Kontracepcija

Ljekovi i kontracepcija???

zbuunjenaaa

Postovani,nadam se da ce mi neko odgovoriti jer sam jako zbunjena. Naime,prvi put pijem kontraceptivne pilule (Yaz) i nije mi bas najjasnije koje ljekove mogu koristiti a da ne smanjim djelotvornost kontracepciji? Prehladila sam se pa me interesira da li mogu piti ljekove protiv prehlade-za iskasljavanje ili Fervex,Strepsils,sirupe na biljnoj bazi? Unaprijed zahvalna.

Nataša Šemnički, dr. med.

zbuunjenaaa ,

nije dokazano da navedeni smanjuju učinak kontracepcije.

L.p.

lannisterica

Poštovani,

imam jedno pitanje, a nisam htjela otvarati novu temu kako ne bih zakrčila ionako gust forum. Moj problem je slijedeći: od obiteljske liječnice dobila sam antibiotik Novocef 500mg koji pijem dva puta dnevno i antibiotičku kremu Chloramphenicol Krka zbog infekcije zanoktice. Trenutno sam na pauzi od 7 dana, ali bih slijedeću kutiju kontracepcijskih pilula Lindynette 20 trebala početi piti sada u petak, 14.09, a isto tako, u petak je zadnji dan kada pijem Novocef.
Upozorila sam liječnicu da pijem kontracepcijske pilule i pitala je li potrebna dodatna zaštita, koliko dugo, no ona me je samo čudno pogledala pa sam joj rekla da u uputstvima piše kako antibiotici mogu smanjiti učinkovitost pilula na što je ona samo rekla ''Nemojte voditi ljubav 5 dana''.
Znam da trebam u petak koristiti dodatnu zaštitu, jer je to zadnji dan terapije, ali zanima me je li potrebno i nakon tog zadnjeg dana terapije koristiti dodatnu zaštitu kroz nekoliko dana? Ako da, koliki je period najsigurniji? Stvarno mi je žao što Vas ovime gnjavim, ali liječnica mi i nije bila baš od neke pomoći.

Hvala unaprijed,

lannisterica

Nataša Šemnički, dr. med.

lannisterica ,

najsigurnije je da ju koritite kroz 7 dana od početka nove kutije.

L.p.

lannisterica

Hvala puno na brzom odgovoru! happy

mobitelka01

Poštovani,
u nosu mi je nađena MSSA, i liječnik mi je propisao 5 dana antibiotske masti - Betrion (mupirucinum) , koju bi trebala stavljati u nosnice 2 x dnevno kroz 5 dana. Zanima me je li to ikako može utjecati na pouzdanost kontracepcije, pošto pijem Diane 35?

Nataša Šemnički, dr. med.

mobitelka01 ,

lokalno primjenjen antibiotik kroz kratko vrijeme nebi trebao umanjivati učinak tableta.

L.p.

larisa123

dobar dan koristim lindynette 30..moram koristiti canifug sprej radi gljivica na noktu na nogama te u uputama pise da smanjuje djelotvornost amfotericina i ostalih polienskih antibiotika..je li mi zastita smanjena?

Nataša Šemnički, dr. med.

larisa123,

nije.

L.p.

kukic

Poštovana doktorice,danas oko 13:00 imala sam zaštićeni spolni odnos a pola sata nakon toga prekinuti snošaj no partner u međuvremenu nije oprao spolovilo.Zadnju menstruaciju imala sam 30.08.2012.inače sam koristila yasmin ali zadnjih mjesec dana radim pauzu.inače ciklus mi je za korištenja Yasmin tableta bio oko 28-29 dana.dali je bolje uzeti tabletu za dan poslije ili kombinaciju Yasmina 3 sad a 3 za 12 sati?koje nuspojave mogu očekivati i koliko ce trajati?znam da postavljam puno pitanja ali nisam se do sada nalazila u ovakvoj situaciji i poprilično me brine.
Nadam se brzom odgovoru i unaprijed zahvaljujem! happy

Nataša Šemnički, dr. med.

kukic ,

popijte hitnu kontracepciju uz koju su nuspojave manje nego uz navedenu kombinaciju.
Lagana mučnina i glavobolja su najčešće i traju taj dan.

L.p.

biserka24

Dali dok се koristе vaginalеte je dozvoljeno imati spolni odnos i da li se smanjuje utjecaj oralne kontracepcije?
Ovo je sastav vaginalete
Tea tree (Melaleuca alternifolia)
Balm mint extract (Melissa Officinalis)
Hyssopus extract (Hyssopus officinalis)
Ravensara extract (Ravensara aromatica)
Vitamin E(α-tocopherol)
Pozdrav

Nataša Šemnički, dr. med.

biserka24 ,

navedene vaginalete ne smanjuju učinak kontracepcije i mogu će je imati odnose uz njihovu primjenu.

L.p.

Svetlana992

Imam samo jedno pitanje , da li tablete za prehladu i bolove tipa Paracetamol ,Caffetin , Caffetin Menstrual ,Tylolhot smanjuju djelovanje kontracepcijskih pilula ? I imam li razloga za brigu posto sam imala seks sa prekinutim snosajem , a pila sam te tablete ? Hvala unaprijed .

Nataša Šemnički, dr. med.

Svetlana992 ,

vec smo pisali da NE

l.p.

sstellaris

Poštovani,
prošli sam mjesec 25. počela piti amoxicilin zbog upale grla,28.mi je pocela mjesečnica,a 29. sam počela piti novo pakiranje Yaza. Zadnji antibiotik sam popila 31. U uputama za antibiotik piše da se treba koristiti dodatna zaštita samo tijekom uzimanja antibiotika,a u uputama za Yaz ne piše ništa konkretno... Nisam paničarila (do sad) jer sam prvi odnos imala skoro tjedan dana nakon prestanka uzimanja antibiotika,ali me sada počela hvatati panika jer sam menstruaciju trebala dobiti jučer,najkasnije danas,a još je nema.Postoji li mogućnost trudnoće?!

Nataša Šemnički, dr. med.

sstellaris

učinite ipak test

l.p.

mobitelka01

Poštovani,

Zanima me ako bi se učinkovitost pilula mogla smanjiti uzimanjem multivitamina(šumeće tbl u kojima je Vit. B1, B2, Niacin, Pantotenska kiselina, vit. B6, Folat, vit.B12, Biotin, vit. C, vit. E, Ca, P, Mg) koji nisu propisani od strane liječnika, uzimala bi ih zbog sezone gripe, kao preventiva....

Hvala na odgovoru
Lijep pozdrav

kiky6

Poštovani,
pijem Yasmin, a zbog upale sinusa mi je prepisan Klimicin. Novi blister Yasmina trebam početi uzimati prekosutra, a terapiju Klimicinom sam počela danas.
Budući da sam pronašla i na ovom forumu, ali i na drugim web stranicama oprečne odgovore, zanima me utječe li Klimicin kao takav na djelotvornost Yasmina i koliko je dugo po završetku terapije potrebno koristiti dodatnu zaštitu?
Hvala na odgovoru.

Nataša Šemnički, dr. med.

mobitelka01,

možete koristiti vitamine

l.p.