesecnicu. trenutno sam na antibioticima i primjetila sam smeđi iscjedak, na tabletama koje pijem piše da je moguće da nuspojava bude vaginalni iscjedak. moje pitanje je dakle zašto sam toliko krvarila drugi puta ? kolika je mogućnost za trudnoću ako se kao kontracepcija koristi prekinuti snošaj + kondom( misleći pritom na mogućnost da kondom pukne, jer drugi put to nismo provjeravali). kolika je uopće mogućnost da kondom pukne, jer nisam do sada čula za niti jedan primjer ? pročitala sam da se par dana nakon začeća može također pojaviti iscjedak koji je po boji zapravo vrlo sličan mom, pa me to brine. a i također me brine to da mi mjesečnica dođe kako kada(u 5 godina od kako ju imam, svaki put je dolazila drugačije, tri mjeseca za redom mi je ciklus trajao 30 dana, i konačno sam pomislila da se unormalila, kad opet ona tek u 40. danu ciklusa), pa prema tome nisam u mogućnosti da odredim plodne i neplodne dane, nisam bila na pregledu kod ginekologa al sam razgovarala s njim i reko mi je da mi ne preporuča da već sada pijem pilule, pošto mi je 16 godina. ali svejedno, molila bi vas za savjet pošto sam po prirodi inače paničarka, a i trudnoća definitivno ne dolazi u nikakav obzir. je li ovakva kontracepcija dovoljna ? i bi li trebala početi piti pilule ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da se ne radi o trudnoći. Svakako otiđite na pregled i uzv jer ciklus je možda neredovit zbog pcos-a.
Ne moraju se nužno uzeti pilule. Moguća je i terapija gestagenima s obzirom na vašu dob.