Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

crvenilo i svrbež na penisu

Ivan27

Zahvaljujem na odgovoru big-smile

Filip034

Hitno mi je potreban odgovor. Imam 24 godine i redovan, aktivan sexalni zivot. Pre godinu dana od jedne devojke sam dobio neko gljivicno oboljenje praceno crvenilom, svrabom, peckanjem na i oko glavica penisa, kao i nekom belom, sirastom skramom. Takodje mi se cini kao da mi se javljaju male ranice ili plihovi i upravo me oni peckaju. Tada mi je lekar prepisao neke kreme, Daktanol i Beloderm koliko se secam.. Problem je sto mi se na svakih par meseci ponekad navrate ti simptomi, a i moja devojka ih ima u vidu pojacanog sekreta, peckanja.. Sta je tacno u pitanju, sta da radimo? Takodje sam i ovih dana, jer mi se opet javlja crvenilo i peckanje, sam uzeo Beloderm od proslog puta, medjutim negde sam procitao da se on ne sme nanositi na polni organ. Da li je to tacno? Sta mi je ciniti? Molim za brzi odgovor. Unapred hvala...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vama je činiti jedno: ponovo se javite liječniku (ništa nije hitno).

Filip034

U redu. Problem sto mi je licni lekar ovih dana na odmoru. A cenio bih vase sturcno misljenje sta je otprilike u pitanju? I da li je u redu sto koristim Beloderm?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vaš problem traje već godinu dana: nemate (ili niste naveli) dijagnozu, a bilo je vjerojatno i krive terapije. Morate krenuti od početka. Beloderm nikako ne bih mazao.

costa1986

postovani, ovako imam jedan problem naime na glansu penisa imam jednu crvenu fleku promijera recimo filtera cigarete, ne pece me, ne boli me, ne svrbi me, nista samo je "tu".. stvar je u tome da sam imao nezasticeni sexualni odnos prije jedno 4 godine s curom kojoj je prije nekih 6 mj diagnosticiran rak maternice, jel ima tu kakvih poveznica?! kako da nastavim s tim problemom? u prncipu sta da radim?

unaprijed hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Promjena koju ste naveli može imati veze s rizičnim spolnim odnosom i HPV-om (koji je uzrok karcinoma vrata maternice) koji ste imali, ali i ne mora imati nikakve veze. Dakle, može se raditi o ozbiljnijem problemu, ali i o potpuno benignoj promjeni. Najbolje bi bilo da se javite dermatovenerologu koji se bavi posebno bavi promjenama na spolovilu.

student21

Veliki pozdrav svima.
Imam problem koji je već postao zabrinjavajuć, naime radi se o povremenom crvenilu na penisu koja može biti popraćena svrbežom ili općenito tupom boli pri dodiru.
Na iziritiranom području ponekad se stvori bijeli mjehurić promjera svega jedan do dva milimetra, crvenilo se javlja na samom glaviću odnosno rubu te dijelu kože koji ga preklapa. Problem ustraje vec godinu dana te se javlja otprilike svakih mjesec dana, redovno pazim na higijenu i prehranu no partnerica s kojom sam vec 2.5 godine je imala dijagnozu HPV-a te nakon uroloških testiranja koja su bila negativna na sve spolne bolesti rečeno mi je da penis mažem Canesten kremom, uslijed mazanja kremom crvenilo, bol i bijeli mjehur se odkloni nakon cca 2-3 dana no opet se pojavi nakon 3 tjedna-2 mjeseca.

Mislio sam da je riječ o općoj iritaciji no uzveši u obzir vrijeme problema mislim da nije tako.

Molim Vas za mišljenje i savjet kojem točno stručnjaku bi se trebao obratiti za pregled i dijagnozu.
Unaprijed zahvaljujem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osnovni problem kod Vas je da nemate točnu dijagnozu (koju u ovakvim slučajevima nije uvijek lako postaviti). Iritativni dermatitis je moguć, ali mjehurić se baš ne uklapa. Najbolje bi bilo da se naručite dermatovenerologu koji se bavi venerološkom problematikom (npr. u Ambulantu za spolno prenosive bolesti, KBC Zagreb, lokacija Šalata).

