Kontracepcija

Vađenje krvi

leaa11

Poštovani,pijem pilule već 6 mj. i sutra idem na kompletan pregleda vađenja krvi,provjerit jetrene probe,ŠUK,GUK,lipidogram,koaguloram...danas počinjem piti novu kutiju,da li pilule mogu utjecat na nalaz?I još nešto,dobila sam krvarenje u petak,i još danas imam smeđi iscjedak-da li smijem ići u laboratorij,neće ništa smetat?Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ništa neće smetati, ni krvarenje ni nova kutija pilula.

leaa11

Ovoj pregled je tako detaljan zbog toga što imam u obitelji osobu koja je imala vensku trombozu (baka),ali u starosti...Ali i ja imam proširene vene,pa je zato detaljan tako pregled,jer ima potrebe za tim?Mislim svakako ću to obaviti da se uvjerim da je sve uredu!

leaa11

Poštovani...idem tek u pon kod doktora,pa me zanima ovaj nalaz što sam vadila...napisat ću samo najvažnije stavke : Jel to u redu,mogu piti pilule?
TROMBOCITI: 328
LUEKOCITI: 7.5
AST:18
ALT 17
ALKALNA FOSFATAZA 85
TRIGLECIRID: 1.15
KOLESTEROL 4.8
C-REAKTIVNI PROTEIN 1.9
GLUKOZA 5.2
PROTROMBINSKO VRIJEME 1.06
INR 0.99
MCV-87.2
MCH 29.8
MCHC 345
RETIKULOCITI 13

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Naravno da je u redu, kakav ste vi nalaz očekivali sa svojih 20-tak godina? Zato ovo vađenje krvi nije potrebno.

leaa11

Doktorica je htjela sve detaljno obaviti da vidi da li dobro podnosim pilule,jer imam predispozicije da mi možda neće odgovarat..kao što sam Vam već rekla baka je bolova od venske tromboze,a ja imam proširene vene od svoje 13 god,a sad mi je 23... Na nalazu bi ukazalo nešto, zbog čega ne bi trebala uzimat pilule,i pokazalo bi da nešto nije uredu..jel dobro mislim?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne mislite dobro, to nije garancija da je sve u redu. Molim pročitajte http://www.cybermed.hr/index.php/...li_znati_o_kontracepcijskim_pilulama

leaa11

Pročitala sam to već i prije... Sad ni sama ne znam šta da radim...Iskreno,da li bi Vi meni preporučili uzimanje pilula?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Bih - vene nisu kontraindikacija za pilule, a tromboza ima veze samo ako ju je imala mlada rođakinja.

leaa11

Hvala Vam...trombozu je imala baka,ali ju je dobila u starosti...tako da to nema veze,još jednom HVALA

leaa11

Poštovani,kao što sam Vam već rekla,pilule pijem nekih 6 mj tj. sad sam na 6 kutiji... Rekla sam vam da imam proširene vene,koje nisu bolne,ali evo prošli tjedan su me malo bolje noge,ali nisam baš obraćala pozornost na to...da bi jučer navečer vidjela da su mi nastala nova proširenja,koja me na trenutak znaju zabolit... Sad ne znam šta da radim,prestala bi s kontracepcijom,ali onda ne znam šta mi je činiti... Prije pilula sam imala redovne mjesečnice,27-28 dana,nisu bile pretjerano bolne... Kako će mi sad stanje biti nakon pilula? Kad bi se ciklus trebao stabiliziratit,pošto gledajući vremenski ne pijem pretjerano dugo pilule? Prije sam s dečkom prakticirala prekinuti snošaj,a nisamo imali odnose tijekom plodnih dana,i takve smo spolne odnose imali 3 god. (dečko je alergičan na lateks)... Bila bih Vam jako zahvalna na nekom savjetu

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Kako rekoh, proširene vene nisu kontraindikacija za uzimanje kontraceptiva, niti vam je zbog njih povišen rizik za trombozu. Ovo što vam se dešava desilo bi se i bez pilula. Ako ćete prestati, nije pametno usred kutije, popijte je do kraja, pa se ciklus neće poremetiti.

tecica

Postovana dr
Imam 28 godina i tek nedavno otkrila da imam policisticne jajnike(lab.nalazi idu u prilog pco). Doktorica me poslala da obavim nalaze krvi kako bi mi propisala kontracepciju i evo jutros dobila posljednje nalaze. Sve sto smo napravili je u redu(hematoloske i biokemijske pretrage) osim koagulacijskih pretraga(protrombinsko vrijeme INR 0.98) i nalaza stitnjace(TSH 4.14,T3 i T4 su u redu).S obzirom da sam vadila krv 2 dan menstruacije da li je moguce da je to moglo poremetiti vrijednosti koagulacijske pretrage i da li ce biti moguce piti kontracepciju u koliko se pokaze da su ipak te vrijednosti takve i nakon ponovnog vadenja krvi
HVALA

Natalija Beljo, dr. med.

