Kontracepcija

Yaz

mixolina

Poštovani,
pijem yaz pilule. Zanima me da li smem imati nezaštićene odnose i dok pijem bele pilule, a još nisam dobila menstruaciju? I može li se desiti da ostanem trudna i dok pijem roze pilule?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

1. Smijete
2. Ne ako redovito uzimate.

NInci89

Bok happy Imam dva pitanja:
1) Da li se od YAz pilula moze drasticno smrsati? da li one u velikoj mjeri mogu biti krivac za to?

2) Da li je u vecini slucajeva poslije prestanka koristenja pilula sve dodje na svoje mjesto? na vrijeme menstruacija..ili sa kratkim kasnjenjem? da li je moguce da dodje do kontraefekta...da polude hormoni??

Hvala unaprijed happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koju kilu možete smršaviti ali nešto drastično ne.
Ciklus se vrati u normalu nakon prestanka uzimanja ako je i prije bio redovan.
Ako je prije uzimanja ciklus bio neredovit, neki put nakon prestanka se to i nastavi.

NInci89

Hvala puno na odgovoruu. Zanima me jos da li kontracepcija moze narusiti krvnu sliku?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da mogu.

NInci89

Postovani, upravo sam se vratila od doktora.. i zbog upale uha dao mi je antibiotik Cefalexin ( Alkaloid 500mg). Nije mi nista rekao o dejstvu sa drugim pilulama, apotekarka je rekla da je ok , da nema uticaja sto pijem kontracepcijske pilule. Dok na samom uputstvu pise da se posavjetujemo sa ljekarom ako uzimamo izmeđustalog i kontracepcijske pule sa estrogenom..

Trenutno sam na 4dnebvnoj pauzi ( na bijelim pilulama) voljela bi da mi odgovorite da li je "opasno" piti pomenuti antibiotik . hvala od srca.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete uzimati. Ne umanjuje učinak pilula.

Lanica89

Poštovani,
pijem yaz pilule vec duze vrijeme. Zanima me da li je normalno sto mi je menstruacija prvi dan bila pretamna pa sa sigurnoscu bi mogla reci da je " crna" . tek nakon nakon par sati je bilo normalno krvarenje. Da li imam razloga za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Nemate razloga za brigu.

IvaanaaZg

Doktore nakon vise od 2 godine koristenja yaz pilula morala sam ovaj mjesec prestat s pilulama (nemogucnost nabavke na vrijeme) ..i menstrucaija je dosla na 4 plabeco piluli 03.11. znam da u ovom slucaju ne mogu tacno odrediti plodne i neplodne dane ali sam imala odnos 14.11. uz prekinuti snosaj, ne znam zasto sam se usudila bez kondoma ali vjerovatno stvar navike, decko je izvadio 3-4 sec prije ejakulacije presao rukom preko penisa..pa tek onda ejakulirao. Da li postoji mogucnost da je predejakulat izasao ranije? nemam nikakv osjecaj za plodne dane, nemam one sluzi kao kad sam imala prije koristenja pilula.. nikakvog iscjetka... nista..

Hvala Vam puno .

Dejan Šakoronja, dr. med.

To ne znamo. Moguće je da je predejakulat izašao. No to zna samo vaš partner.

IvaanaaZg

Da li tokom svakog odnosa i izadje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da ne. Povremeno. Čim je bliža ejakulacija veća je šansa za predejakulatom.

IvaanaaZg

da li preporucujete pilulu za dan poslije? sutra u 16h bi trebao biti 72h od odnosa.. da li bi imalo efekta? da li bi izazvalo dodatni sok za organizam buduci da sam tek prestala sa kontracepcijskim pilulama? ili da pustim sve... da se nadam da nije doslo do ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije nužno.

IvaanaaZg

Hvala Vam puno..razmisljam da odem sutra na UZV kod ginekologa..da li postoji nesto sto se koristi mimo te pilule za dan poslije za sprecavanja? oprostite molim Vas...u tolikom sam strahu da ne znam sta da radim.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prekasno je za postkoitalnu zaštitu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pardon, krivi sam pročitao sate protekle od odnosa. Dakle ako je prošlo tri dana od odnosa, možete uzeti postkoitalnu zaštitu.

IvaanaaZg

hvala Vam doktore..isla sam danas svom ginekologu..uradio je UZV rekao da imam policisticne jajnike ali misli da nisu folikuli dovoljno " dobri" za oplodnju..tako da misli da ce bit sve ok...iako se malo teze vidi..zbog policisticni jajnika.. Interesuje me da li se mogu puzdati u taj UZV buduci da je danas tek 5 dan od odnosa i da je previse rano bilo sta detaljisati..i da li su "opasni" policisticni jajnici? Sugerisao je da nastavim sa YAz pilulama.. Hvala Vam puno happy