Zlatko87

Poštovani,

imam jedan problem. Prije par dana primjetio sam crvenilo na penisu i zatim svrbež s kojim su došli mali mjehuriči. Prije sam znao dobiti crvenilo ali je prošlo nakon par dana. Da li je to pojavilo zbog tuširanja, trenutno se tuširam 2 puta dnevno zbog posla sa novim gelom za tuširanje, ili je razlog neki drugi. Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se može raditi o više problema: od irirativnog dermatitisa do genitalnog herpesa (s obzirom da imate i mjehuriće). U svakom slučaju izbjegavajte gelove za tuširanje.

malina1

Poštovani,

već neko vrijeme primjećujem intenzivan i neugodan miris penisa, osobito nakon spolnog odnosa sa curom. Čak i nakon tuširanja taj miris ostaje, ali sa smanjenim intenzitetom. Ne primjećujem nikakve promjene na penisu, crvenila, svbež ili slično. Molim savjet!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Sam miris, bez promjena i simptoma ne ukazuje na spolnu bolest, niti na drugu bolest spolovila.

djoka

imam problema sa vrhom penisa .. osjećam blagi svrabež i vrh penisa postaje crven, ..kad uriniram ne boli me niti pecka .. tad je osjećaj prijatan .. i isto tako nakon što isperem vrh penisa nestaje osjećaj svrabeža nekih 45 min. nakon čega se to vraća i opet ista stvar .. kožica na vrgu penisa izgleda natečeno i i svrbi me .. šta da radim .. da li je dovoljno ispiranje ili je nešto ozbiljnije ???? ..

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po svemu, Vi nemate neki ozbiljniji problem. Eventualno blagu iritaciju. Ne perite prečesto spolovilo, jer ono nakon kraćeg olakšanja samo pogoršava svrbež.

boby7

Poštovani,
Imam 30 god i moj problem se također odnosi na crvenilo na penisu, trenutno, no krenut ću redom…unazad tri mjeseca pojavilo mi se neugodno „peckanje“ na vrhu penisa te nakon 4-5 dana crvenilo na istom (crvenilo nepravilnog oblika oko otvora). S mokrenjem nije bilo većih problema, samo također „peckanje“. Nakon nekoliko dana otišao sam kod urologa koji je obavio pregled uključujući i ultrazvuk prostate (gdje je rezultat vezan uz dimenziju iste bio 35x30 mm, što je rekao da je blago povećana) te me uputio da napravim testiranja brisa uretre i spermokulture, a u međuvremenu zbog sumnje na bakterijsku infekiju dok ne stignu nalazi propisao Azythromicin 500 mg kapsule, po jednu kroz 6 dana. Navedeni antibiotik sam koristio prema uputi, a rezultati testiranja su bili slijedeći: bris uretre je bio pozitivan na Klebsiela spp. dok je spermokultura pokazala pozitivno na gram pozitivne i gram negativne bakterije: staphylococcus aureus i klebsiela spp. Antibiogram je pokazao najbolje djelovanje Nitrofurantoina pa mi je propisana terapija Nitrofurantoin (Furolin) 100 mg 3 puta dnevno kroz 10 dana i ponovno isto testiranje nakon tri tjedna… To sam odradio i na slijedećem testiranju je pokazalo još samo na spermokulturi klebsiela spp. Usput sam na tom drugom testiranju napravio i dodatno testiranje urinokulture gdje je rezultat bio negativan i sve je bilo uredu, a također test mikoplazme i ureoplazme je bio negativan, dakle bez problema. Tada mi je propisana još jedna kura Nitrofurantoina 100mg 3 puta dnevno kroz deset dana i testiranje 10 dana nakon završenog tretmana antibiotikom. Na tom trećem testiranju je i spermokultura bila negativna te više nije bilo tragova bakterija. Unutar tih oko mjesec i pol dana tretmana antibioticima crvenilo se povuklo (eventualno u par navrata nešto točkica koje bi se pojavile pa nestale kroz koji dan, a i „peckanje“ bi se tu i tamo javilo pa nestalo). Tretmani lijekovima i zadnje testiranje je dakle završilo prije mijesec i pol dana… Nakon 2 do 3 tjedna od tog zadnjeg testiranja ponovno mi se počelo javljati blago peckanje na vrhu penisa i crvenilo, prvo nekoliko crvenih točkica pa se to povečalo kao „fleka“ na vrhu penisa blizu otvora. S obzirom da nisam bio u mogučnosti ponovno do istog liječnika, dobio sam savjet od drugog da se nakon određenog dužeg tretmana antibioticima može pojaviti takva reakcija obično uzrokovana gljivicama, pa dok ne odem na ponovni pregled neka pokušam sa Canesten kremom, 3 puta dnevno kroz tjedan do dva… Tako sam i koristio tu kremu kroz 14 dana 3 puta na dan i simptomi su se povukli nakon 2 dana, ali po uputi sam nastavio da odradim tretman. Nakon tog tretmana nije bilo problema 4-5 dana, a onda mi se ponovno počelo prvo javljati isto „peckanje“, a jučer ujutro, tj. sedmi dan od zadnjeg tretmana Canesten kremom ponovno pojavilo crvenilo na glaviću, koje se do navečer i površinski povečalo i nepravilnog je oblika (recimo onako „raštrkano“, nije skroz povezano na jednom mjestu). Tako sam dan poslije otišao do urologa s početka priče koji je obavio pregled (ponovno i ultrazvuk prostate, ovog puta ista veličine 33x25 mm) i dijagnoza je opet Urethroprostatitis, s time da mi je sada propisao antibiotik Levofloksacin 500 mg (Flexid tablete) koje da uzimam 1 dnevno kroz 10 dana, a uz to da slijedeća 3 dana dva puta dnevno glavić mažem sa Kuterid G masti (Betamethasonum / Gentamicinum) te da 3 puta dnevno ispirem čajem od kamilice, a slijedeća kontrola za mjesec dana. I da ne zaboravim, kroz cijelo to vrijeme, obično ujutro, primjećivao bih blagi, vrlo mali prozirni iscjedak prije prvog mokrenja…prije ovoga nisam obraćao pažnju na to pa ne znam jesam li to imao i prije, odnosno je li to uobičajeno, ali sad kako se puše više i na hladno, ne znam ima li to veze s opisanim problemima pa eto….što se tiče seksualnog ponašanja kroz svo vrijeme liječenja nije bilo kontakta te mogu isključiti neku novu infekciju po tom dijelu…..uglavnom, ispričavam se što je podulji tekst, ali nisam mogao kraće opisati situaciju, a s obzirom da problemi traju i nikako ih se riješiti, cijenio bih vaše stručno mišljenje o čemu bi se tu još moglo raditi, komentar ili kakav savjet…pa Vam unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da je Vaš problem prije svega urološki, te se nastavite liječiti kod urologa. S dermatovenerološke strane ne bih mazao nikakve kreme napamet. Kod duže primjene antibiotika moguća je pojava Candida infekcije na glansu i prepuciju, ali se ona mora potvrditi mikološkom obradom: nativnim preparatom i kulturom. Kuterid G mast odmah bih prestao mazati, te kod dermatovenerologa učinio gore navedenu mikološku obradu.