Koliko je protrobinsko vrijeme ako je ono u ref. vrijednostima možete OHC

onlygirl

Poštovana,
dvadesetgodišnjakinja sam i već godinu dana koristim Diane 35 kao kontracepcijsko sredstvo, zatim zbog neredovitog ciklusa (20-50dana, dijagnosticiran jedan policistični jajnik) te zbog problematične kože. Ginekolog mi ih je propisao bez napravljene krvne slike hormona niti bilo kakve pretrage. Isto tako, željela bih napraviti prvi puta PAPU i ostale pretrage u svrhu preventivnog zdravlja, a po potrebi prekinuti s uzimanjem Diana i prebaciti se na oralne kontraceptive s manjom količinom hormona. Moje pitanje je moram li se skinuti s Diana zbog gore navedenih pretraga te je li potrebno učiniti pauzu pri uzimanju kontracepcijskih sredstava ( ako je, kakvu) ? Unaprijed zahvalna!

Natalija Beljo, dr. med.

Krvne pretrage ste trebali napraviti i prije nego ste počeli piti i potom jednom godišnje. Sad ih svakako napravite( jetrene enzime i koagulogram) kad popoijete zadnju aktivnu tbl. Diana počnite sa novim ; moja preporuka YAZ. Papa test se podrazumjeva da ćete napraviti.

onlygirl

Poštovana liječnice,

nadovezujem se na prethodni vlastiti komentar i prilažem Vam rezultate nalaza (iako i sama mogu vidjeti da su dobivene vrijednosti u okviru referentnih vrijednosti no htjela bih Vaše profesionalno mišljenje) te Vas molim da mi iz navedenog savjetujete mogu li nastaviti koristiti kontracepcijske pilule (u mom slučaju Diane 35) bez ikakvih problema ?

S obzirom da ste mi preporučili pilule Yaz hoće li prelazak s Diana na njih ili neke druge pilule prouzrokovati neke promjene ili smetnje (znači li pilula s manje hormona i manji stupanj zaštite od neželjene trudnoće)? Zahvaljujem!

HEMATOLOGIJA
parametar NALAZ referentni interval
vrijednost jedinice
eritrociti 4.57 10e12/L 3.86 - 5.08
hemoglobin 134 g/L ž 119 - 157
hematokrit 0.406 0.350 - 0.470
MCV 88.8 fL 83.0 - 97.0
MCH 29.3 pg 27.4 - 33.9
MCHC 330 g/L 320 - 345
distr. eritrocita 12.2 % 9.0 - 15.0
trombociti 237 10e9/L 158 - 424
MPV 8.8 fL 6.8 - 10.4
leukociti 5.0 10e9/L 3.4 - 9.7
neutrofili 60.3 % 44.0 - 72.0
# 3.04 10e9/L 2.06 - 6.49
limfociti 26.2 % 20.0 - 46.0
# 1.32 10e9/L 1.19 - 3.35
monociti 10.5 % 2.0-12.0
# 0.53 10e9/L 0.12 - 0.84
eozinofili 2.6 % 0.0-7.0
# 0.13 10e9/L 0.00 - 0.43
bazofili 0.4 % 0.0-1.0
# 0.02 10e9/L 0.00 - 0.06

KOAGULACIJA
parametar NALAZ referentni interval
vrijednost jedinica
protrombin. vrijeme 1.14 > 0.70

. 0.94 INR < 1.12 bez terapije
2.0 - 3.5 antikoagul. terapija

APTT 25 sec 22 - 28
APTT omjer 0.94 0.80 - 1.20
fibrinogen 3.0 g/L 1.8 - 3.5

Natalija Beljo, dr. med.

Možete piti dalje i neće značiti smanjenju zaštitu.

a.n.d.r.e.a.

Poštovana.
Trenutno pijem 5 kutiju Novynette pilula, i do sada sam sve pila redovno i u isto vrijeme.
Prije prve kutije sam vadila krv i tad je sve bilo u redu, a dva mjeseca prije toga sam radila i neke dodatne pretrage jer su mi bjeloočnice bile žute, ali i tada je sve bilo ok.
Problem je što mi zadnjih par mjeseci oći znaju tu i tamo ponovno požutjeti, a i svaki dan me boli neki dio stomaka (s desne strane ispod rebara, želudac, oko pupka, jajnici pa i bubrezi)
Osim toga stomak mi je stalno napuhan i redovno imam mučnine, a i zadnjih par dana imam jake grčeve u doljnjem dijelu stomaka.
Ono što mene zanima je, dali ja iz nalaza krvi i urina mogu saznati dali imam problema sa žući, jetrom, gušteračom, želucem... ili bilo čime od toga.
Ne znam jel to sve normalno pošto koristim pilule, ali se malo smatram hipohondrom pa me to sve prilično muči.
Ne morate žuriti s odgovorom i hvala unaprijed.

Natalija Beljo, dr. med.

Ako ste vadili jetrene enzime i lipidogram i ako je to u redu , onda napravite UZV abdomena.