Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Dermatitis u trudnoci?

sanjica089

Postovani, molim za pomoc!
U 8 sam mjesecu trudnoce, a negdje u 3, 4 mjesecu se pojavilo neko
crvenilo ispod donje usne, sa lijeve i desne strane, i to me je bas
svrbjelo. Dermatolog mi je dao triderm da mazem samo tri dana, trenutno
mi je pomoglo, ali se kasnije vratilo. Ponovo sam mazala tri dana i nakon
toga je bilo jos gore! Sada to crvenilo nikako ne prolazi, na bradi je,
ispod usne sa lijeve i desne strane, linijama koje spajaju nozdrve i kraj
usana..da li je rijec o perioralnom dermatitisu? Svrbi me ponekad, pomalo
i pecka, sada stavljam kremu Rozamet, cini mi se da je malo bolje, tj kako
koji dan. Ne znam da li da idem kod dermatologa opet jer mi nije bio od
pomoci, cak mi je ta krema i gore napravila! Sta da koristim, koju kremu s
obzirom na to da sam u drugom stanju? Ne stavljam ni puder, samo namazem
Rozametom i Panthenol mascu. Unaprijed hvala!!!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po opisu moglo bi se raditi o perioralnom dermatitisu. Ako se radi o tome terapija koju koristite je ok. Druge opcije za tu dijagnozu (npr. tetraciklini na usta) sada ne dolaze u obzir, jer ste trudni. Nakon poroda, javite se dermatologu.

sanjica089

Ok, hvala Vam puno!
Citala sam da je krema Uriage zn cu dobra za perioralni dermatitis, smijem li je koristiti u trudnoci i da li ce mi pomoci? Hvala jos jednom!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Možete je koristiti u trudnoći, a može i pomoći.