Kontracepcija

yasmin

Zmaya

Poštovani,

imam pitanje vezano uz Yasmin pilule. Već dugi niz godina ih redovito pijem, ciklus je uredan, no ponekad se dogodi da mensturaciju dobijem dan prije, dan kasnije. Bila sam prošli tjedan na pregledu i pitala sam doktoricu što je uzrok tome, rekla je da zbog dugog vremena korištenja Yasmina, pa je moguće dobiti dan prije/poslije..no meni se sada dogodilo da već zadnja tri dana imam neki smeđe crvenkasti iscjedak, bolovi kao za vrijeme mjesečnice, a zadnju tabletu Yasmina iz pakiranja pijem danas. Zanima me, da li je to što sada imam mjesečnica ili ću ju tek dobiti, jer mi se ovakva situacija nije nikada dogodila? :/

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobit ćete je za koji dan.

Anca77

Postovani,

Koristim yasmin pilule 7 mjeseci,trebala bih da odgodim menustraciju,pa me zanima da li je stetno,da li ce uticati na sledecu menustraciju? I da li se pri zavrsetku jedne kutije odmah zapocne druga?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije štetno. Nakon popijenog blistera odmah 22. Dan započnite uzimati novi.

Sandra123

Postovani,
sta ako nakon 6 mjeseci koriscenja jasmina pozelim da prestanem koristiti tablete, da li mogu zatrudniti? Stvarno ne zelim vise da ih pijem i ne zelim da ostanem trudna. Pomoc?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da možete zatrudniti i šanse su još i veće nego prije početka uzimanja.
Probajte Evra flatere ili Nuvaring kontraceptivni prsten.

Sandra123

A da li su Evra flatere ili Nuvaring kontraceptivni prsten 100% sigurni? I kad odlucim da ih prestanem koristiti da li postoji sansa da zatrudnim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa nije sto posto sigurno. Ni pilule nisu stopostotna zaštita.
Pearl index je sličan kao i kod uzimanja pilula.
Kad prekinete normalno ćete biti dalje plodna.

orman123

Nisam sigurna da sam poslala pitanje, pa oprostite ako se ponavljam. ovo mi je prva kutija yaz pilula. Imala sam produzenu menstraciju, od oko 13 dana ali vrlo oskudnu. zatim nisam krvarila oko nedelju dana i onda sam dobila na 19. piluli. sada sam popila sve roze pilule i razmisljam da predjem na yasmin jer mislim da su mi yaz preslabe..sta vi mislite, da li da predjem na yasmin ili sacekam i nastavim s yazom i sledeceg meseca? I da li cu opet krvariti za vreme belih pilula ako nastavim sa yazom? Molim vas za brz odgovor, hitno je, hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ne trebate mjenjati pilule. Nastavite s Yazom dalje, popijte i bijele te nakon toga počnite s novim blisterom.
Iduću menstruaciju ćete dobiti tijekom bijelih pilula.
To što ste imali spoting je normalno kod započinjanja novih pilula i trebate biti strpljiivi.

orman123

Hvala Vam puno, nastavicu happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

orman123

Opet ja, pisala sam Vam pre par dana. Napisala sam da sam dobila na 19. yaz piluli. Imala sam oskudno krvarenje braonkaste boje, ali nije bilo tackasto, bilo ga je vise, morala sam da nosim pravi ulozak..sada sam posle 3. bele pilule dobila opet. Ali ova menstruacija mi je obilna kao i inace..zar ne bi trebalo da bude oskudnija? I da li ovo znaci da ono i nije bila menstruacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno nije. Ovo je prava menstruacija.

Marcela P

Poštovana doktorice,

tablete yasmin pijem vec 6-7 godina, uskoro planiram trudnoću te me zanima da li je potrebno raditi pauzu i koliko dugo prije nego sto zatrudnim, cula sam da sa nekim tabletama treba napraviti pauzu i do godine dana kako bi se organizam skroz ocistio prije trudnoće neznam da li to vrijedi i za yasmin. Imam jos jedno pitanje vezano isto tako za trudnoću, godinama imam bruh, te me zanima da li to moram operirati prije nego ostanem trudna.

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

2-3 ciklusa pričekajte. Krenite sa uzimanjem folne kiseline prekoncepcijski.
Za bruh ne znam; postoji više lokalizacija te ne znam niti veličinu niti detalje u svezi s istim.
Savjetujem pregled kirurga prije trudnoće u svezi s bruhom.

MAKII

Pijem yasmin vec cetiri meseca i u drugoj nedelji cetvrte kutije sam popila tabletu ,ali sam je povratila jer sam imala stomacni virus i nisam bila u mogucnosti da kupim drugu kutiju da bih popila ponovo tu tabletu jer sam bila u drugoj drzavi. sledeci dan sam normalno nastavila da pijem tablete i ostala mi je jos jedna tableta do kraja kutije. imam vec dva dana tackasto krvarenje. imala sam odnos treci dan posle te ne popijene tablete. da li je moguce da sam trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije. Dobit ćete uskoro menstruaciju.

femaleversion2

Upravo sam povratila,15 min prije nego sto trebam popoti preostale cetiri.da li ce djelovati? Izvinite na stalnom javljanju ali sve se desava dok vam pisem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno hoće. Rekao sam vam što mislim o takvom načinu postkoitalne kontracepcije.