dominik88

Dobar dan! Nakon sexualnog odnosa sa djevojkom pojavile su mi se crvene točkice po cijeloj površini glavića! Ne boli me ništa i još je pojavljuje neko bjelilo po glaviću! Prilikom odnosa, cura je rekla da osjeća da u vaginalnom otvoru ima neku ranu, tj da je nesto malo boli ili nesto tako, da je malo iritira! pa me zanima da li sam ja pokupio od nje tu infekciju i o čemu se radi! počeli smo odnos bez zaštite pa sam nakon dvije minute stavio zaštitu! čitao sam dosta po forumima o ovome i vidio sam da se preporučuje krema plimycol! Hvala! Pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Moguće ja da se kod Vas radi samo o iritaciji, ali s obzirom na bjelkaste naslage moguća je i infekcija Candidom. U svakom slučaju, ako simptomi potraju otiđite kod dermatologa da se vidi o čemu je točno riječ. Terapija "na slijepo" nije preporučljiva, jer je obično pogrešna. Ukoliko bi Vaša partnerica i dalje imala tegobe, neka se obrati ginekologu.

zika91

Poštovanje! Želio bih vas zamoliti za pomoć tj želio bih Vaše mišljenje. prije 4 dana sam imao slopni odnos s jednom djevojkom, nakon tog odnosa mi se na donjem dijelu glavica pojavilo crvenilo takoder i na kozici uz lagano peckanje popraceno sluzi neugodnog mirisa. Primjetio sam da je u jutarnjim satima manje izrazeno nego u vecernjim.. Redovito brinem o higijeni. Dali da taj problem pripišem agresinvim preparatima za tuširanje ili da se ozbiljnije zabrinem. Pošto je prošlo tek 3 dana od tog odnosa (isto tako i od korištenja novog gela za tuširanje). Dali da odmah posjetim lječnika( malo mi je neugodno) ili da pokušam sam s nekom kremom ili masti?! Kojom? PS Djevojka tvrdi da redovito posjecuje ginekologa te da je kod nje sve u redu. Napominjem nikada mi se ništa slično nije dogodilo. Unaprijed zahvaljujem