Kontracepcija

yasmin

ella3103

Postovani, prelazim ovaj mjesec s yaz pilula na yasmin . moja doktorica mi je rekla da kada popijem yaz do kraja pocinjem piti prvu tabletu yasmina . Moje pitanje je dali moram pocet pit yasmin kada popijem sve roze tablete od yaza ili kada popijem cijeli blister ( ukljucujuci bijele ) yaza ? Hvala na odgovoru
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nakon 24 tablete yaza 25.dan krenite s Yasminom. Bijele od Yaza bacite.

ella3103

Poštovani, prešla sam s yaza na yasmin kao sto ste mi rekli bacivsi 4 bijele . Zanimam me ako sam odmah zasticena ili trebam koristit dodatnu zastitu ? Hvala na odgovoru , LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam dodatna zaštita dalje.

pennyroyal

Postovani,
imam neredovan ciklus(oko 40-45 dana) isla sam na ultrazvuk prije 15-tak dana, i sve je uredu, doktorica je rekla da mi najvjerovatnije hormoni i jajnici sporije rade, i prepisala mi je yasmin pilule, cekala sam prvi dan mens. da ih pocnem piti, medjutim prije 5 dana mi je se pojavio smedji iscjedak, 10 dana prije nego sto trebam dobiti, a kako sam vec imala ovulaciju, jer to uvijek primjetim, pretpostavljam da nije to, i prije 2 dana mi je pocela krv, i kako sam pomislila da sam dobila popila sam pilulu prvi put, ali opet mi je i nakon toga nastavio smedji iscjedak, danas vec puno manje, gotov nikako.. interesuje me da li sam pogrijesila sto sam popila pilulu, da li su moguce kakve komplikacije? da li da prestanem piti ili da nastavim? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste krivo postupili. Nastavite dalje s uzimanjem.

Shiraa55

Poštovani,

Pijem Yasmin pilule već 2 mjeseca i prije par dana sam zaboravila popiti pilulu (3.tjedan) pa sam dan nakon popila dvije odjednom. Nakon toga su mi ostale još tri pilule i njih sam uredno dovršila (danas sam popila zadnju). Dan nakon što sam zaboravila popiti tu pilulu javilo mi se lagano krvarenje. Da li je to mjesečnica? Hoću li nastaviti sa sljedećim pakiranjem sada bez razmaka od 7 dana s obzirom na krvarenje koje je još uvijek prisutno? I da li sam zaštićena od trudnoće ili trebam primijeniti dodatnu zaštitu?

Puno hvala!happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radite pauzu nego krenite s novim blisterom odmah 22. dan.
Ne radi se o menstruaciji. U to sljedećom blisteru ste zaštićena u potpunosti.

eureka

Postovani,

pijem Yasmin godinama 6 ili 7 i odlicno se osjecam u svakom pogledu. Razlog pocetka uzimanja je nesnosni menst. bolovi po 3-4 dana, i 7 dana nesposobnosti za zivot i rad. Obisla sam 7, 8 ginekologa i niko mi nikada nije rekao uzrok tih mojih bolova i problema.

Nalazi su mi svi ok. Ali sam procitala da one povecavaju rizik nastanka raka dojke. Pa sam dasa u panici. Mozete li mi reci kakava su Vasa saznanja o tome i imam li razloga za paniku i razmisljanje.

Hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Istina je, ali je rizik u apsolutnim brojkama malen. Svakako dugogodišnje uzimanje potencira mogućnost tako nećega. Savjetujem samopreglede dojke i UZV dojke redovito.
Svakako je važno da nema karcinoma dojke u obitelji.

eureka

Hvala lijepo na odgovoru. Rak dojke jos niko nije imao u mojoj i užoj a i u široj porodici. Nije mi baš prijatno bilo pročitati Vaš odgovor ali isto tako mislim da se to ili desi ili ne desi. Oko mene je popriličan broj žena oboljelih od raka dojke i imaju između 55-65 godina. U njihovoj maldosti je kontracepcija bila taboo tema a i radjalo se vise djece tako da je ove zene nisu u životu niti probale a ipak su obljele od te bolesti....???? Ne znam šta misliti! LP od Hane!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Veća je dobrobit s medicinske strane od uzimanja pilula od eventualnog mogućeg dobivanja kracinoma dojke.
Tu morate sami odvagnuti.

cat_89

Postovani,
Pijem Yasmin tablete vec 7 godina, nisam imala nekih problema ili nuspojava . Zanima me mogu li pomaknuti ciklus na nacin da nakon 21 tablete iz pakovanja popijem jos 3, zatim napravim standardnu pauzu od tjedan dana i onda krenem s novim pakovanjem. Bi li u tom slucaju bila narusena kontraceptivna ucinkovitost? Uzimanje druge kutije u cijelosti cim zavrsim prvu mi nije prihvatljiva opcija.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete nećete narušiti zaštitu.

icanfly

Nisam popila jednu tabletu u zadnjem tjednu. Napravila sam pauzu (tj sada sam u fazi pauze).
Od vtemena nepopijene tablete koristim dodatnu zastitu. Je li to ok i do kada je potrebna?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Do pojave menstruacije.

ivy28zg

Poštovani,

jučer sam popila yasmin oko 20 h. Nakon pola sata sam imala male želučane probleme, te mekšu stolicu (ne dijareju). Imam još 3 pilule do kraja pakovanja. Spolni odnos sam imala par dana prije toga. Nisam popila drugu pilulu. Zanima me da li da popijem do kraja uz pauzu, te nastavim normalno dalje uz dodatnu zastitu kod spolog odnosa. Inace pijem Yasmin jako dugo oko 6 godina. Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte do kraja ovaj bliste i nastavite dalje po ustaljenoj shemi.

smilealways11

Poštovani,
prve pilule koje sam pila bile su lindynette 30,ali posto su mi smanjile libido i pogorsale ten presla sam na logest. Koristim ga 2 mjeseca i zelim prestati jer mi isto lose utjece na ten. Citala sam kako je dosta cura bilo zadovoljno učinkom yasmina na ten pa me zanima da li bi mi ga preporucili ili radje neke druge?
Volila bi cuti i Vase misljenje prije nego idem promijeniti pilule kod svog gin. H
Hvala unaprijed,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem Yaz, Yasmin, Belaru, Estal, Diane, oni su kontraceptiti za vaš problem.